1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kalp krizi – beyin kanaması iş kazası sayılır mı ?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazası sayılan hal ve durumlar 5510 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde belirtilmiş olup (Bkz. İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları – Kapsamı – Sağlanan Yardımlar – Tarafların Sorumluluk Halleri), bu belirtilen hal ve durumlar kapsamına girse dahi (örneğin işyerinde veya işverence yürütülmekte olan iş sırasında meydana gelse dahi), beyin kanaması ve kalp krizi şu anki Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında iş kazası sayılmamaktadır. Bunu tek istisnası, eğer beyin kanaması veya kalp krizi ile işyerindeki çalışma şartları veya yapılan iş arasında illiyet bağı kurulursa, yani sigortalının yaptığı iş veya çalışma şartlarının beyin kanaması veya kalp krizine sebep olduğu anlaşılırsa, olay iş kazası sayılmaktadır.

  Konuyla ilgili açıklama, Kurum tarafından çıkarılan 2011/50 sayılı Genelge’de; dışarıdan bir etki veya herhangi bir olayla ilgili olmaksızın işyerinde geçirdiği bir kalp krizi veya başka bir hastalık nedeniyle vefat eden sigortalının ölümünün iş kazası olarak kabulüne imkân bulunmamaktadır.” şeklinde yapılmıştır.

  Öte yandan Kurum uygulaması bu şekilde olmakla birlikte, beyin kanaması ve kalp krizini iş kazası olarak sayan mahkemeler bulunduğu gibi, Yargıtay’ın da bu yönde kararları vardır.


  logo1-1.png
 2. msdag İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2175
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Yargıtay, işinden evine dönerken kalp krizi geçirip ölen çalışan için, işverenin tazminat ödemesine karar verdi.
  İşyerinde olan kalp krizi, şayet ilk kez oluyor ve bir önceki muayenesinde herhangi bir bulgu yoksa ise iş kazası sayılmayabilir. Ancak, kalp krizine yatkınlık oluşturan bir durum varsa ve uygun önlem alınmadıysa, iş kazası sayılabilir. Zira, bu tip rahatsızlıklar ortam durumuyla doğrudan tetiklenebilen hastalırlardır. Örneğin, yorgunluk tek başına başlatıcı olabilmektedir.
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  işte biz böyle durumlara butlan diyoruz @Serkan Sü :eek:
 4. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sorumlu kim sizce böyle bir iş kazasında
 5. Şerafettin Şener İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşyerinde meydana gelen ve çalışanları bedenen ve ruhen özüre uğratan her olay iş kazası olarak değerlendirilir. Çalışanın kalp krizi veya beyin kanaması geçirme nedeniyle yaptığı iş veya faaliyetler arasında bir illiyet bağı bulunmuyorsa, bu durumda işverenin kusursuz sorumluluğundan söz edilmelidir.