1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kalite yöneticisi olarak iş güvenliği uzmanlığı yapmak

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Serpil Gürbüz tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,
    Size bir sorum var. Tabii ki eğer bu konu hakkında bilgisi olan başka arkadaşlarım varsa onların da cevabına ihtiyacım var. 18.05.2013 'te sınava girdim ve kazandım. Babamın rahatsızlığına denk geldi ve babamı 16.06.2013'te kaybettim ve birçok şeyden açıkçası soğumuş vaziyetteyim. Şu anda iş güvenliği uzmanı olarak çalışmıyorum ve belli bir süre de çalışmayı düşünmüyorum. Fakat bir arkadaşım çalıştığın yerde iş güvenliği uzmanı olarak sigortalı gösterilirsin ve yeni çıkan yasalardan faydalanabilirsin dedi. (Yani 1 yılın sonunda B sınıfı uzmanlık sınavı hakkı kazanmak gibi.) Bu arkadaşım şu anda bir OSGB'de çalışıyor ve bu OSGB ve arkadaşta bizim firmanın iş güvenliği çalışmalarını yapıyor. Gündemi takip etmeye çalışıyorum. Fakat Kalite Yöneticisi olarak ta çok araştırma yapmak zorundayım ve işim de çok yoğun. Aşağıda bazı sorularımı madde madde sıralayacağım. Bunlara açık ve net cevap verebilirseniz ben ve benim gibi arkadaşlar da faydalanır diye düşündüm. Sorularım:
    1. Kalite yöneticisi olarak çalışırken işyerim beni iş güvenliği uzmanı olarak SGK'ya bildirebilir mi?
    2. Eğer bildirebiliyorsa, şirkette benim iş güvenliği uzmanı olarak sorumluluğum ne derece olacak?
    3. Bu arkadaşımın dediğine göre, yönetici iş güvenliği uzmanı olarak atarsa sorumluluğum olurmuş, atamazsa sadece iş güvenliği uzmanı olarak görünürmüşüm ve herhangi bir sorumluluğum olmazmış, bu doğru mu?
    Emekli olana kadar bu işi yapmayı pek düşünmüyordum (emekliliğime 15 ay kadar bir süre kaldı). Fakat bu arkadaşın dediğinden beri düşünmeye başladım. Bu kadar çalıştım para harcadım. 15 ayım heba olmasın diyorum. Mevcut işimden de vazgeçemem. Siz ne dersiniz? Ne yapmalıyım. Sizler bu konuda daha tecrübelisiniz. Babamı yeni kaybettiğim için şu anda yeni bir şeye başlamak için gücüm yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle Babanızı kaybetmenizden dolayı üzüntü duydum başanız sağolsun.Babasını kaybeden biri olarak bilirim o yoksunluğu.

1.sorunuz; işyeri sizi SGK ya iş güvenliği uzmanı olarak göstermesi mesleki kodunuza bağlı piriminizi etkiler.
    2.sorunuz;iş güvenliği uzmanı olarak resmiyet kazanmanız için isgkatip üzerinden işerenle sözleşme yapmanız gerekiyor, buda bakanlığa bildirim yapılması gerekmektedir.yani SGK üzerinden uzman olarak yatması yatan pirimi etkiler o da en fazla iş güvenliği sorumlusu olmanıza sebeb olabilir bunun içinde işyerinde görev tanımında belirtilmesi suretiyle bile şirkette sorumluluk almanız demektir.
    3.iş güvenliği uzmanı olarak gözükmeniz için sertifikanızın işlemesi gerekmektedir bunun içinde isgkatip üzerinden firma ile sözleşme yapmalısınız.

size tavsiyem,kalite yöneticisi olarak haftalık 45 saatten aylık yaklaşık 180 saat çalışıyorsunuzdur.devlet uzmanın 180 artı 37 ek saat vermiştir toplam 217 saat.bu 37 saati hem kendi firmanızda hemde dışarıda atama yapmak suretiyle kullanmanızdır.bu sayede resmi uzmanlık yapacak sertifikanız çalışacak hemde kalite yöneticisi olarakta işinize devam etmiş olacaksınız.

Önemli olan isgkatip üzerinden firmanızla sözleşme yapıp bakanlığa bildirimde bulunmaktır.
  3. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,
    Öncelikle başsağlığı dileğiniz için teşekkür ederim. Çok zor bir süreç. Bunu birçok kişi yaşıyor biliyorum. Sizin de başınız sağolsun bu arada. Ama insanın kendi başına gelince baba kaybı daha acı oluyormuş meğer. Arkadaşların babası vefat ettiğinde acısını paylaşmaya çalışıyorsunuz paylaşamadığınızı bile bile. Kendi başınıza gelince birçok kişi acınızı paylaşmaya çalışıyor. Ama acınızı tam anlamıyla paylaşamıyor. Çünkü her insan kendi acısını kendi gerçekliğiyle yaşıyor. Benim acım çok büyük. Ayrıca tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bunu değerlendirmeye çalışacağım. İyi ki sizin gibi dostlar var.