1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamu kurumları iş güvenliği uzmanı memurlara ücret ödeyebilir

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bim tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nden İş Güvenliği Uzmanlarına ödenecek ücretler ile ilgili görüş talep edilmiş ve bunun üzerine BÜMKO tarafından önemli bir cevap verilmiştir.

6331 sayılı kanunda 6495 sayılı torba kanunla yapılan düzenlemeyle kamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016 tarihine kadar ertelenmişti. Bu nedenle kamu kurumları iş güvenliği uzmanı olan memurların görevlendirilmesi; görevlendirilseler dahi ücret ödemesi konusunda tereddütler yaşamaktaydı. Bu konuda görevlendirme yapılabileceği ve ücret ödenebileceği konusunu önceki yazılarımızda dile getirmiştik.

Maliye tarafından yapılan açıklamaya göre kamu kurumları kurum personelinden iş güvenliği uzmanı olarak çalıştırılacak olan kişilere yapılacak ödemeleri 01.1.5.02- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Görevlendirme Ücretler ekonomik kodu üzerinde yapabilecekler.

“Bu çerçevede, 10/12/2003 tarih ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 13 üncü maddesinin (k) bendi doğrultusunda uygulanmakta bulunan Analitik Bütçe Sınıflandırma Sisteminin ekonomik sınıflandırması altında; kurum personelinden iş güvenliği uzmanı olarak çalıştırılacak olan kişilere yapılacak ödemelerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla “01.1.5.02- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Görevlendirme Ücretleri” ve hizmet alımı yoluyla çalıştırılacak olan kişilere yapılacak ödemelerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla “03.5.1.10- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Alım Giderleri” ekonomik kodları açılmış olup, söz konusu ödemelerin açılan bu kodlardan yapılması gerekmektedir.”

