1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda çalışıyorum iş kazası bildirimi için sgk'nın sisteminde kamu için bildirim bulunmuyor!

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve ismail turan tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar. Kamuda çalışıyorum. Bugün ufak çapta bir iş kazası meydana geldi. Ben bunun bildirimini yapmak istiyorum ancak sgk nın sitesinde kamu için bildirim bulunmuyor. Ne yapmam gerekiyor acaba? Nasıl bir yol izlemeliyim?
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    kazalı kişi işçi mi memur mu?
  3. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kazayı yaşayan kişi işçi ancak bunun bir farkı var mı. Biraz önce SGK nın sitesinden baktım da "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi" ve "İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim" kamu için kapalı. Acaba kamu sektöründe iş kazası girişi zorunlu değil mi sorusu aklıma geldi. Bu konuda net bir bilginiz var mı yada şöyle sorayım daha önce kamu da iş kazası veri girişi yaptınız mı? Teşekkür ederim...
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    tabiki farkı var eğer işçi ise sgk ya bildirim yapmak zorundasınız. memurda öyle bi durum yok. memurda iş kazası diye bi olay yok, ancak vazife malüllüğü durumu var o da belli şartlar altında
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2014 ---
    sadece sgk ya değil aynı zamanda kolluk kuvvetinede bildirmeniz gerekli, bu arada kazalı şahıs tıbbi yardım aldı mı?, kurumda ilk yardım gördü mü? hastaneye gitti ise zaten orada mecburen hem sgk ya hem kolluk kuvvetine bildirim yapılıyor, hastane yapar siz yapmazsanız 6331 idari para cezaları bölümünden karşılığıı bulabilirsiniz 1680tl olması lazımdı 2014 için
  5. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şimdi anladığım kadarıyla memur olarak çalışan biri iş kazası geçirirse bildirim zorunluluğumuz yok ancak işçi olarak çalışan biri iş kazası geçirirse bunun bildirimini yapacağız. Ancak dediğim gibi SGK da kamu için iş kazası bildirimi uygulaması yok bu durumda ne yapmam gerekiyor?
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    ha eğer ilk yardım gerektirmeyecek bi kaza ise sgk ya bildirmenize gerek yok ancak, siz kaydını tutmalısınız
    nasıl yok hocam sgk sicil numaranızla giriyosunuz zaten sizi kamu yada öze diye ayırmıyo,
  7. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ekran Alıntısı.PNG
    Demek istediğim şudur ki yukarıdaki resimde görüleceği gibi İş kazası meslek bildirimi kısmı kamu için kapalı.
  8. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  9. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    hizmet akti ile çalışanlar, işçi statüsünde olanlardır direk, kamu çalışanları memeur olarak adlandırıldığından memurlarda iş kazası diye bi durumun olmadığını önceki msjda belirtmiştim
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Demekki kamuda iş güvenliği yok,kanunda işlemiyo...
  11. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    ironi
  12. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Alper Bey teşekkür ederim bilgiler için iyi çalışmlar...
  13. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    beklerseniz yaptığımız bir bildirmin fotosunu eklicem sizin için
    ilk yardım yada tıbbı müdahele gerektirmeyecek bi kaza bile olsa tıpkı ramak kala olay gibi bunlarıda kayıt altına almamız gerekiyor

Ekli Dosyalar:

14. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Anladığım kadarıyla bir iş kazası olduğunda önce SGK ya bildirim yapmışsınız. İş kazası tutanağı-raporu hazırlamışsınız. Kazalı ve tanıkla ayrı ayrı tutanak tutmuşsunuz. SGK ya internetten bildirim haricinde bir işlem yapıyor musunuz.? Yani rapor ve tutanakları da bir üst yazı ile gönderiyor musunuz?
  15. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    hyr internet den yapılan işlem yeterlidir yazılı göndermeye gerek yok zaten sgk internet uygulamasında giriş kısmında burdan yaptığınız bildirimler yeterlidir gibi bir not var. ama kolluk kuvvetine yazılı bildirmelisiniz. zaten siz yazılı bildirene kadar polisler ifade almaya geliyorlar
  16. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tamamdır Alper Bey, -Allah vermesin- bir iş kazası olduğunda işçi statüsü ise SGK ya bildirim yapıyorum tutanakları raporu hazırlayıp bunları kendimde saklıyorum. Eğer memur statüsünde ise bildirime gerek yok ancak diğer işlemleri aynen yapıyorum (rapor, tutanak). Doğru anlamışmıyım :)
  17. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Evet hocam aynen öyle . kendinize saklamanız bi yana iş veren olarak kurmunuzun zaten bu konularda kayıt tutma yükümlülüğü var, Allah kaza bela vermesin inşallah.
  18. ismail turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar...