1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu kurumlarında risk analizi,acil durum ve eğitimler hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ismail turan tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. doğrudur...
  2. Mübniye İSGforum Üyesi

Ezel bey merhabalar, ben emekliğim şu anda işim yok 3 kişi sigorta çalıştıran bir dekorasyon firmasına eğitim vermem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor, bu konuda bilgilerinizi rica ederim,sınıfı tehlikeli sadece sigortalı göstermek 1 gün için yeterli oluyormu bir de isgkatip tede sözleşme yapmak gerekiyormu ne olur acil bilgi...
  3. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    öncelikle isg katipte bir günlük sözleşme yapınız.
    Çalışanlara eğitim sertifikası çıkarmak için ekte sunduğum isg temel eğitimi sunuyorum.Daha sonra eğitim katılım formuna çalışanların isim ve imzasını alıyorum.Sunum sonunda teste tabi tutup gecen çalışanlara sertifika çıkarıyorum.Yaklaşık olarak 3 saatiniz alır.
    iyi çalışmalar
    iş ekipmanların testini genel sorularla düzenleyin.

Ekli Dosyalar:

4. Karahan Egrioglu Site Kurucusu

• Site Kurucusu
    • Site Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tehlikeli sınıfta olan bashsi geçen firma iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimle isgkatip üzerinden atanmalı ve hizmet alma yükümlülüğü bulunmaktadır.isgkatipten atanmış profesyonellerce hizmet verilmelidir.
  5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yürürlük
    MADDE 38 –
    (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılıİş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

Bim arkadaşım tüm kamu kuruluşları 2016 ya ertelenmedi diyorsun. kanun maddesi yukarıda. 1 maddeyi tekrar yazayım
    "işçiler hariç tüm kamu kurumları ile 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri 2016 da"
    ben şöyle anladım. 1) tüm kamu kurumları 2016 da 2) işçiler hariç 50 den az diğer (memur, sözleşmeli) çalışanı olan az tehlikeli işyerleri 2016 da
    bilmem yanlışmı anladım?
  6. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar bir sorum olacak

Hastaneler çok tehlikeli sınıfa girdiğinden her yıl 16 saat temel isg eğitimi verilmesi gerekmektedir. Ancak hastanelerde bir de taşeron çalışanlar var. Örneğin taşeron firmadan yemek hizmeti alınıyor veya temizlik hizmeti alınıyor.