İş Güvenliği Uzmanlarına Ödenecek Ücretlerle İlgili BÜMKO Görüşü İçin Tıklayınız

Kaynak

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      28,5 KB
      Görüntüleme:
      7.351
  2. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yazı dün gün bitiminde elime ulaştı. anlamadığım şu: asıl işin yanında +80 saat diyor. diyelim ki; kişi kurumunda zaten iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmiş. aylık mesai saati toplam 160 saat. sabah 8 akşam 5 çalışırken, hangi arada +80 saat yapacak?
    kağıt üzerinde yaptı diye mi gösterecek işveren?
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Naciye hanım +80 saat mesai yapılacak diye bir ifadeye rastlamadım, "asli görevlerinin yanında" ifadesi var. saat 5 oldu mesai bitti hadi 2 saatte şimdi iş güvenliği uzmanlığı yapalım diye birşey söz konusu değil. mesai saatleri içerisinde yapılacak ve 80 saate kadar ek ödeme alınacak. zaten iş güvenliği uzmanlığı yapılması için çalışanların ve yapılan işin gözetimi en önemli aşamalardan bir tanesi. 160+80 saat eşittir 240 saat mesai yapılacak diye bir durum söz konusu değil.
  4. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Naciye Hanım, asli görevini yapmak kaydıyla aylık 80 saate kadar görevlendirmeye ücret ödenmesinden bahsediyor. Yani direk İGU olarak atarsa burada bahsi geçen ek ücret ödenmiyor. Eğer çalıştığınız kurumda mühendis iseniz haftada 2,5 gün bu işi yerine getireceksiniz, 2,5 gün İGU olarak hizmet vereceksiniz ancak bu şekilde maaşınıza ek aylık 1231TL gibi bir rakamı devlet ödüyor.
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Alper bey işin garip tarafı kamu kurumlarında "iş güvenliği uzmanı" diye bir kadro yok, bu durumda zaten igu olarak atanma diye birşeyden de söz edemeyiz. dolayısıyla kamuda sadece görevlendirme yapılabilir.
  6. URUNGU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44398
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    mimar sinan anadolu teknik lisesi
    bence teknik öğretmenlere daha çok uyuyor
  7. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR. ÇOK YARDIMCI OLMUŞSUNUZ. BUGÜN YARIN DURUM BELLİ OLACAK, YAZARIM SON GELİŞMELERİ.
  8. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sayın BİM,
    Ben teknik öğretmenim. 19.08.2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığının çıkardığı genelgeye göre görevlendirildim. 1 aylık uğraşının sonunda geçen hafta sözleşmelerimizi imzaladık ve ÇSGB'ye resmi yazı ile gönderdik. Bu bir aylık süreçte bir çok zorlukla da karşılaştık. Kamu için İGU ile ilgili önümüzdeki günlerde yönetmelik çıkacağı söylendi. Şu an çalışması yapılıyormuş. Biz burada görevlendirme ile görev yapıyoruz. Malumunuz 2016 temmuza kadar kadromuz yok.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Kasım 2014 ---
    Kesinlikle katılıyorum. Gereken düzenlemeler umarım yeni çıkacak yönetmelikte açıklık kazanır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Kasım 2014 ---
    Sabırsızlıkla bekliyoruz.
  9. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    gelişmelerden haberdar edebilirseniz memnun olurum bende buna istinaden bugun yarın isp katip üzerinden sözleşme imzalamayı düşünüyorum.
    sonrasında ise tam bir "sudan çıkmış balığı" oynayacağım. Desteklerinizi beklerim.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Devletin kadro rejimi içerisinde iş güvenliği uzmanı diye bir kadro yok. temmuz 2016'da da muhtemelen böyle bir kadro olmayacak. Görevlendirme ile değil kadrolu olması gerektiğine ben de katılıyorum. bu görevlendirme sonrasında şu ana kadar ücret aldınız mı?
  11. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Ücret almadım. Ek ders karşılığı çalışıyorum şu anda. Yukarıdaki yazıya göre çalışmalarımız devam ediyor. Alabilirsek ne ala. Devlette para cebine girmeden oradan ücret alıyorum denmez.
  12. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    asli görevinin yanında bu işi yap,sana 80 saaate kadar ücret vereyim..
    idarecimiz de bana şu teklifi yaptı: hazirandan bu yana tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmiştim. asli işimi bırakmıştım. diyor ki; asli işine dön, yarı zamanlı hem ona devam et. yarı zamanlı olarak da uzmanlık yap.
    aralık sonunda durum netleşecek bizde. çünkü şu anda hizmet satın aldıkları bir osgb var. onların hizmet süresi 31.12.14 te bitiyor.
  13. Ertan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84651
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    20.02.2013 tarihinde İSG uzmanı olarak görevlendirildim, ÇSGB ye bildirim yapılmadı, sözleşme yapılmadı, 657 ye tabi işçilerimizle alakalı çalışmaları yapmaya çalışıyorum, EGM olarak ağustos ayında maliyeye İSG uzmanı olarak çalışan personelle ilgili öedemelerin durumu ağustos ayında maliyeye soruldu henüz bir cevap gelmedi.
  14. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Naciye hanım ben de sizin gibi KHK da çalışıyorum.Banada yönetici oluru ile görevlendime yapıldı.Gelişmeler olduğunda sizinle haberleşmek isterim.
  15. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Merhaba arkadaşlar,
    Bugün itibariyle ÇSGB'dan sözleşmelerimizin kayda alındığı yazısı tebliğ edildi. Fakat İsg-Katip'de şuan için sözleşmelerimizi göremiyoruz. Ücretle ilgili de Defterdarlık'la görüşmelerimiz oldu. Ancak KBS'de gözükmediği için bir sonuç alamadık. Naciye Albayrak ve Kezban Çelik Hn'lar sizler ücret aldığınızda karşılaştığınız zorlukları ve çözümleri bizlerle paylaşırsanız sevinirim.
  16. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Şuan için ücret almamız söz konusu olmadı.Görüş soruldu.Bir sonuç olduğunda mutlaka burada paylaşacağım. Alper Akay Bey sizde bu konudaki gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim.
  17. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Döner Sermaye Yönetmeliğindeki komik ek ödeme miktarlarını görmüşsünüzdür. Yetkilendirilmiş TSM lerde görevlendirme şeklinde çalışanlara ödenecek ücretler çok az. 80 saat karşılığı ödemeyialmaktan başka çaremiz yok.
  18. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar,
    geçen hafta perşembe günü kamu hastaneleri genel sekreterliğini aradım.
    maliye bakanlığının ücretlendirme ile ilgili çalışması belli.
    buna ragmen '' biz o yazıyı geri çektik, ödeme yapmayacağız'' şeklinde bilgi verdi.
    ama diğer kurumların ödemeye başladığını duydum.
    beklemedeyim.
    gelişmeleri yazarım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
    bir başka konu da şu: (kesin olmamakla birlikte) maliye bakanlığı kurumda 50den fazla işçi varsa bu ücreti öderim, diyormuş.
    bizim kurumda yaklaşık 700 kadrolu memur, 8 tane de işçi kadrosunda çalışan var.
    komik değil mi?
    çok tehlikeli sınıfta, çalışan sayısını sınıflandırarak ödeme yapması??
  19. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Onun nedeni 50 den fazla işçisi olan kamu kurumlarının uzman bulundurma zorunluluğu 01/01/2014 tarihinde başladı. Fakat 50den az işçis olan ve devlet memurlarının bulundurması 01/07/2016 tarihinde. Ordan bunu tutturuyorlar.
  20. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet, elbette.
    ama 2016'ya kadar görevlendirme şeklinde çok tehlikeli bir işte risk almaya deger mi?