1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamu otoritesi iş güvenliği ve işçi ölümleri sorununu nasıl çözmeli?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve URUNGU tarafından 27 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. URUNGU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44398
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  mimar sinan anadolu teknik lisesi
  İnsanca yaşam ve insanla yaşam çerçevesinde ülke gündemini meşgul eden iş güvenliğini sağlayarak ve işçi ölümlerini engelleyecek bir düzen, bir sistem kamu otoritesi tarafından nasıl kurulmalı. Sahada çalışan iş güvenliği uzmanları bu konuda ne düşünüyor ?
 2. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Mevcut örneklere adaptasyon, Almanya, Amerika v.b. ülkelerdeki İSG sisteminin ülkemizde uygulanması.
  Sistemin kopya edilmesi her şeyi çözer mi bu da bir muamma çünkü onların kullandığı teknoloji ile bizimki arasında uçurum var.
  ergülkaynak'ın dediği gibi ülkemizde sanayi devrimi gerekiyor.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Özellikle işçilerin mesleki eğitimleri en az 6 ay yada 1 yıl olmalı ve adam gibi teorik ve uygulamalı olarak verilmesi gerekmekte..Bunu özerk ve akredite kurumlara yaptırılmalıdır.

  İş güvenliği profesyonellerine gelince hak getire onlar Allah(c.c.) emanet...
 5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  6331 de şu anda diyorki “Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.”

  Yani ne olacak? Ölen ölecek, ondan sonra uzmanın belgesi askıya alınacak. Bunun doğrusu “Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olabilecek bariz riskleri Bakanlığa bildirimde bulunmadığı tespit edilen iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.” Şeklinde olmalı.

  Şu anda, ancak ölümlü iş kazası olursa 6 aylığına askıya alınıyor belge. Yani ölen ölüyor ondan sonra askıya alınıyor belge. Hayır öyle olmamalı. Ölen ölmeden önce hayati tehlikeyi önlemeyen işvereni bildirmeyenin belgesi alınmalı askıya. Ölümden sonra belgeyi askıya alsan ne almasan ne farkeder ? Yani bu madde reaktif değil, proaktif olmalı, düzeltici değil önleyici olmalı. Maddenin mevcut hali çok büyük bir talihsizlik bence.

