1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kablo kanalının yanındaki kırmızı cihazın otomatik yangın söndürme sisteminin parçası hakkında bilgi

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve T.Ulus tarafından 23 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  . Fotoğraf1101.2.jpg

  Kablo kanalının yanındaki kırmızı cihazın otomatik yangın söndürme sisteminin parçası olup olmadığı ve ne işe yaradığı konusunda bilgi verebilecek yangın uzmanı arkadaşlara
  şimdiden teşekkür ederim
 2. İrfan Göksu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Kablo içinden geçiyor. Yangın esnasında elektriğin otomatik kesilmesi için kesiciler olduğunu biliyorum.
  Bunu sizde tahmin etmişsinizdir ama bende tam işlevini ve çalışma mantığını merak ettim.
 3. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Yanlış görmediysem sprinkler sisteminin kesici valfi.Sistemi meydana getiren ana parçalar; kontrol valşeri, itfaiye bağlantısı, su akış indikatörü, ıslak alarm valfı ve sprinkler başlıklarıdır. Yangın meydana geldiğinde açığa çıkan ısı sprinklerin açılarak suyun akmasına neden olur. Bu esnada ıslak alarm valf klapesi açılır ve sistem devamlı olarak beslenir.
 4. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98472
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  Bus-bar hattı ve çıkış kutusudur. Elektrik enerjisi iletimi ve dağıtımı için kullanılır. Yangın tesisatı ile doğrudan bir ilgisi yok, fakat Busbar sistemi yangın riskini azaltmak için kullanılabilir. Kullanılması zorunlu olduğu durum da Yangın yönetmeliğinde aşağıdaki madde de vardır.

  İç tesisat

  MADDE 68-
  (1) Her türlü binada elektrik iç tesisatı, koruma teçhizatı, kısa devre hesapları, yalıtım malzemeleri, bağlantı ve tespit elemanları, uzatma kabloları, elektrik tesisat projeleri ve kuvvetli akım tesisatı; 4/11/1984 tarihli ve 18565 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine, 21/8/2001 tarihli ve 24500 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine, 30/11/2000 tarihli ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğine ve ilgili diğer yönetmeliklere ve standartlara uygun olarak tesis edilir.

  (2) Yapı yüksekliği 51.50 m’den fazla olan binalarda şaft içinde bus-bar sisteminin bulunması mecburidir


  Bu konuyla ilgilide aşağıdaki linkte ki bağlantıda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
  http://www.emo.org.tr/ekler/0a2b27167864cd0_ek.pdf?dergi=678