1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu güvenliğini koruma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  KAMU GÜVENLİĞİNİ KORUMA TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu kamu güvenliğini koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. İş sırasında en önemli husus kamu ve çalışan işçilerin emniyetidir. Yetkisiz kişilerin iş sahalarına erişimi makul ölçüde engellenir.
  4.2. İş sahası koruma altına alınır ve şantiye güvenlik personeli tarafından erişim engellenir. Gerekli yerlere “GİRİŞ YASAK” levhaları dikilir.
  4.3. İşçilerin sağlığı İş Kanunu gereği korunur, iş güvenliği tedbirleri alınır ve uyarıcı levhalar uygun yerlere konulur.
  4.4. Trafik emniyetini temin etmek ve işlerin kamu yolları ve sahaya erişim yollarında veya civarında yürütülmesi durumunda bu amaca yönelik olarak emniyet önlemleri alınır.
  4.5. Tüm araçların yola çıkmaya hazır durumda (ilgili trafik kanunları kapsamında) bulunması temin edilir. Araçların arkasından düşen malzemelerin meydana getirebileceği olası tehlikelere karşı yükler branda veya benzer bir malzeme ile koruma altına alınmadan hiçbir malzemenin nakliyesi yapılamaz. Kamyonlar, tehlike arz edecek şekilde fazla yüklenemez.
  4.6. Genel emniyet ve trafik emniyeti ilgili tüm şahısların sorumluluğundadır.
  4.7. Güvenlik:
  · Şantiyede gece kalması gerekebilecek her türlü güvenlik personeli istisna olmak üzere, hiçbir personelin iş sahasında gece kalmasına izin verilmez.
  · Güvenlik personeline ısınma ve yemek pişirme tesisleri (ateş yakmaya ihtiyaç duymamaları için), tuvalet tesislerine ve iletişim ekipmanlarına erişim imkânı sağlanır.
  · Şantiyedeki her türlü güvenlik aydınlatması çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde yerleştirilir
  · Çalınma riskine karşı değerli ekipman ve makineler uygun şekilde muhafaza edilir. Tesis ve makineler güvenli şekilde park edilir ve bu tür makinelere erişim engellenir.
  · Yürütülen bütün inşaat işleri, kamuya bir tehlike veya zarar oluşturmayacak veya kamuyu koruyan yasaları ihlal etmeyecek şekilde yapılır.
  Bu önlemler aşağıdakileri kapsar, ancak bunlarla sınırlı kalmaz.
  · Sürücülerin kırsal yollarda hız sınırlarına uyması ve gereken önemi ve dikkati göstermesi,
  · Yol üzerindeki çamur ve toz gibi tehlikeli yol şartlarının önlenmesi,
  · Depolanmış malzeme ve stokların emniyetli olmasını ve döküntü olmamasını sağlamak,
  · Toz oluşumunu en aza indirmek,
  · Halk sağlığına zarar verebilecek zararlı veya toksit maddelerin yayılmasını önlemek.
  Kamu güvenliğini bozan muhtemel veya gerçekleşen bütün olaylar Proje Müdürüne ve gerekiyorsa yerel yetkililere bir gün içinde bildirilir.

  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR
  --

  Ekli Dosyalar: