1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım rölesi eski binalarda sadece ana panoda olması yeterlimidir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve serpil havaoğlu tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. serpil havaoğlu Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Sertifika Numarası:
  84390
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sem OSGB
  size şöyle bir şey sorayım aklım müthiş derecede karıştı. Sitelerde 2007 den sonra yapılan tüm binalarda ana pano ve dairelerde kaçak akım rölesi olmak zorunda.A ncak eski binalarda sadece ana panoda olması yeterli midir? Apartmanlar için risk değerlendirmede ana panoda kaçak akım rölesi bulunması maddesi var. Benim araştırmalarım da eski binalar için bunun yeterli olduğunu söylüyor. Dolayısıyla her daire için olan 30ma lik kaçak akım rölesi önemli bir öneri olarak sunmam yeterli midir?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. i.yusuf İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  eüaş
  Hem bina girişinde (300ma) hem de dairelerde(30ma) kaçak akım rölesi bulunması zorunluluğu vardır. 300 ma yangın koruma içindir. 30ma ise hayat koruma içindir... Kolay gelsin...
 4. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yalnız benimde araştırmalarıma gore eski binalarda toprak hattı genelde olmadıgından kacak akım rolesi pek Bır ise yaramiyormus binaya toprak hattı ilavesi dersekte epey maliyetli ama sanırım bu konuda yapacak birşey yok
 5. i.yusuf İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  eüaş
  Doğrudur eski binalarda o röleleri tutturmak çok zordur. Ancak risk analizi yaptığınız tarihi dikkate alırsak, yeni yönetmeliğe göre hareket etmek en mantıklısıdır.Siz topu atın üzerinizden.. Onlar taca gönderilirse göndersinler... İlerleyen zamanlarda konuyla alakalı ciddi bir sorun yaşanırsa sizin sorumluluğunuz azalır... Israrcı olmayın, ama tatlı yiyip, tatlı konuşarak kayıtlara mutlaka geçirtin... Yapıp yapmamak onlara kalmış...
 6. emregee İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  hepimiz osgb-isis turkey
  kaçak akım rölesinin yetkili kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi konusunu unutmamak lazım... kurnaz elektrikçiler topraklamaya direkt bağlayıp işi atlatmakta ; o sebepten muayene konusuna değinmek kesinlikle gerekli bence
 7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir arkadasin uzmanlik yaptigi işletmeye bakanlik nüfettişleri denetim yapmis raporu inceledigimde bu konuda vardi ana panolar ve tali ponolara kacak akim rokesi takilmasini istemişlerdi.
 8. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Ben bu konuya cevap yazmıştım..Şimdi neen yok? Cep telefonumdan gönderince ıskalamış demek ki.yine yazacağım..
 9. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Daha yeni denetim geçirdim. Müfettişler ana panolardaki Kaçak akım rölelerini yeterli görmüyorlar. Ana panolarda genellikle 300mA lik yangına karşı takılan röleler var. Tali panolarda muhakkak 30mA lik kaçak akımların olmasını istiyorlar. Siz mutlaka yazın bu konuyu.
 10. Şafak Erdem İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98162
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı  Yangına karşı takılan röleler 300mA seviyesinde kaçak akım oluştuğunda atmaya göre ayarlanmıştır, fakat 300mA insan hayatı için ölümcül risk taşır.Bu sebeple tali panolarda insan hayatı düşünülerek 30mA 'e ulaştığı zaman atacak röleler kullanılması gerekir.Aşağıda tabloyu incelersek 30mA ile 300mA arasındaki önemli farkı görebiliriz.

  İnsan için solunum durması (13 miliamper)
  Hayvanlarda ölüm tehlikesi başlangıcı (25 miliamper)
  İnsan kalbinin durması (50 miliamper)
  İnsanda kesin ölüm tehlikesi (100 miliamper)
  Kaynak: anadolu.edu.tr


  Çok önemli bir konuya deginmişsiniz gerçekten, kaçak akım rölesinin sadece fiziksel olarak panoda görülmesinin yeterli olduğunu düşünen görevliler var.Bugüne kadar 100 lerce firmaya hizmet verdik topraklama konusuyla alakalı, fakat sadece 1 firma bizden kaçak akım rölelerinin testini yapmamızı istedi :)

  Saygılarımla,
 11. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Arkadaşlar iş güvenliği açısından ana panoya 30 MA kaçak akım koymanız yeterlidir. Ancak bu durumda röle zırt pırt açacaktır. Daireler 30 MA takılmasının sebebi bir dairedeki arızanın diğer daireleri vurmamasının sağlanmasıdır. Siz ana panoda veya dairelerde 30 MA görüyorsanız sorun yok.. Gerisi elektrikçileri ilgilendirir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Kasım 2013 ---
  Ayrıca tekrar hatırlatıyorum.Eğer topraklamanız kaçak akım anında sigortalardan açtıracak kadar süperse "KAÇAK AKIM RÖLESİ KOYMAMA" hakkınız bile vardır. Ancak bunun için topraklama ölçümleri yapılmalıdır. 50 V / topraklama direnci > sigortanın 0.2 sn. de açacağı akım değeri olmalıdır...

  Elektrik Mühendisi olduığumu ve Elektriğin okulu TEİAŞ'ta çalıştığımı tekrardan hatırlatırım. Hüseyin ÖKELEK hocamız ile aynı kurumda çalışmaktayız. Bizimle çelişkili cevaplara bakmayınız..