Yönetmelik gereği alt işveren bu eğitimleri vermekle yükümlü ve asıl işveren bunun takibinden sorumlu.
    Sorum şu olacak taşeron firmaların temel İsg eğitimini de çok tehlikeli sınıf olarak düşünerek 16 saat vermelerini mi isteyeceğiz?
  7. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İsmail turan bey hastaneler neden çok teklikeli sınıfa giriyor onu bir irdele. sonra da hastane çelışanlarının maruz kaldığı tehlikelere taşeron firma çalışanlarıda maruz kalıyor mu ona bak. sorunun cevabını bulursun.
  8. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ali Rıza KAÇMAZ Bey, Evet ben de biliyorum aynı ortamda çalıştıkları için aynı tehlikelere maruzlar. Bu konuda farklı söylentiler geldi kulağıma. Taşeron firma kendi nace koduna göre tehlike sınıfına bakıp sonra da buna göre eğitim saatini belirleyenler olduğunu duydum.
  9. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    peki alt işveren çalışanı hastanede meslek hastalığına yakalandı, sonra kendisine yeterli eğitim verilmediğini iddia etti (yani 8 veya 12 saat verildi) ne olacak o zaman. 16 saat eğitim alsa bu çalışan bana fazladan eğitim verildi diye bir iddia ileri sürebilecek mi?
  10. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Siz beni anlamadınız ben bir yönetmelik dayandırabileceğim bir mevzuat olsun istiyorum. Bu yüzden burdan bu soruyu sordum. Yoksa bende söylediklerinizi biliyorum. Sizinde söylediğiniz gibi düz mantık bile düşünsek cevabı buluyoruz.
  11. chemist2121 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    b sınıfı iş güvenliği uzmanıyım .resmi bir kurumda çalışmaktayım .kurum benden 3 ildeki personeline eğitim vermemi istedi nasıl bir yol izlemeliyim acaba ?
  12. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    işçi çalıştıran kamu kurumlarında uzman hekim var kendimden biliyorum teiaş
  13. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ALPER BEY BENDE BELEDİYEDE ÇALIŞIYORUM BİZ HENÜZ İSG KONUSUNDA BİŞEY YAPMADIK SİZ NELE R YAPTINIZ. ?
  14. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar. Kamuda çalışıyorum. Bugün ufak çapta bir iş kazası meydana geldi. Ben bunun bildirimini yapmak istiyorum ancak sgk nın sitesinde kamu için bildirim bulunmuyor. Ne yapmam gerekiyor acaba? Nasıl bir yol izlemeliyim?
  15. mustafa kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar sayın isg uzmanları ve iş yeri hekimler. Kamu kurumları ile ilgili bende bir açıklama da bulunmak istiyorum:
    2016 TEMMUZA ertelenen madde şunu açıklıyor bize 657 devlet memurları kanununa tabi olan çalışanlar için bu erteleme söz konusudur. fakat hepimiz biliyoruz ki kamu kurumunda daimi işçi de var hizmet alımı çalışan da var geçici ve sözleşmelş çalışan da var yani iş kanununa tabi çalışanlar için kanun süresi 1 ocak 2014 ten itibaeren yürürlüktedir. ilgili arkdaşların dikkatine
  16. Levent Özel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Bimere Mürcatıma istinaden verilen cevap :

Sayın Levent ÖZEL, Başbakanlık iletişim merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. 12.07.2013 tarihli ve 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişiklik, kamu kurumları için sadece iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi ile ilgilidir ve bu görevlendirmeler hariç 6331 sayılı Kanunun tüm maddeleri kamu kurumları için de yürürlüğe girmiştir.6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırmasını içeren 38 inci maddesinin kamu kurumları için yürürlük tarihleri aşağıda belirtilmiştir: 1. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında elliden az çalışanı olan kamu kurumları için 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. 2. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında devamlı olarak elli ve daha fazla çalışanı olan kamu kurumları için tehlike sınıfına bakılmaksızın, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 02.08.2013 tarihinden itibaren başlamıştır. 3. Sayı sınırı olmaksızın kamu kurumlarındaki 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında olmayan diğer çalışanlar için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Yukarıdaki maddeye istinaden 100 işçiniz için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğünüz başlamış olup diğer çalışanlarınız için (200 memur) ise 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Ayrıca, bilindiği üzere işverenin genel yükümlülükleri; Kanununun özellikle 4 üncü maddesinde düzenlenmiş olup, diğer maddelerde de işverenler için yükümlülükler bulunmaktadır. Aşağıda sıralanan hususlar Kanun kapsamındaki kamu kurumları dahil tüm işyerleri için yürürlüğe girmiştir: · Çalışma ortamında bulunan risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılması, · İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılması, · Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmelerin yapılması, · Acil durum planlarının hazırlanması, · Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmaları, · Çalışanların bilgilendirilmesi, · Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almalarının sağlanması, çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması, · Çalışan temsilcisinin görevlendirilmesi, · Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun oluşturulması, · İş kazaları ve meslek hastalıklarının bildirimi. Yukarıda yer alan yükümlülüklere dair yönetmelik çalışmaları tamamlanmış olup bu hususlar hakkında detaylı bilgiyi ilgili yönetmeliklerden elde edebilirsiniz. Söz konusu yönetmelikler http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal adresinde “Mevzuat” sekmesinde yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederim.
    T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

www.csgb.gov.tr