1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırma araçlarında periyodik kontroller.

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Uğur Semizler tarafından 16 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Uğur Semizler İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba arkadaşlar.
  İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğüne göre kaldırma araçlarının periyodik kontrolü 3 ayda bir ama iş ekipmanlarının kullanımı ve tasarımında yılda bir defa diyor. hangisi doğru hangisi yanlış.
 2. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48419
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yeni yönetmeliğe göre 1 yıl, tüzüğe göre 3 ayda bir.. tüzük sanırım yasalarda kendisini ancak kendisini kaldıran bir tüzükle ortadan kaldırabiliyor, bu yüzden isg mevzuatında henüz yayınlanmayan yönetmelik veya henüz hüküm içermeyen konular için hala geçerliliğini koruyor..fakat burada kaldırma araçları için yeni bir yönetmelik hükmettiğine göre bence artık yılda bir olarak düşünmemiz gerekiyor.. yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin..
 3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tüzüğün geçerliliği yok. Yönetmelikler devreye girdiği içinde artık yönetmeliklerde ki değerler dikkate alınıyor.
  Yönetmelikte Belirtilen bazı değerlerde forkliftler , transpaletler için bu süre yılda 1 dir.
 4. metin çekici İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  SELAM ARKADAŞLAR İŞ MAKİNALARI PERİYODİK KONTROL FORMU OLAN BİRİLERİ BANA YARDIMCI OLABİİR Mİ ACABA (KEPCE, DOZER ,MOBİLVİNÇ,EKSKAVATÖR ,LODER VS GİBİ) ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
 5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  tüzük kalktı yönetmeliği dikkate alacaksın. Yalnız şöyle birşey var. Burada inisiyatifi birazda bizim kendi üzerimize almamız gerekiyor. Örneğin sizin gözünüze kestiremediğiniz sıkıntı çıkarabilecek bir kaldırma ekipmanını daha sık aralıklarla kontrol ettirmeniz yararınıza olacaktır.Hatta ben işletmelerde yılda bir olduğunu hiç söylemem. Sadece yapılması gerekiyor derim.Tavsiyem bu olur size.
 6. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  Arkadaşlar kaldırma araçlarının MMO veya akradite olmuş kuruluşlar tarafından yapılması gereken Teknik Emniyet Kontrolleri yeni ve konuya özel çıkartılmış yönetmelik gereği yılda birkez yaptırılmalıdır. Bu durum tamamen yürürlükten kaldırılmamış olan tüzüğün bu konudaki durumunu ortadan kaldırır. Tüzük yasal olarak henüz kaldırılmamıştır ve bu tüzükte yazılı olan bazı durumlar yapılan atıflar ile mevzuatta hala devam ettirilmektedir.

  Ancak konunun önemi nedeniyle şunu belirtmekte fayda var. Kaldırma araçlarının kontrolünü yılda birkez akradite kuruluşlara yaptırtın ama işyerlerinde bulunan bakım personelinin çalışmalarında bu araçların bakımını aylık, üç aylık gibi periyotlarla mutlaka yaptırın. Bakımı yapabilecek personelin bulunmaması durumunda dışardan servis almalarını sağlayın...