1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamu kurumundaki idarecileri 200 bin liraya varan ceza bekliyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bim tarafından 11 Şubat 2014 başlatılmıştır.

?

Kamu kurumu idarecilerinin isg mevzuatı konusunda bilgisi yeterli mi?

 1. Evet

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 10
  100,0%
 1. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu kurum müdürlerini 200 bin lirayı bulan cezalar bekliyor.

  Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, "100 kişinin çalıştığı bir kamu kurumunda 1 Ocak 2013 den bu yana sorumluluklarını yerine getirmeyen kurum müdürü risk analizi, acil durum planı yaptırmadığından dolayı yaklaşık 66 bin lira, işsağlığı güvenliği eğitimlerini aldırmadığı için 120 bin lira olarak yaklaşık 200 bin lira gibi cezalarla karşı karşıyalar." dedi.

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kağıt üzerinde güzel ancak, uygulamada sıkıntıların aşılamadığını belirten Bozkır, 30 Haziran 2012 yılında yasalaşan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun pratikte yeterince uygulanmadığını öne sürdü.

  KANUNUN TAMAMI ERTELENMEDİ

  2013 yılında kanunun bazı maddelerinin ertelendiğine dikkat çeken BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, özelikle kamuda iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 1 Temmuz 2016'ya ertelendiğini ancak kamu kurum idarecilerinin kanunun tamamı ertelenmiş davrandığını söyledi. Bozkır şunları kaydetti: "Kanun 2. maddesinde açıkça ifade edildiği gibi; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanacak. Yani personelin işsağlığı güvenliği eğitimi, Kamu binalarının risk analizleri, acil durum planları yapılması gerekiyor. Ancak kurum müdürleri başlarına gelecek sıkıntıların farkında değiller. Örneğin 100 kişinin çalıştığı bir kamu kurumunda 1 Ocak 2013 den bu yana sorumluluklarını yerine getirmeyen kurum müdürü risk analizi ,acil durum planı yaptırmadığından dolayı yaklaşık 66 bin lira, işsağlığı güvenliği eğitimlerini aldırmadığı için 120 bin lira olarak yaklaşık 200 bin lira gibi cezalarla karşı karşıyalar. Kamuda idareci konumunda olanları uyarıyoruz; kanun tamamen ertelenmedi sadece 1 kaç maddesi ertelendi. Bu yanlış anlamadan dolayı ciddi mağduriyetler yaşayabilirler. Kamuda ki idareciler, 'bizi denetlemezler' diye düşünmesinler. Yarın bir iş kazası veya şikayet söz konusu olduğunda 'ben bilmiyordum, haberim yok tu' mazeretlerinin hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Vakit kaybetmeden bir uzamana danışıp gereken yasal zorunluluklarını yerine getirsinler."

  Kanunda yer alan unsurların öncelikle kamu tarafından yerine getirilmediği takdirde kamuoyunda olumsuz karşılanacağını belirten Bozkır, kanunların inandırıcılığı ve etkinliğinin artması için öncelikle kanunların gereklerinin kamu kurumları tarafından yerine getirilmesini istedi.

  Kaynak

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   32,9 KB
   Görüntüleme:
   6.326
 2. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yaw he he prim günü yakında iptal olursa bu adama tekrar ulaşalım;)