1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım rolesi ve topraklamanin olmaması yakın ve hayati tehlike olarak bildirilmelimi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Alper Güler tarafından 12 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Merhaba arkadaşlar . Islak zeminli ortamda çalışma yapan bir işyerinde kaçak akım rolesi ve topraklamanin olmaması yakın ve hayati tehlike olarak bildirilip kısa sürede giderilmedigi taktirde işin durdurulması talep edilip akabindeki süreçte bakanlığa bildirilebilinir mi? Değerli fikirlerinizi esirgemeyiniz lütfen Teşekkürler
  2. Rıdvan Aksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yakın ve hayati bir tehlike olduğuna karar vermişsiniz ki ben de aynı fikirdeyim.işvereni ciddi olarak uyarıp giderilmediği takdirde bildireceğinizi ifade ederseniz sanırım işveren gerekeni yapacaktır.ben şu mantığa karşıyım.ya bu adam eksiklikleri gidermiyor bunu da halletmez,işimden de olmayayım.şikayet edeyim sorun çözülsün.Fakat sorun giderilmeyecekse şikayetle çözmenize de kimse bişey diyemez.işyeri ceza yermi bana birşey olur mu diye düşünmeyin.hiç bir şey olmaz şikayet edin.önemli olan bir tehlikeyi ortadan kaldırmak.
  3. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Ben senaryo attım ortaya hocam. Yani ne biliyim kaçak akım değil de mesela yangın söndürme sistemi çalışmayan devre dışı olan bir sinema diyelim bu durum yakın ve hayati bi tehlikemidir? 250 300 kişi kullanıcı yükü olduğu varsayilirsa
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onu bırak, hayati tehlike kabak gibi ortadayken bile bakanlık bildirimi yapabilen var mıdır acaba ?
  5. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben bir inşaat firmasını bakanlığa bildireceğimi söyledim, OSGB sizinle yollarımızı ayıralım dedi şu anda işsizim ve iş aramaktayım
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sonucu toplu ölüm yangın ve patlamaya sebeb verecekse tabiki bildirilmelidir.
  7. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Deprem, yangın vb. afet riski her zaman var. Deprem için önlem almayan örneğin binası 1999 dan önce yapılmış ve bina için herhangi bir kontrol veya test yapılmamış ise bunuda yakın ve hayati tehlike olarak görüp bildirsek mi?
  8. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    özellikle ıslak zemin de söz konusu ise bunu hayati tehlike olarak adletmeniz hiç de ütopik değil.yapılması gereken defter yazıp termin vermek.(kısa bir süre) sonrasında bakanlığa bildirimde bulunulabilir. bugune kadar 23 bildirimim var. bunların çoğu inşaat. Bakanlık inşaatlara denetime gelene kadar inşaatlar bitiyor. birden fazla şikayetim ise şirketin ismi, sokak içinde inşaatın kapı numarası yazmıyor gibi nedenlerle incelanmeye değer bile görülmedi.bakanlık şikayet edin derken umarım etmezsiniz diyor...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Kasım 2016 ---
    herhangi bir kontrol ve test yaptırmadan binanın dayanıksız olduğunu ifade edemezsiniz.Dolayısıyla karot ile yetkili birimlerce alınmış numuneleri inceletin ilk önce ..tabi işveren buna yanaşırsa.İşveren yanaşsa bile binadaki diğer kat malikleri olası bir kötü neticeyle karşılaşmak istemedikleri için buna engel olabilir.(yasal olarak bir kat malikinin baş vurusu bile incele için yeterlidir).şayet herşey yolunda gitti ve örnekler depreme dayanıksız bir bina olduğunu işaret ettiyse o taktirde öncelikle işverenle paylaşıp sonra deftere yazıp verilen terminden sonra bakanlık bildirimi yapılmalıdır.
  9. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Durduğun hata
  10. ozlem_o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kaçak akım rölesi hayat koruma sistemidir. Yangın ve elektrik çarpma riskine karşı şarttır. Topraklama ve Kaçak akım rölesi olmaması kesinlikle hayati tehlikedir ve hemen bakanlığa bildirmeniz gerekir. selamlar ,
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Islak mekanda elektrikli çalışan makina cihaz varsa , bu mekanda bulunan elektrik panosun topraklanması yapılmalı ve kaçak akım rölesi takılmalıdır.
    Bu mekandaki makinalarında gövdelerinden topraklama yapılmaldır.

Kaçak akım röleside 30 mili amper (30ma) (hayat koruma) olmalıdır.

Bu mekandaki normal sigorta değerine bakalım diyelimki
    40 amper ;

o zaman 40 amper - 30 ma kaçak akım rölesi takılmalıdır.
    ................................................................................................................................................................
    KONU İŞVERENE ANLATILMALI

Takılacak kaçak akım rölesinin maliyeti örnek 150 tl civarındadır.

Ben genellikle konuyu sigorta şirketinin TAKINACAĞI TAVIR yönemiyle anlatıyorum.
    Soruyorum burası sigortalımı
    genelde evet diyorlar.

Allah korusun burda yangın çıksa ve kaçak akım rölesi yoksa veya yangın koruma şalteri yoksa sigorta ödemeyebiliyor diye ANLATIYORUM.

Nitekim yaşadığımız bir durum ,
    sigorta şirketi yasal gerekliliklerin yapılıp yapılmadığına bakıp
    ödemeyi yapmayabiliyor....

İşvereni
    genelde ikna ediyorum.

................................................................................................................................................................
    ana panoya
    300 miliamper (300ma) (Bina koruma-Mal Güvenliği ) yangın koruma şalteri (ykş ) takılmalıdır.

Normal şalter diyelim 80 amper
    ozaman 80 amper - 300 miliamper yangın koruma şalteri (ykş ) takılmalıdır.

İNSANI KORUMAK İSTİYORSAK 30 ma kaçak akım rölesi
    BİNAMIZI MALIMIZI KORUMAK İSTİYORSAK 300 ma yangın koruma şalteri

.