1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Kağıt üzerindeki eğitimler işvereni kurtaramayacak...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 22 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Kağıt üzerindeki eğitimler işvereni kurtaramayacak Yargıtay'dan işverene: "İş güvenliği eğitimleri ...
  22 Nisan 2018 Pazar,

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen, birçok firmanın iş güvenliği eğitimini göstermelik, sadece kağıt üzerinde yapılmış gibi gösterdiği iddia edildi. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, işçi sağlığının, iş güvenliği ve yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin eğitiminin, bir kısım mevzuat hükümlerini içerir belgelerin kendilerine verilmesini değil, eylemli olarak, bu bilgilerin aktarımı ve öneminin kavratılması ile sağlanabileceğine hükmetti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen, birçok firmanın iş güvenliği eğitimini göstermelik, sadece kağıt üzerinde yapılmış gibi gösterdiği iddia edildi. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, işçi sağlığının, iş güvenliği ve yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin eğitiminin, bir kısım mevzuat hükümlerini içerir belgelerin kendilerine verilmesini değil, eylemli olarak, bu bilgilerin aktarımı ve öneminin kavratılması ile sağlanabileceğine hükmetti.

  Yargıtay, iş güvenliği eğitimlerini göstermelik olarak, sadece kağıt üzerinde yapılmış gibi gösteren işverenlerin sorumluluktan kurtulamayacağına karar verdi. Bir kömür ocağında çalışan işçi, kesmeli bacaya malzeme taşırken taşıdığı maden direğinin demir bağlara çarpması sonucu dengesi bozularak dizlerini demiryolu raylarına çarptı. Ağır yaralanan işçi hastanede tedavi altına alındı. Sigortalı işçiye Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından geçici iş göremezlik ödeneği ve tedavi masrafını ödedi. SGK, 1. İş Mahkemesi'ne açtığı davada, kurum zararının işverenden rücûan tahsiline karar verilmesini istedi. Kazanın gerçekleşmesinde yüzde 50 oranında işçinin kusurunun, yüzde 50 oranında da kaçınılmazlık olgusunun olduğunu kabul eden mahkeme, kazada işverene atfedilebilecek bir kusurun bulunmadığının kabulüyle davanın reddine hükmetti. Davacı SGK, kararı temyiz etti.

  Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, binlerce işvereni yakından ilggilendiren karara imza attı. Yargıtay kararında, "İşçi sağlığı, iş güvenliği ve yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin eğitimi, bir kısım mevzuat hükümlerini içerir belgelerin kendilerine verilmesini değil, eylemli olarak, bu bilgilerin aktarımı ve öneminin kavratılması ile sağlanabilir. Eğitimden sonraki aşama ise, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili önlemlerin alındığının ve uygulandığının denetlenmesidir. İşverenlerce, iş güvenliği açısından yaşamsal öneme sahip bulunan araç ve gereçlerin sigortalılar tarafından kullanılması sağlandığında, kazalanma olasılığının tamamen ortadan kaldırılabileceği de yadsınamaz bir gerçektir. Meydana gelen iş kazasında; şayet, işveren, tüm önlemleri almış bulunmasına karşın, zararlandırıcı sigorta olayı ortaya çıkmışsa kaçınılmazlıktan söz edilebilir. Somut olayda artık, kaçınılmazlıktan bahsedilemez. Kazanın sebebi kaçınılmazlık olgusu değil, dikkatsiz ve tedbirsiz çalışma yapılmasıdır. Yani somut olayda alınması gereken tüm tedbirler alınmış değildir. Kaçınılmazlık olgusunun var olabilmesi için öncelikle tüm tedbirler alınmalı, buna rağmen beklenmedik olaylar nedeniyle kaza meydana gelmelidir. Yanılgıya dayalı, yargısal denetime elverişli olmayan raporların hükme dayanak alınması yerinde değildir. Mahkemece, kusur oran ve aidiyetinin belirlenmesi için yeniden alanında uzman bilirkişilerden oluşan heyet raporu alınmalı ve oluşacak sonuca göre karar verilmelidir. Mahkemece eksik inceleme ve araştırma sonucu karar verilmesi, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. Karar oy birliği ile bozulmuştur." denildi.


  KAYNAK

  Benzer Konular;
  »Alt işverenin işçisinden my belgesinin olmaması,denetim esnasında asıl işvereni etkiler mi?
  »Boya fabrikasında verilmesi gereken eğitimler nelerdir
  »Eski eğitimler ve yeni periyot için tarih belirleme
  »Alinmasi gereken egitimler
  »Polisss gel beni al; ama işvereni veya işyeri hekimini alma !!!
  »Meb onaylı mesleki eğitimler & myk onaylı mesleki yeterlilik belgeleri
  »Mesleki eğitimler hakkında
  »Işe giriş eğitimden başka eğitimler.
  »Eğitimler hakkinda ilgili mevzuatlar ?
  »Alt işverenin alt işvereni
  »Servis şöförlerine verilmek üzere 1 saatlik bir eğitim !!
  »Ilkokul öğrencilerine yönelik iş güvenliği eğitim sunumu
  »Mesleki eğitim ve mesleki yeterlilikler hakkinda acil yardim.
  »Işe giriş eğitimi ,işe giriş eğitim konuları,eğitim planı ve sertifikalandırma hakkında
  »Tersanelerde risk değerlendirmesi,acil durum planı veya eğitim...
  »Tezsiz uzaktan egitim yüksek lisans 2017-2018
  »Mesleki eğitim belgeleri !!!
  »Mesleki eğitim belgesi !!!
  »B sınıfı için eğitim kurumu
  »Şoförlere özgü eğitim slaytı arıyorum.
  »Geçici görev ile türkiye'ye gelen yabancı çalışanların sağlık raporu
  »Yüksekte çalışanların muayenesi
  »Iş başi eğitimi hakkinda
  »Işe giriş eğitimi ,işe giriş eğitim konuları,eğitim planı ve sertifikalandırma hakkında
  »A sınıfı iş güvenligi uzmanlığı eğitimi
  »Hijyen eğitici eğitimi sertifikasını nereye başvurarak alabiliriz
  »Yangin eğitimi
  »Çalışanların isg eğitimleri ve isg hizmetleri yönetmelik değişikliği taslağı
  »Hayvan hastalıkları ile mücadele isg eğitimi
  »Stajyer öğrencilerin temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   27,2 KB
   Görüntüleme:
   6.432
  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   27,2 KB
   Görüntüleme:
   5.400
 2. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Egitim sart. Tum mesleklerin okulu var bu insaat iscilerinin bi okulu neden yok. 16 saatlik egitim suresi de isg sunucularinin uzerine bindirilmis sacmaliklardan sadece biri.