1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu kurumlarında risk analizi,eğitimler ve denetimler hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    *. Çalışmakta olduğum kurum bir kamu kurumu. Geçen sene hizmet alımı yoluyla genel İSG eğitimi verildi ve kurumun idaresi tarafından risk analizi yapıldı.
    Bu sene yeni binaya geçildiği için beni görevlendirerek eğitim vermemi ve risk analizi ekibinde bulunmamı istiyorlar. Kısa süreli görevlendirme yapacaklarmış. Zorunluluk 2016 Temmuzda başlayacağı için sürekli görevlendirme yapmayacaklar.

*. Eğitimde genel eğitimleri tekrarlamak gerekir mi ? Sadece bina farklılığından oluşan yeni konularla ilgili eğitimleri vermek yeterli olur mu ?

*. Çalışmakta olduğum kurum binasında "fan coil" sistemi mevcut. Bu sistemle ilgili ne tür tehlikeler olabilir ? Bu konuda çalışma yapan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz ?

*. Asansörün güvenilirliğini gösteren "yeşil, kırmızı etiketler" Asansörler ilk kullanıma açılır açılmaz mı yapıştırılması gerekir yoksa bir yıl sonra mı ?

*. Risk analizi yaparken binada ki örneğin "elektrik tesisatı", "asansörler", "fan coil" ısıtma sistemi... gibi sistemler için sadece mevzuat hükümlerini dikkate almak yeterlimi ? Ya da dışarıdan makine-elektrik... mühendislerinden hizmet almak gerekir mi ?

*. Kurumda taşeron olarak çalışan şoförler ve temizlik işçileri var. Bunların eğitimi v.s. alt işveren tarafından mı verilir yoksa kurum alt işvereni bilgilendirip benim mi vermem gerekir ?
  2. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/alo170FAQ-0804 adresindeki dosyanın 2. sorunun cevabı sanırım işinize yarar. Burada özetle diyor ki: "işyerinde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü henüz başlamamış ise; risk değerlendirmesi ekibinin (b) bendinde sayılanlar (İSG uzmanı ve işyeri hekimi) bulunmaksızın maddede sayılan diğer kişiler ile ekip kurulur ve bu ekip söz konusu çalışmayı yürütür." ve "İşveren talep ettiği takdirde ..., kurulan ekibe destek olmak, çalışmanın nasıl yapılacağı hususunda ekibe yardım etmek üzere dışarıdaki işyerlerinden/kişilerden hizmet alabilir."

Eğitim konusunda sizi iş güvenliği uzmanı olarak değil, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı kanunla değişik 176. maddesine göre ders saati başına ücret ödenmek suretiyle eğitici sıfatıyla görevlendirme yapabilirler, (Saat ücreti yaklaşık 11TL, İSG uzmanı olsaydınız yaklaşık 15 TL sanırım)

Eğitim konusunda da malum olduğu üzere az tehlikeli işyerlerinde (kamu mesela) max 3 yılda ve 8 saat asgari olarak eğitimler yapılır, Bu süre içerisinde sizin ünitenizde riskler değiştiği için yeni duruma göre farklılık olan konular varsa bunlara özel eğitim verilmesinin yeterli olacağını, yine de genel konuları tekrarlamanın iyi olacağı kanaatindeyim.

Fan coil sistemleri elektrikle çalışan metal gövdeli fanlı ısıtıcı cihazlar olup, elektrikle ilgili riskler burada da söz konusudur. Ayrıca köşeli yapısı da riskler içerebilir. Öte yandan sağolsun kullanıcılarımız üzerinde çiçek vs bilumum malzeme yüklemesi yapmakta. Bunları değerlendirmek gerekebilir.

Tüm taşeronların (Güvenlik, yemek, servis vs.) çalışanları için eğitimlerinin alındığına dair onaylı belgelerinin dosyada hıfz edilmesi halinde eğitim vermeye gerek olmadığını, ancak kendi taşeron firmalarında çalışanların eğitim almalarının sağlanmalarının ve takibinin çalıştığınız kurumun sorumluluğu olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla,
  3. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Bildiğim kadarıyla yeni yapılan (sıfır) binalarda asansör ruhsatının alınmasını müteakip 2 yıl muaf olunuyor. Akabinde Makine Mühendisleri Odası Veya TSE den yetkililer kendi programlarına göre dolaşıp, tespitleri ve gerekli işaretlemeleri yapıyor.
  4. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Bence ISG uzmanı olarak geçici süreli görevlendirme yapılabilir. (sürekli aylık 80 saat değil de mesela sadece risk analizi ve eğitim konularında olmak üzere toplamda -atıyorum- 50 saat gibi) Nasıl ki dışarıdan hizmet satın almanın önü açıksa bu da yapılabilir. Ancak ben kendi kurumumdan resmi olarak talepte bulundum, onlar yükümlülüğün 01.07.2016'da başlayacağı gerekçesiyle ISG uzmanı olarak görevlendirilme talebimi kabul etmediler. Bahsettiğim bakanlık dosyasında da bunun önünü kapamışlar gibi gözüküyor. (... işyeri ile herhangi bir bağı olmayan bir iş güvenliği uzmanı..) Ancak bu durum kamuda çalışan c veya b grubu İSG uzmanlarının yükselme sınavlarına girebilmesi için hak kaybı doğurabilecek bir konu. Zira kamuda çalışan C ve B sınıfı ISG uzmanları olarak belge yükseltme sınavlarına girebilmek için fiilen yapılması gereken 3+4 yıllık süreler var. (Benim 2014-2016 arasında 2 yıl kaybım var) İnşallah ileride Anayasa mahkemesine kadar gitmek durumunda kalmayız
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Adsız.jpg Arkadaşlar, resimdeki yazının son paragrafında, "Uzman+Hekim zorunluluğu başlamamış işyerinde", İGU sertifikası sahibi çalışan için bir açıklama yapılmamış. Bu durumda olan uzmanlar KAMU işyerlerinde (Risk analizi, AEP, eğitimler için) ücret karşılığı görevlendirilemez mi ?
    @Coşkun Muti