1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırma makineleri periyodik kontrol için dışarıdan yaptırma zorunluluğu

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve yclgndgd tarafından 18 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkdaşlar merhaba,
    çelik kons. fırmasnda vınclerın per kontrollerı ıcın kendı ıcımızde yapabilme durumu yasal olarak uygunmudur? dısardan mak muh odasına yaptırmak zorundamıyız? kon hakkında acıl donuslerınızı beklıyorum saygılar
  2. Kendi bünyenizde makine mühendisi varsa yapılabilir. Yapılabilir derken denetimlerde falan kabul görülüyor. İş kazası durumunda ne kadar kabul görür bilemiyorum. Fakat tarafsızca yapılması açısından dışarıdan akredite bir kuruma yaptırılması daha iyi olur.
  3. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Madde 378 - Kaldırma makinaları ve araçları her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri tarafından kontrol edilecek ve çelik halatlar, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular, yetkili teknik bir eleman tarafından üç ayda bir bütünüyle kontrol edilecek ve bir kontrol belgesi düzenlenerek işyerindeki özel dosyasında saklanacaktır.

tuzukde bu soylenmıs.. yetkılı teknık elemandan kasıt ayrıca yetkı belgesı durumumudur? mak muh odası oyle
  4. Benim bildiğim yetkili teknik elemandan kasıt MMO 'na kayıtlı makine mühendisidir. Daha önce geçirmiş olduğum 3 ayrı firmadaki 3 teftişte de periyodik kontrolleri firmanın makine mühendisi yapmıştı ve teftişlerde sorun teşkil etmedi. Fakat iş kazası durumunda sizi bu durum işvereni ne kadar korur bilmiyorum. Bu nedenle dışardan bir fimanın yapması faydalı olur.

Konuyu araştırırken aynı durumda olan birine atılmış cevaba rastladım.
    Kaldırma araçlarının periyodik kontrollerinizi bünyenizden veya dışarıdan bir Makina Mühendisine (odaya kayıtlı ) yaptırabilirsiniz.
    Bu uygulama yasal mevzuata uyum için yeterlidir.Bu kontrolü yapan kuruluşun akredite olması bir iş kazası sonrası usul ve esas yönünden itirazlara şirketinizi koruyacaktır.Bu tercihinize bağlıdır. Raif Karvan İSG Uzmanı (A)

Sorun için bu cevap daha net sanırım.
  5. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cok tesekkurler ıbrahım bey
  6. İbrahim Cankurtaran İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47504
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DÜZCE YAŞAM DANIŞMANLIK
    Arkadaşlar, kaldırma araçlarının ve basınçlı kapların periyodik kontrolleri konusunda yardımcı olabilecek var mıdır? Teori olarak tamam ama pratikte nasıl yapıldığı konusunda yardıma ihtiyacım var.
    Şimdiden teşekkür ederim.
  7. Alp Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87338
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Senede bir yapılan kaldırma araçlarının periyodik teknik kontrolleri mühendisler odasına bağlı akredite bir makine mühendisi tarafından yaptırılmalıdır. Zaten yapılış kuralları ve maddeleri yönetmelikte yer almaktadır (kapasitenin kaç katı yük başlanıp kaldırılıcak ne kadar sürede yük askıda bekletilecek vb.). Yük kaldırma dışında acil durdurma ekipmanları, kumanda panoları, elektrik aksamlaarı, topraklamaları, bağlantı (vida-somun vb.) noktaları kontrol edilir. Ben Türkak onaylı bir şirkete yaptırıyorum kontrolleri. Kontrol tarihinden sonra bir hafta süre içinde onaylı raporu geliyor eğer mühendis bir uygunsuzluk bulduysa tamamlayıp tekrar kontrol ettiriyorum.