1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu kurumlarında risk analizi,acil durum ve eğitimler hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ismail turan tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar
    Bilindiği üzere kamu kurumlarında isg uzmanı zorunluluğu 2016 ya ertelendi. Ancak risk analizi acil durum planları ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi hala yapılması gerekiyor.
    Bulunduğum kamu kurumu çok tehlikeli sınıfa girmektedir. Kurumda isg uzmanı zaten yok. Ancak bu verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimi nasıl olacak. Çok tehlikeli sınıfta olduğumuzdan 16 saat verilmesi gerekiyor ve bu yılda 1 tekrarlanmak durumunda. Konu ile ilgili sorum şu olacak. Bu isg eğitimlerini kimler verebilir? Hazır sunular var onlardan faydalanılarak bir isg uzmanı olmayan mühendis ya da iş yeri hekimi olmayan bir hekimin bu isg eğitimlerini verme imkanı var mı?
  2. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar
    Bilindiği üzere kamu kurumlarında isg uzmanı zorunluluğu 2016 ya ertelendi. Ancak risk analizi acil durum planları ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi hala yapılması gerekiyor.
    Bulunduğum kamu kurumu çok tehlikeli sınıfa girmektedir. Kurumda isg uzmanı zaten yok. Ancak bu verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimi nasıl olacak. Çok tehlikeli sınıfta olduğumuzdan 16 saat verilmesi gerekiyor ve bu yılda 1 tekrarlanmak durumunda. Konu ile ilgili sorum şu olacak. Bu isg eğitimlerini kimler verebilir? Hazır sunular var onlardan faydalanılarak bir isg uzmanı olmayan mühendis ya da iş yeri hekimi olmayan bir hekimin bu isg eğitimlerini verme imkanı var mı?
  3. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Sayın İbrahim Baş, metal işleme tezgahlarında yaygın olarak bor yağı kullanılmakta, alkol işi sağlıklı değil...
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

OSGB lerden teklif alın, OSGB dışında tek başına çalışan uzman veya hekimlerin eğitim verme yetkisi yok...
  5. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Cevabınız için teşekkür ederim.
    Tek başına çalışan uzman veya hekimlerin eğitim verme yetkisinin olmadığını, OSGB lerden teklif almamın gerektiğini belirten yönetmelik, tebliğ,.. vb birşeyler var mı? Bunu üst makama hangi gerekçe ile belirtmeliyim?
  6. ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  7. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Cevabınız için teşekkür ederim. Evet bu yönetmeliğin belirttiğiniz maddelerinden b) bendinde belirtilen kuruluşlardan alınabildiğini okumuştum. Dışarıda bu işi yapan firmalar var bilindiği üzere. Ancak takıldığım nokta OSGBler. Çünkü sadece OSGB demiyor ilgili yönetmelikte. Kamu görevlileri kuruluşları, üniversiteler, eğitim kurumları, da diyor. Yani OSGB dışındaki belirtilen kuruluşlar nelerdir o kısma takıldım. Cevabınız için teşekkürler.
  8. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar
    Kamu kuruluşunda çalışan firma elemanlarına isg eğitimini verme konusunda tereddüt yaşıyoruz. Firma elemanlarına İSG eğitimlerini biz mi vereceğiz yoksa alt işveren olan firma elemanına göndermeden önce bu eğitimleri vermek zorunda mı? bu soruma net bir cevap verevilecek olan var mı? Şimdiden çok teşekkürler
  9. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Yönetmelikte açıkça "...ortak sağlık ve güvenlik birimi" ifadesi var İsmail Bey, dikkatinizden kaçtı herhalde.
  10. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet Ahmet Bey farkettim OSGB ifadesini teşekkür ederim. Bu hizmeti veren kurumlar belki sadece OSGB ismi altında değil de başka isimler de var mı diye sormaya çalışmıştım ayrıntı olsun diye :) ÇSGB nin yetkilendirilmiş osgb ler listesine bakınca durumu anladım.
  11. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    ben işyerimin iş güvenliği uzmanıyım gerekli konulardaki eğitimleri verebilirmiyim?
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yanlış bilinen bir nokta var arkadaşlar, tüm kamu kurumlarında 2016'ya ertelenmedi. 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar yani bünyesinde işçi olan kurumlar için 1 ocak 2013 yürürlük tarihi.

eğitim konusunda kurum içerisindeki iş güvenliği uzmanlarının eğitim verebileceğini düşünmekteyim.
  13. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamuda bulunan uzman arkadaşın eğitimleri verebilmesi için yönetmelikte belirtilen eğitim verenler kurumlar haricinde çalışıyorsa iş tanımında eğitimle ilgili ibare bulunması gerekir diye düşünüyorum.
  14. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Elbette verebilirsiniz yönetmelik te açıkça söylüyor : İş yerinde görevli uzman, iş yeri hekimi....vs vs
  15. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba;
    Şuan tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde tam süreli isg uzmanı olarak çalışmaktayım, isg katip üzerinden yaptığımız sözleşmede 180 saat çalışma süresi gözüküyor. Bundan ayrı olarak bir başka tehlikeli sınıf işyerinde sadece eğitim vermem mümkün mü mümkünse bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tam süreli çalışılan yer dışında olmaz fakat 37 saatlik fazla mesaini hafta sonları kullanırsın..
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kamuda çalışıyorsunuz fakat sadece belgeniz var ise eğitim vermek yine riskli
    isg katip ten atamanız yapılıp o kamu kuruluşunun uzmanı olarak görüldüğünüz an eğitim verme yetkiniz vardır
    yada eğitim vermeye yetkili kurum ve kuruluşlardan (üniversite, osgb, uzman ve hekim eğitimi veren eğitim kurumları, çasgem) eğitim hizmeti alabilirsiniz. ki zaten kamu kuruluşu iseniz bakanlıktan destek almak daha kolay olur diye düşünüyorum
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    "kamu kurumlarının eğitim birimleri" deniliyor, herhangi bir kamu kurumunda eğitim birimi açmak ve uzmanı orada görevlendirmek zor birşey değildir bir olur'a bakar. yönetmeliğe göre ayrıca sendikalar aracılığıyla da bu iş çözülebilir. sendika üyesi iş güvenliği uzmanı memur zaten kamu görevlileri kuruluşu üyesidir. esas mantık kurumda görevli olmak fakat görevli olmadan da eğitim verilebileceği düşüncesindeyim.
  19. nautica33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3. maddenin a bendinde "İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından verilebilir" şekline ifade var. Serbest çalışan iş güvenliği uzmanını ay içerisinde hizmet vereceği süre kadar (ör:1 veya 2 gün) sigortalı gösterildiği takdirde o işyerinde görevli olarak nitelendirilir ve dolayısıyla eğitim verebilir.
  20. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    En kestirmesi baska bir kamu kurumunda gorevli igu nı gorevlendirme ile kendi kurumunuza talep edersiniz, acil durum plani, risk analizi, egitimler vs. Icin on gorulen sure kadar isg katip den sözleşme yaparsiniz sozlesme saati tutarinda uzmanin ucretini odersiniz memur maasi 200 katsayısı yla carpimiydi sanirim yani saati 16_17 tl gibi