1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kalıp sökümü sırasında düşerek yaralanma

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kaza Tanımı:Kalıp sökümü sırasında düşme

  Kaza tarihi:20.07.2013

  Yer:İstanbul-Arnavutköy

  Kaza açıklaması: Çatı kalıbının sökümü sırasında yan binanın çatısına geçen ve söküm işlemine bir süreliğine orda devam eden işçi çatının çökmesi sonucu apartman merdiven boşluğuna düşmüş ve ağır yaralanmıştır.Hastanede yapılan kontrollerde beyin kanamsı geçirdiği anlaşılıp ameliyata alınmıştır.

  Kaza yeri fotoğrafları (varsa):

  Kaza nedeni: İşçinin gerekli düzen ve tertibatı almadan yüksekte çalışması ve sağlamlığı ölçülmeyen ve bilinmeyen bir platformda çalışması.Genel olarak iş güvenliği gereklerinin yerine getirilmemesi.

  Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
  1-Tavan veya döşemelerdeki boşluk ve deliklere korkuluk yapılacak veya bu deliklerin üstleri geçici bir süre için uygun şekilde kapatılacaktır.

  - Yapı işlerinde çalışanların birlikte korunmaları sağlanamadığı hallerde, yapılan işlerin özelliği itibarile gerekli kişisel korunma araçları verilecektir. Bu araçlar işçilerin fizik yapılarına uygun olacaktır.

  Bir işçinin kullandığı koruyucu araçlar başka işçilere verilmeden önce uygun şekilde temizlenecektir.

  - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

  - Çatılarda veya eğik yüzeylerde yapılan işlerde kullanılan yapı iskeleleri uygun korkuluklarla donatılacaktır. Bu korkuluklar aynı zamanda dengesini kaybetmiş bir işçinin düşmesine engel olabilecek sağlamlıkta yapılacaktır.

  - Cam, saç ve çimento harçlı levhalardan yapılmış veya eskimiş, yıpranmış ve dayanıklılığı azalmış çatılarda, çatı merdiveni kullanılacak ve buralarda tam güvenlik sağlanmadıkça çalışılmayacaktır.

  - Kuvvetli rüzgar alan işyerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan işçiler çalıştırılmayacaktır.


  Kaza ile ilgili SGK ya yapılmış olan iş kazası bildirim formunuda paylaşıyorum. Nasıl olduğunu ve doldurulduğunu soran arkadaşlar vardı. Birebir SGK ya verilmiş ve işleme alınmış formu paylaşıyorum. Birde hastanede tutulmuş olan epikriz raporu var. Kaza dosyalarınızı oluştururken bu raporuda dosyanızda bulundurmayı unutmayın. İşçi ağır bir tramva ve uzun süre hastanede yattıktan sonra ne mutluki sağlıklı olarak taburcu oldu.

  İş güvenliği eğitimleri yoktu. Herhangi bir KKD verilmemiş ve kışın verilen çelik burunlu ayakkabılarda KKD zimmet tutanağı ile tespit edilmemişti. Düşerken en can halatı,ne bareti,ne emniyet kemeri , nede vücudunun herhangi bir uzmunu koruyacak her hangi bir KKD yoktu. Çalıştığı inşaatta görevli bir iş güvenliği uzmanıda yoktu.Hatta onu yönlendirebilecek bir inşaat mühendisi bile bulunmuyordu o anda.
  Dosyanın bana gelişi ise işçi kardeşimiz işverene dava açtı. İş verende bizi kurtar diye geldi.. Ama şu saatten sonra işveren içinde işçi içinde yapılacak tek şey bu kazadan ibret almaları ve iş güvenliğinin her kesimin ihtiyacı olduğunu anlamalarını temenni etmek.

  Ekli Dosyalar: