1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu kurumlarının isg sorumlulukları nelerdir?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Odatesi tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Odatesi İSGforum Üyesi

  http://www.recepguner.com/index.php/kamu-isg/

  Soru:
  kamuda iş güvenliği uzmanı olarak ilçe koordinatörlüğü görevine başladım ri hekimimiz yok risk analizi ve diğer çalışmaları resmi yönden yama zorunluluğum var mı 2016 temmuzuna kadar

  Cevap: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kamu ve özel sektörü ayrımı olmaksızın bazı istisnalar dışında bütün işyerleri için uygulanmaktadır. Söz konusu istisnalar 6331 sayılı Kanunu’n 4’üncü maddesinde belirtilmektedir. 6331 sayılı Kanunu’n kapsamı içerisinde bulunan tüm işyerleri Kanun’da yer alan yükümlülükleri yerine getirmekle mükelleftir. 6331 sayılı Kanun bazı yükümlülükler için geçiş dönemi öngörmektedir. Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için bazı yükümlülükler 01.07.2016 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Bu noktada kamu kurumları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun hangi hükümlerinden sorumlu oldukları ve Kanunu’n Kamuya ait işyerlerinde nasıl uygulanabileceği önemli bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. 6331 sayılı Kanunu’n İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini düzenleyen 6’ıncı maddesi, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesini düzenleyen 7’inci maddesi ve işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları ile ilgili hükümleri içeren 8’inci maddesi dışındaki bütün maddeleriKamu kurumları için yürürlüktedir. Kamu kurumları 2016 yılına kadar iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etme zorunluluğu bulunmamakta ama büyük ölçüde uzman ve hekimin iştirakiyle yapılan risk değerlendirmesi, acil durum planı, iş güvenliği eğitim vb. yükümlülükleri yerine getirmekle yükümlü bulunmaktadır.

  Kamu kurumlarının İSG hizmetlerini yerine getirmesi konusunda daha detaylı bilgiyiKamu Kurumlarının ISG Hizmetlerini Yürütmesi yazımızda bulabilirsiniz.

  Aynı şekilde Belediyelerin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre Yükümlülükleri ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kapsam ve Amacıyazılarımızdan konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.