  Ayrıca özellikle inşaatlarda uzmanın saha gözetimini fotoğraflarla yapması ve bu fotoğrafları teftişte istenildiğinde gösterilmek üzere saklaması şart koşulmalı. Yapılan iş fotoğraflanacağından iş güvenliği ile ilgili hususlarda mecburen çeki düzen artacaktır.
 6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Murat bey bence sizin dediğiniz gibi de eksik olacaktır.
  İnsan hayatı gittikten sonra eksikliği olan uzmanın belgesini alsanız neye yarar? Dikkat ederseniz bu da sonuca yönelik yani reaktif bir yaklaşım oluyor.
  Dünyanın yeni Çin'i maalesef Türkiye oldu. Çalışan maliyetlerinden kısılması ile büyükler karlarını daha fazla oranda arttırıyorlar. Ya uzmanın statüsü değişmeli, veya bu işe gerçekten bu işin uzmanlarının şirketleri girmeli. Sigorta şirketleri gibi.
  Kendi meslek dalımdan örnek vereyim. Ben denizciyim. Ülkemizde gemilere sigorta yapan bir acente bulunmuyor. Kimse o riske giremiyor. Yaptırımları öyle ulusal olarak bir kanunu değiştirerek sorumluları affederek olmuyor. Sorumlu olanlar uluslararası arenada devletçe yargılanıyor ve bağlı oldukları devletlere yaptırımlar geliyor. Bu durumda bunu yapan birkaç İngiliz şirketi bu işi yapıyor ama kök söktürüyorlar. Ayda bir denetlemeler ( hem de tahmininizden daha ağır şekilde) yapılıyor. Ülkeler bazında memorandumlar oluşturuluyor ve onlar kendi bayrakları altındaki gemilerde sorun olmasın diye didiniyorlar. Mesela Türk gemisi Fransada kaza yaparsa bunun faturası sadece şirketine değil Türkiye Cumhuriyetine de kesildiğinden hemen TC ilgili birimler bu duruma mahal vermemek için göz açtırmıyorlar. Bu tam bir organize harekettir. Uluslarası toplumun dikkatini çekip devletin bu olaya müdahil olmasını sağlamadan başarılı olacağına inanmıyorum. Gerçi bu pazar piyasasında hiçbir yabancı devlet de bu riske girip maliyetleri arttıracak buna benzer karar aldırmaz.
  İş yine sayın yöneticilerimizn vicdanına ve Allah korkusuna kalıyor.
  Herkes kazanacağı paranın helal olmasını istese de sorun çözülebilir.
 7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Sait Bey,
  Dediğiniz ortam her şeyin en ideal olduğu ortam. İnsanlarımızın hepsinin Allahtan yarım yamalak değil hakkıyla korktuğu. İnsanların birbirine tam manada saygılı olduğu ve haklarını yememe hususunda çok titiz olduğu vs.
  Böyle ideal bir ortamda iş güvenliği kültürü zaten otomatikman kendisini oluşturacaktır.
  Ama maalesef ülkemizde gerçek hayat böyle değil. Dediğiniz ideal ortama geçmesi için ülkemizin gelişmeyle birlikte zamana ihtiyacı var. Şu an için işverenlerimiz ideal işveren konumundan uzaktalar. Kim iş güvenliği tedbirlerinden kaçarsa bunu kar sayıyor. İş güvenliği konusunda da gereğini yaparsa bunu ek bir masraf olarak görerek bundan yüksünüyor.
  Bununla beraber yeni gelen 6331, mevzuat yönünden genel manada güzel olsada kilit noktalarda kilitlendiğinden hayata geçemedi. Burada en önemli eksikliğin teftiş mekanizmasının tüm türkiyeye yetmemesi olarak düşünüyorum.
  Öyleki ne oldu, çok tehlikeli işyerlerinin %70 e yakını uzman bile almadı. Uzmanı alanlarında %90ı uzmanı kaile almadı. Ve uzmanlarda işlerini kaybetmeme korkusundan ezildiler işverenlerin altında. Ve neticede çoğu hayati tehlikeli olan işyerlerinde işvereni idare etme yoluna gittiler. Bunu gözlemlerimden söylüyorum.
  İşverene şunu diyemediler: "Ben seni idare edersem işimden olurum." Eğer bu cümleyi söyleyecek olsalar işverenin cevabı hazır : Yahu bu yüzden bana işinden olan uzman göster.
  Ki gerçekten de gösteremez uzman, çünkü böyle bir kimse yok. (Varsada 1000 de bir belki vardır).
  Ama benim dediğim şekilde olursa iş güvenliği uzmanlarının ispiyonlanmaları başlayacağından. Belgelerin askıya alınması gündeme gelecektir. Bu gündeme geldiği anda artık, işverenin: Sen beni idare etsen ne kaybedersin sorusuna, "bu yüzden bazı uzmanların belgesi askıya alındı, kusura bakma senin işin yüzünden belgemi askıya alma tehlikesine giremem" diye aslanlar gibi bir cevabı olur. Belki bu şekilde bazı uzmanların canı yanar ama, artık işverenlere karşı en azından bari hayati tehlikeli durumlar için dişimizi geçirmeye başlayabiliriz.
  Çünkü ülkemizin o ideal ortama geçmesi için daha zaman var. Geçiş sürecinde en azında kendini denetlemeli sistem kurarak sıkıntıyı azaltabiliriz. Diye düşünüyorum.
  Selamlar.
 8. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğitime, kkd ye ısrarla direnen çalışan,
  Eğitime önem vermeyen ve zor bela düzenlenen eğitime teşrif etmeyen işveren,
  Zavallı iş güvenliği uzmanları,
  Kral işyeri hekimleri,
  Cahil osgb sahipleri,
  Yetersiz isgkatip,
  Gereksiz prosedürler,
  Ve daha birçok şey...
  Artık işçilere çip mi takarlar baretini, emniyet kemerini çıkarınca öter mesela :D . Velhasıl daha çok yolumuz var, sesimizi duyan yok.
 9. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çalışanların işe giriş yaşlarını ortalama 20 yaş olarak kabul edersek ki bu yaştakiler yüksek öğretime devam etmeyen kişiler yani eğitimi çokta önem vermeyenler. bu yaştaki kişilere verilen eğitimin çok faydalı olacağını düşünmüyorum (maalesef... ülkenin eğitim politikasının da ne olduğunu biliyoruz). BU eğitim sadece anlık yada kısa bir zaman dilimini kapsayacak şekilde İSG ile ilgili algı oluşturabiliyor, 20-55 yaş arası yani ortalama 36 yaş gurubunda olanlara verilen eğitimde sadece ''vay be demek 6 saatle bir adam ölüyormuş'' algısı dışına çıkılamıyor. Bu işin bir kültür meselesi olduğunu ve ülkede güvenlik kültürünün oluşturulmasıyla olacağını çok iyi biliyoruz. Şimdiki hükümet gibi polisin yetkisini artırarak ülkenin güvenliğini sağlamaya çalışacağına okullarda ve tüm yaşam alanlarında İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün etkisini artırarak ülkede güvenliği sağlamak olmalıdır. Ancak bu şekilde Türkiye de İş Güvenliğinden bahsedilebilir.