1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamu kurumları iş güvenliği uzmanı memurlara ücret ödeyebilir

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bim tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Ama KHK nun hastanelere gönderdiği yazıda kurul oluşturma zorunluluğu belirtilmiş.Kurulda bulunması gereken kişiler belli,dışarıdan hizmet alınmasıda artık söz konusu değil.
  2. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    işte sorun burda başlıyor. 2015 yılı için dışardan hizmet alınmayacak.
    ücret de ödenmeden haydi gönüllülük esasına göre sen yüklen bu sorumluluğu, denecek.
    80 saatlik ücret bile tarafımızdan azımsanırken, hiç para almadan bunca riskin altına girmek..
    delilik..
  3. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Bu durumda kimse gönüllülük esasına göre bu işi üstlenmez ,üstlenmemeside gerekir.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu yerlerde kurul oluşturulması zorunlu fakat kurulda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunma zorunluluğu şu anda yok.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Aralık 2014 ---
    cevabınızı yeni gördüm, gelişmelerle ilgili bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.
  5. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    Ben A sinifi is güvenliği uzmaniyim.Osgb de calisiyorum.inşaatlara bakiyorum.2015 te KPSS ye girsem.tavsiye eder misiniz arkadaşlar.disardan alim olur mu acaba...teskler.
  6. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sayın BİM, Kezban Hn. ve Naciye Hn.; Defterdarlık, KBS sisteminde ödeme yapabileceği kodu görememesinden dolayı ödeme yapamadı. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Başkanlığı'na kurumdan yazı yazdık cevabı bekliyoruz.
  7. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Yönetmelikteki 2016 ibaresi değişmedikçe zor görünüyor.Umarım yazınız olumlu sonuçlanır.Sonuçla ilgili bilgilendirmenizi bekliyorum.Kolaygelsin.
  8. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    biz de TKHK'ya yazı yazdık.cevabı bekliyoruz. olumlu cevap almış ve ücretlendirmeye başlanmış yerler var. hayırlısı.
  9. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Naciye Hanım merhabalar,TKHK da çalışanlardan mı ücret alanlar var?
  10. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet.farklı illerde ücret almaya başlayan kişiler var. illerin izlediği politika birbirinden farklı.ama emsaller var.,
  11. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Naciye hanım bir sonuca ulaşabilirseniz haberleşelim.Kolaygelsin.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    takip edip buraya not düştüğünüz için teşekkür ederim Alper bey, iyi haberlerinizi bekliyoruz. 01.1.5.02- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Görevlendirme Ücretler kodundan ödeme yapamıyorlar mı acaba?
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama SGK dan OSGB denetimine gelen denetçilerin tuttukları tutanaktlardaki ünvanları "iş güvenliği uzman yardımcısı" yazıyor. Ayrıca bakanlık bünyesinde çalışan iş güvenliği uzmanları da var, yani böyle bir kadro var diye biliyorum ben?
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Deniz bey, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda veya başka bir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı diye bir kadro yok diye biliyorum. yönetmeliğe de şimdi baktım öyle bir kadro göremedim buyrun linki: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/02/20140227-11.htm
    "Uzman: Çalışma Uzmanı, Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Uzmanı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanını"
    sizin dediğiniz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı kadrosu. sgk'da iş güvenliği uzman yardımcısı diye bir kadro olduğunu da zannetmiyorum, biz millet olarak resmiyette olmayan uzmanlık payelerini kendimize layık görebiliyoruz.
  15. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    @polat1980 bilinçsizce bir değerlendirme yazmışsınız ve @Erkan Dündar da her nedense bunları beğenmiş. soruyu anlamadan cevap vermişsiniz. külliyen yanlış. sonuç: kamuda iş güvenliği uzmanı diye bir kadro yok.
  18. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    3146 SAYILI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞININ
    TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN
    Bazı görevlere atamalarda aranacak şartlar
    Madde 36/A – (Ek:16/7/2003-4947/26 md.)
    Bakanlık merkez teşkilâtında, çalışma uzmanı ve yurt dışı işçi hizmetleri uzmanı, merkez ve taşra teşkilâtında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırılabilir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlara sahip, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş ve sınavın açıldığı tarihte otuz beş yaşından gün almamış olanlar arasında yapılacak özel yarışma sınavı sonucunda başarılı bulunanlar çalışma uzman yardımcısı, yurt dışı işçi hizmetleri uzman yardımcısı ve iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısı kadrolarına atanırlar. Uzman yardımcılarında aranacak nitelikler, seçilme usul ve esasları ile diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir.
    http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.3146.pdf
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uzman ve yardımcısı kadrosu var. Ama diğer devlet kurumlarında böyle bir kadro yok. Bu diğer bakanlıklara bir örnek olabilir.

30/09/2012 tarihinde iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcılığı sınav sorularını aşağıda yolluyorum.

Ekli Dosyalar:

19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    arkadaşım, "iş sağlığı ve güvenliği uzmanı" ile "iş güvenliği uzmanı" tanımlarını okuyup anlayabilecek ve arasındaki farkı algılayabilecek kapasitede olduğunuzu düşünüyorum.
  20. Ertan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84651
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    doğru yorum bu olmuş, şuan da kamuda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı diye bir kadro ihdası yok, dpb ye başvurularak 10.000 kadro ihdas edilmesi yönünde bir talep yapıldı, son durum nedir bilmiyorum, bu sene kpss nitelik kodlarına a,b,c, sınıfı isg sertifası sahibi olmak diye kodlar eklendi, hazırlıkların devamı olarak görüyorum, şuan kamuda isg uzmanı olarak çalışanların o kadrolar ihdas edilince direkt olarak alınamayacağını, görevde yükselme yada ünvan değişikliği sınavı ile olacağını düşünüyorum