1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kaşelenmiş hazır sağlık raporlarına-eyvah eyvah diyorum!!!!!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Kevser Semiz tarafından 25 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37780
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Geçen hafta kötü bir şeye şahit oldum.Bildiğiniz gibi artık sağlık raporları hastanaler ve Asm lerden alınamıyor.Bu işe artık OSGB ler bakıyor.
  Çok sevdiğim bir arkadaşımın yeni ataması oldu ve gerekli evraklarını hazırlama aşmasında sağlık raporu almak için bir osgb ye gitti.
  İş yeri hekimi o an orda yoktu.Fakat kendisi sağlık raporlarını kaşelemiş hazır olarak bulunduruyor.Ve gelen kişileri sekreteri muayane ediyor.ve kendisinin sağlık sektörüyle uzaktan yakından hiç alakası yok konuya hiç akif değil.Soruları soruyor ve bir şeyiniz yoktur herhalde diyor ve tick atıyor.
  Bir uzman adayı olarak bu durum beni çok rahatsız etti.İçler acısı bence...
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Artık sağlık raporları hastanaler ve Asm lerden alınamıyor peki neden ?

  Büyük balık - küçük balık meselesi....

 3. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37780
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  elinize sağlık valla koptum:)
 4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  O OSGB yi lütfen şikayet edin
 5. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37780
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  düşünüyorum fakat nereye yapacağım konusunda bilgim yok
 6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  çalışma ve sos. güv. bakanlıgı yetkılendırme daıresı baskanlıgına, bolge calısma ısgum, işkur
 7. cul_de_sac İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şikayet edin Kevser Hanım. Yalnız sakın derneklere odaşara filan gitmeyin arkadaşın dediği gibi resmi makama şikayet edin. Ayrıca hassasiyetinize tebrik ederim.
 8. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37780
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  teşekkürler
 9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Ayrıc BİMERe şikayet edin kesin sonuc alırsınız
 10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü

  bencede en kesin yer. şikayet edin
 11. Timur GÜNVER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Birkaç gün önce bir yakınım işe giriş için sağlık raporu almak üzere daha önce olduğu gibi devlet hastanesine başvurduğunda direkt olarak OSGB ye yonlendirilmistir.
  1.Yasal olarak devlet Hastaneleri artık bu raporu vermemekte midir? Yani OSGBden alinmasi şart mıdır?
  2. Söz konusu kişi OSGB tarafından anlaşmalı olduklari ozrl hastaneye yonlendirilmistir.Hastanede akciğer grafisi ve kan SAYIMI yapılmıştır. OSGB ye bu sonuclar goturulmustur. İsyeri hekimi kesinlikle soz konusu kisiyi gormemistir.Ancak duzenlenen raporda imza ve kasesi mevcuttur. Muayene etmesi gerekmez mi?
  3. Soz konusu kisi taze gida ile ilgili bir yerde cailsacaktir. Ben bir gida muhendisiyim ki taze gidada calisacak kisiden KAN SAYIMI degil Eliza istenmesi gerekmez mi? OSGB yetkilisine bu da sorulmustur. Cevap kan sayimi istiyorlar seklindedir. Yani kansiz diye mi bakilmaktadir calisacak kisiye?:)
  4.Yapilacak sikayet icin yontemler nedir? E ddvlet vasitaisyla mi yapilabilir? Bu unsurlar yetki iptaline yol acar mi?
 12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bence de bu işin takipçisi bizler olmalıyız. Direk olarak hem bakanlığa bildirin, hemde BİMER'den durumu rapor edin. "ÇSGB Yetkilendirme Dairesine durum ile ilgili şu tarih ve şu sayılı dilekçem ile başvuru yaptım. Gerekli takip işlemlerin yapılması" şeklinde. Eğer Bakanlıkla da bir ortak çalışma varsa BİMER olayı işi bozar. Bu şekilde daha garanti bir yol izlemiş olursunuz.
 13. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119510
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
  Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
  Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.
  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.
  Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=saglikraporlari

  bu duyuruya göre osgb ler işe giriş sağlık raporları vermesi mümkün görülmüyor diyor.

  yani eğer işyeri hekimi yoksa devletten alacak raporı...