1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım rolesi yerine tmş yani termik manyetik şalter olur mu ?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Süleyman İstek tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  kaçak akım rolesi yerine tmş yani termik manyetik şalter olur mu arkadaslar
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2014 ---
  aynı işe yarar diyor elektrik ustası
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Elektrik ustası Onur Bey de aynısını söylüyor :) @Onur Umur
 3. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  Bilgi verebilecek kimse yok mu
 4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Hiç alakası yok, ikisi de koruma rölesi ama birisi elektrikli ekipmanı olası arızaları sonucu çektiği aşırı akımdan, diğeri elektrik kaçaklarından korur...
 5. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Termik manyetik şalterler iki görev üstlenir:
  1) Termik: Arkasına bağlı motorun sıkışması, ya da fazlardan birinin gelmemesi sonucu akım artacağından ısınır ve termik atar, amaç motoru korumaktır.
  2) Manyetik: Kısa devre anında oluşan çok yüksek akımlarda açar, devreyi korur.

  Kaçak akım rölesi ise yangına karşı ve insan hayatını korumak için kullanılır:
  1) 300 mA: Ana panoda kullanılır, çalışma prensibi olarak faz ve nötrdeki akımın aynı olup olmadığını karşılaştırır, aynı değilse sistemde kaçak akım var anlamına gelir ki, k.a. rölesi 300 ms gibi kısa bir sürede devreyi keser.
  2) 30 mA: Tali panoda kullanılır, amacı kısa devre olduğunda insan hayatını korumaktır, çünkü 30 mA'in üstü insan için tehlikelidir.

  Kaçak akım rölesi otomatik sigorta ya da termik manyetik şalterle birlikte kullanılır, biri diğerinin yerine değil.
 6. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Tms sadece tesisatı korur, insan icin koruma saglamaz
 7. zafer inan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1905
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  TMŞ ısıya göre açar devreyi Röle ise kaçak olduğunda açar devreyi , Birde bunların ikisini aynı anda yapan şalter var oda YKŞ(yangın koruma şalteri) geçiyor.
 8. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Yks nin de asil amaci tesisatı korumak zira yksler 300ma insan korumasi icin yüksek bir değer kacak akim koruma rolelerinin hassasiyeti 30ma
 9. sina76 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  K.A. Rölesi Çalışma Prensibi
  K.A. rölesi esas itibariyle basit bir çalışma mantığına sahiptir. K.A. rölesi içerisinde toroidal ölçüm transformatörü bulunmaktadır. Bu transformatör özellik olarak içerisinden geçen akımın toplamında bir dengesizlik veya bir eşitsizlik olduğu vakit, bu dengesizliğin oranında bir akım endükler. K.A. rölesi temel olarak toroidal transformatörün bu özelliğinin üzerine kurulmuştur. Sistemde kaçak akım oluşması durumunda faz ve nötr üzerindeki akımda bir fark oluşur. Bu durum toroidal transformatör üzerinde bir manyetik akı oluşturur ve sargı üzerinde akım indüklenir. Oluşan bu akım kumanda devresinin elektromanyetik bobinini harekete geçirir. Böylece cihazın kapalı konumda bulunan ana kontakları açık konuma geçerek faz ve nötr iletkenleri ile şebekeyi birbirinden ayırırv
  TMŞ
  Kompakt şalter (Termik-manyetik)şalterlere neden gereklilik duyulur. Termik koruma aşırı yüklere karşı cihazı koruma amaçlıdır, üzerinden aşırı akım geçen bimetal plakaların ısınarak eğilip devreyi açtırması prensibi ile çalışır bu koruma kısa devre halinde sağır kalır termik koruma devreyi açana kadar anlık çok yüksek aşırı akım sistemde tahribata yol açar. Manyetik koruma ise kısa devreye karşı korumadır kısa devre anındaki çok kısa süreli ve çok yüksek akım sisteme hasar vermeden geçen akımın oluşturduğumanyetik alan etkisi ile devreyi çok kısa bir sürede açtırır bu korumada alıcıyı aşırı yükten doğan aşırı akımdan korumaz. Bu iki koruma sistemi bir şalterde birleştirilerek (termik-manyetik koruma)kompakt şalter imal edilmiştir.
  sonuç:
  K.A. röleleri seçilirken insan hayatı için 30 mA; yangın tehlikesi içinde 300mA’lik anma kaçak akım değerine sahip K.A. röleleri tercih edilmelidir.Elektrikçiler şunu söylüyor seçilen mA değerinde arasında dengesizlik eşitsizlik olursa atar.
  TMŞ seçilen mA den sonra atar.... her ikisinde farklı çalışma prensibi var... kullanılmamalı........olmaz.
 10. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Ne alakasi var diyorsunuz da arkadaslar..binalarin yangindan korunma yonetmeligini saymazsak..ki bi yonetmelige gore zorunludur..topraklamalar yonetmeligine gore bazi sartlarda tms kacak akima karsi da koruma saglayablri..ama bu sartlari saglamak ve surekli saglandigini denetlemek zordur...cok dusik topraklama direnci gerekir..ve topraklama baglantilarinin surekli bakimi gerekir..o yuzden.kacak akim rolesini kafadan tesis etmek daha mantikidir.. ama tms lacak akimi hic algilamaz demek abartidir..,ama tekrar diyorum tms nin kacak akimi yeterli duzeyde algilamasini saglamak cok zordur...kaldi ki yonetmelige gore kacak akim zorunludur...ama kacak akimin uygulanamayacagi bazi tesisler vardir..orbegin elektrik iletim sistemi..ama fabriklarda santiyelerde mutlaka tesis edin kacak akim rolelerini
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
  Arkadaslar elektrigin okulu deneblecek bir kurumda calistigimizi vebinlerce megawatlik iletim sistemini islettigimizi de not olarak duselim..