1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kaçak elektiriğe törpü, yılda 350 milyon getirir...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  20708994.jpg
  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde kaçağın yüzde 10 azalması sonucu devletin kasasına her yıl 350 milyon lira gireceğini söyledi.
  [​IMG]
  Yıldız, “Bölgenin işletme hakkını satın alan şirket bunu taahhüt etti” dedi.
  ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de kayıp-kaçak oranının en yüksek olduğu Dicle ve Van Gölü elektrik dağıtım bölgelerine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dicle bölgesindeki kayıp-kaçağın bugün yüzde 72 düzeyinde olduğunu vurgulayan Yıldız, “Bölgenin işletme hakkını satın alan şirket her yıl bu oranı yüzde 10 azaltmayı taahhüt etti. Bu gerçekleşirse her yıl devletin kasasına 350 milyon lira girecek” dedi.

  SÜRECİN ETKİSİ
  Bu iki bölge hariç tutulduğunda Türkiye’nin kaçak-kayıp oranın Avrupa Birliği (AB) ortalamasının altına indiğine dikkat çeken Yıldız, şöyle konuştu: “Bölgede ödeme kabiliyeti ile ilgili sorun yok, ödeme alışkanlığıyla ilgili sorun var. Maalesef bu bölgelerde BDP yöneticileri halkı fatura ödememeleri konusunda teşvik etti. Bu propaganda faaliyetleri neticesinde kaçak elektrik kullanımı son 3 yılda ciddi anlamda arttı. Ancak ‘Barış Süreci’nin ardından biz bu tablonun değişeceğine inanıyoruz. Yatırımcılar da buna inanmış olmalı ki, dağıtım özelleştirmeleri sırasında bu bölgelerin fiyatları ciddi anlamda arttı” dedi.

  TÜKETİM BÜYÜYOR
  Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde tüketilen 100 birim elektriğin sadece 28 lirası tahsil edilebiliyor. Van Gölü Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde ise bu oran 48 lira seviyesinde. Dicle ve Van Gölü Bölgesi’nde tüketilen toplam kaçak elektrik miktarı 14.2 milyar kilovat saat. Bölgenin elektrik tüketimi ise her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdüğü için devletin kaybı her geçen yıl daha fazla artıyor.
  Nabucco’da Türkiye kazandı
  YILDIZ, Hazar doğalgazının Avrupa’ya taşınması için geliştirilen Nabucco ve Trans-Adriyatik Boru Hattı Projesi’ne (TAP) yönelik TANAP’ın tüm projelerin ana omurgası olacağının altını çizerek, şunu söyledi: “Nabucco’da Türkiye üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Ancak Şahdeniz Konsorsiyumu terchini TAP Projesi’nden yana kullanmıştır. Bu tercihten ötürü Türkiye’nin herhangi bir kaybı olmadığı gibi bilakis kazanımları artmıştır. Nabucco’da yüzde 16 olan payımız, TAP Projesi’nde yüzde 20’ye çıkmıştır. Biz sonuçtan memnunuz.”
  Vitol doğalgaz hamlesi yaptı
  İSVİÇRE merkezli petrol ve enerji trade şirketlerinden Vitol, spot LNG ithalat lisansı almak üzere EPDK’ya başvurdu. Vitol, mayıs ayı başında İstanbul merkezli olarak kurduğu Vitol Enerji AŞ şirketi ile başvuruda bulundu. Yaklaşık 6 milyon lira sermayeli şirketin tek hissedarı olarak Hollandalı merkezli Vitol Gas & Power BV gözükürken, şirketin yöneticiliğini ise Vitol Türkiye Genel Müdürü Cem Başaktar yapıyor. Enerji IQ’nun haberine göre, son dönemde dünya enerji ticaretinde söz sahibi olan trade şirketlerinin özellikle Türkiye doğalgaz piyasasına spot LNG ithalatı ve doğalgaz ihracatı gibi alanlarda ilgi göstermesinin, bölgedeki doğalgaz kaynaklarını kullanacak yeni projelerin sonucu olduğu düşünülüyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23664802.asp

  Ekli Dosyalar: