1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamu kurumlarına "iş güvenliği uzmanı" çalıştırma uyarısı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Karahan Egrioglu tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Karahan Egrioglu Site Kurucusu

  • Site Kurucusu
  • Site Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kamu kurumlarına "iş güvenliği uzmanı" çalıştırma uyarısı
  GAZİANTEP (AA) - Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Gaziantep Şube Başkanı Onur Sürücü, Kamu kurumlarına "işgüvenliği uzmanı" çalıştırma uyarısında bulundu.

  Sürücü, yaptığı yazılı açıklamada, 6331 nolu İş Sağlığı ve GüvenliğiKanunu'ndaki bazı maddelerin, kamu kurumlarındaki yöneticiler tarafından yanlış yorumlandığını belirtti.

  4857 sayılı İş Kanunu'nun mülga 81'inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1.7.2016 tarihinde" ibaresinin yetkililer tarafından yanlış yorumlandığını ifade eden Sürücü, şunyarı kaydetti:

  ''Kamuda 4857 ile çalışan personel ve 50'den çok çalışan varsa, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi zorunluluğundan dolayı bu kamu kurumlarının işyeri hekimi ve işgüvenliği uzmanı görevlendirmeleri şart. Eğer kamu kurumlarında sadece 657'ye tabi ve 50'den az personel varsa kanun 2016 yılında devreye girecektir.

  Çoğu kamu kurumunun olayın farkına vardığı için iş güvenliği uzmanlarını görevlendirmeye başladıklarını görüyoruz. Fakat bazı kamu kurumlarındaki yöneticiler ise kendi personellerini görevlendirmek yerine Ortak Sağlık GüvenlikBirimi (OSGB) veya Toplum Sağlık Merkezleriyle (TSM) anlaşma yapmaktadır."

  Kamu kurumlarındaki personellerin "İş Güvenliği Uzmanı" belgelerine bakıldığında, belge sahibi kişilerin yüzde 25'inin kamu kurumunda çalıştığının görüldüğüne dikkati çeken Sürücü, açıklamasında şunları dile getirdi:

  "Kamu kurumlarındaki yöneticiler, belge sahibine haiz personeli yok sayıp OSGB veya TSM'den direkt hizmet alımı yaparsa, devleti zarara uğratmış olacak olup yöneticiler için bir çok adli süreç doğuracağı görülmektedir. Kamu kurumlarındaki yöneticilerin öncelikle bu sorunu kendi içlerindeki personellerle çözmeleri gerekmektedir."

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   27,3 KB
   Görüntüleme:
   8.907
 2. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  103042
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Merhabalar, ben de kamuda 657 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan bir mühendisim ve ISG uzmanlığı sınavına(C Sınıfı) hazırlanıyorum.

  6331 sayılı kanunun Yürürlük başlıklı 38. Maddesinin 1. Fıkrasının a bendinin 1. alt bendinde
  “4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde…yürürlüğe girer” şeklinde ifade edilmiştir.

  Bu tanıma göre sadece devlet memurları istihdam eden kamu dairelerinde yürürlük tarihi 1/7/2016 dır.
  Bu durumda olan hiçbir resmi daire yürürlük tarihi gelmeden İSG uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etmek istemez. Ayrıca, kendi bünyesinde çalışan birden çok uzman olması halinde idare hangi uzmana görev verecektir? Örneğin İstanbul’da kamuda çalışan İSG uzmanlarının sayısının, kamu işyerlerinin sayısına oranı çok yüksek olduğu düşünülmektedir. Öte yandan kamuda görev yapan 657 sayılı kanuna tabi İSG uzmanı sadece ayda 80 saatle sınırlı kalmak suretiyle sadece kamuda görev alabilmekte, diğer serbest çalışan uzmanlar gibi istediği gibi görev alamamaktadırlar.

  İşin esas sıkıntıya yol açacak noktası ise, belge yükseltme aşamasında yaşanacaktır. Zira; belge yükseltme sınavına girebilmemiz için de, yönetmelikte öngörülen sürelerin (C>B:3 yıl – B>A:4 yıl) bitiminde mevcut belge sınıfına ait sözleşme ile tecrübenin (ISG-KATIP ten) belgelenmesi gerekiyor. Ancak, kamuda çalışan belge sahibi devlet memurlarının büyük bir kısmı çeşitli sebeplerle çalışacak bir kamu dairesi bulamayacaktır. Örneğin 21.12.2013 tarihinde yapılan sınavda (C) sınıfı belge almış kamuda çalışan bir uzman için kamuda yürürlük tarihi olan 1/7/2016 ya kadar kurumunda veya başka bir kamu kurumunda görev alamadığını var sayarsak yaklaşık 2,5 yıl kaybı olacak ve belge yükseltme sınavına en erken 2019 da girebilecektir. Bu çok adaletsiz bir durumdur.

  Şahsım olarak bu olumsuz durumların önlenmesini teminen Bakanlığa E-Mail ile başvurdum ve
  “kamuda devlet memuru statüsü ile görev yapan İSG uzmanlarının talepte bulunmalarına rağmen görev alamamaları halinde mevcut işyerlerindeki çalıştığı sürelerin iş deneyimi olarak kabul edilmesi, veya mahkemelerde bilirkişilik görevi almak suretiyle bu görevlerin de iş deneyimi olarak kabul edilmesi, veya iş tecrübesinin sözleşme ile tevsik edilme şartının kamuda çalışan uzmanlar için aranmayacağının yönetmeliğe girmesini” talep ettim.

  Onlar da “Söz konusu Yönetmelikler hakkındaki değişiklik önerileriniz, mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere ilgili Komisyona iletilecektir.” şeklinde bana dönüş yaptılar. Umarım, dikkate alınır ve gerekli düzenlemeler yapılır. Bu durumda olan diğer arkadaşların da konuyu gündeme taşımaları halinde taslağı yayımlanan yeni yönetmelik çalışmasında bir çözüm bulunacağını düşünüyorum.

  Saygılarımla.
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 1 temmuz 2016 fakat iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaların 1 ocak 2013 tarihi itibarıyla yapılması gerekiyor.

  ayrıca kamu personeli arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi ile ilgili 6331-8-(7)'nin yürürlük tarihi de 1 ocak 2013 tarihidir. kamu kurumlarında bu hizmetleri yapacak tek kişi iş güvenliği uzmanı olduğuna göre kamu kurumlarında uzman görevlendirilmesi ve ücret ödenmesi ile ilgili mevzuatta herhangi bir engel yoktur.

  bununla birlikte çsgb'nin kamu kurumlarında 1 ocak 2013 tarihi itibarıyla iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılması gereken bu çalışmalarla ilgili denetim yapmaması ve yaptırım uygulamaması nedeniyle kamu kurumu yöneticilerinin 1 temmuz 2016 tarihini bahane gösterip görevlendirme yapmak istemediği görülmektedir.
 4. seval akkartal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  85819
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  MADDE 38 –(1) Bu Kanunun;

  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;

  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  (30/06/2016) bu tarihten önce kamuda çalışamazsınız.
  02/08/2013 kanunu no:6495
  6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde
 5. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  @Coşkun Muti bey kusura bakmayın "657 sayılı kanuna tabi İSG uzmanı sadece ayda 80 saatle sınırlı kalmak suretiyle sadece kamuda görev alabilmekte, diğer serbest çalışan uzmanlar gibi istediği gibi görev alamamaktadırlar." ne kadar komik bir cümle. siz zaten kamuda çalışarak istihkakınız dolduruyorsunuz daya neyin çabası bu
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mart 2014 ---
  öte yandan kamuda zaten başka bir kadroda görevli uzmanların verilen süreler içerisinde kamuda çalışması mantıklı bir uygulama
 6. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  103042
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Benim demek istediğim sadece kamuda (eğer görev verilirse) görev yapılma zorunluluğudur. Kamuda görev verilmezse özel sektörden de görev alamayacağımıza göre yükseltme sınavlarına nasıl katılacağımızı dile getirmektir. Yoksa derdimiz çifte maaş almak değildir.
 7. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  zaten 100 çalışanı bile olsa isg katipten sistem tanımlamıyor zorunlu saati falan
 8. seval akkartal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  85819
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sayfasında yayınlanan duyuruya bir bakalım:
  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına girebileceklerdir.

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur,Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
 9. Levent Özel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Bimere müracatıma istinaden ayrıntılı cevap aşağıdadır.


  Sayın Levent ÖZEL, Başbakanlık iletişim merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. 12.07.2013 tarihli ve 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişiklik, kamu kurumları için sadece iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi ile ilgilidir ve bu görevlendirmeler hariç 6331 sayılı Kanunun tüm maddeleri kamu kurumları için de yürürlüğe girmiştir.6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırmasını içeren 38 inci maddesinin kamu kurumları için yürürlük tarihleri aşağıda belirtilmiştir: 1. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında elliden az çalışanı olan kamu kurumları için 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. 2. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında devamlı olarak elli ve daha fazla çalışanı olan kamu kurumları için tehlike sınıfına bakılmaksızın, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 02.08.2013 tarihinden itibaren başlamıştır. 3. Sayı sınırı olmaksızın kamu kurumlarındaki 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında olmayan diğer çalışanlar için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Yukarıdaki maddeye istinaden 100 işçiniz için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğünüz başlamış olup diğer çalışanlarınız için (200 memur) ise 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Ayrıca, bilindiği üzere işverenin genel yükümlülükleri; Kanununun özellikle 4 üncü maddesinde düzenlenmiş olup, diğer maddelerde de işverenler için yükümlülükler bulunmaktadır. Aşağıda sıralanan hususlar Kanun kapsamındaki kamu kurumları dahil tüm işyerleri için yürürlüğe girmiştir: · Çalışma ortamında bulunan risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılması, · İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılması, · Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmelerin yapılması, · Acil durum planlarının hazırlanması, · Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmaları, · Çalışanların bilgilendirilmesi, · Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almalarının sağlanması, çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması, · Çalışan temsilcisinin görevlendirilmesi, · Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun oluşturulması, · İş kazaları ve meslek hastalıklarının bildirimi. Yukarıda yer alan yükümlülüklere dair yönetmelik çalışmaları tamamlanmış olup bu hususlar hakkında detaylı bilgiyi ilgili yönetmeliklerden elde edebilirsiniz. Söz konusu yönetmelikler http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal adresinde “Mevzuat” sekmesinde yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederim.
  [​IMG]
  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  www.csgb.gov.tr
 10. vay be yazıyı okuyunca insan gaza geliyo da yapılıyomu :p
 11. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  upload_2014-6-27_14-29-15.jpeg
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2014 ---
  Bu emirin 1. maddesi dayanağı ve ne amaçla yazıldığı konusunda yorumunuz varmı.Bu bakanlık yanlış olduğunu düşündüğüm bu yazı konusunda uyarılabilirmi.
 12. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  6331/ 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2014 ---
  Yeni 6331/ 7 Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2014 ---
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  MADDE 5(3)
  – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2014 ---
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
 13. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sonuç olarak işçi kadrosunda çalışan personel sayısı 50 ve üzerinde olan kamu kuruluşları 2016 yılını beklemeden kanunun ve yönetmeliklerin tümüne muhataptır.Bu bağlamda belge sınıfı uygunsa mevcut iş güvenliği uzmanlarını kullanmak zorundalar ancak isterlerse OSGB lere sadece ( ihtiyaç varsa) Hekim noktasında başvurabilirler.Ancak kurumlar yukarıdaki Tarım Bak.ait yazıda görüldüğü gibi mevcut uzmanlarını görmemezliğe gelerek kanunuda keyfi yorumlayarak özele yönlendirmektedirler.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2014 ---
  OSGB lere hiçbir şekilde karşı değilim ancak kamu idarecilerinin tutum ve tavırlarını hukuki bulmadığımı ifade etmek istiyorum.