1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda çalışan c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım kendi kurumumda çalışmam için ne yapmalıyım

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Savaş Tanrısever tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamu kurumlarını herşeyden sorumlu tutup uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu olmayacak ama öteki taraftan yapılması gereken işlere baktığınızda uzman olmadan da yapılamayacak işler. zorunluluk yok ama bu işleri yapmak için uzman lazım ve görevlendirdikleri kişilere ücrette ödeyebilirler. 2014 bütçesine konulmuş.

ben yapmamak için kaçıyorum, arkadaşlar yapabilmek için çırpınıyorlar acaba bende mi bir yanlışlık var çözemedim.
  2. tamam sizi haberdar ederim kesinllikle
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2014 ---
    neden yapmıyalım hem ekstra gelir hemde daha ileriki tehlike sınıfları için tecrübe olmaz mı ?
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bana angarya gibi geliyor tabi kişiden kişiye değişir. tabi dediğiniz gibi başlangıç yapmak ve sorumluluk almak istiyorsanız düşünülebilir.
  4. valla kendince haklı olabilirsiniz ,ama galiba ben bunu yapmak istiyorum
  5. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6 dakika işi biraz saçmalık kalıyor çünkü; çalışan tesilcisi ,kurul üyeleri,risk analizi yapacaklar bunlara hep eğitim vereceksin onlar saate dahil olmuyormu ayrıca kanunda en az 6 dakika ifadesi var....
  6. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    peki bu uygulamalara ait bir soru
    Kamuda zordur bu işler
    diyelimki risk analiniz yapılmadı
    acil durum eylem planı yapılmadı
    çalışan eğitimi verilmedi.
    Cezai müeyyideler neler?
  7. valla şu için para cezasından falan bahsediliyor da ne derece uygulanıyor bilinmiyor ,aslında bu konu ile ilgili bir çok soru işareti çözülmeyi bekliyor sanırım
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Cezalar çok ağır fakat bunun bilincinde olan ve ciddiye alan idareci çok az. Biraz da çsgb'nin şimdilik kamu kurumlarına öncelik vermemesinden kaynaklanıyor. Kamu kurumlarını teftişe kalksalar çoğu kişinin başı yanar.

- Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak. 3.361 TL, 5.041 Türk Lirası / her ay (Aykırılığın devamı halinde)
    - Acil durumları belirlememek, acil durumlar için tedbir almamak, acil durum planlarını hazırlamamak, destek elemanı görevlendirmemek, araç gereç sağlamamak, acil durumlarda işyeri dışındaki kuruluşla irtibatı sağlayacak düzenlemeyi yapmamak. 1.120 Türk Lirası / her yükümlülük için, 1.120
    Türk Lirası / her ay (Aykırılığın devamı halinde)
    - Çalışanlara eğitim verme yükümlülüğüne uymamak. 1.120 Türk Lirası / her çalışan için
    - İşyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarına göre çalışan temsilcileri görevlendirmemek. 1.120 Türk Lirası
    - İş sağlığı ve güvenliği kurulunu oluşturmamak, alt işverenin bulunduğu hallerde uygun kurulu oluşturmamak, kurullar arasında koordinasyonu sağlamamak. 2.240 Türk Lirası / her aykırılık için
  9. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tşk ederim bim
    bu cezalarla ilgili yönetmelik maddesini buraya verebilirmisiniz
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ekte dosyada cezaların açıklamaları, hangi kanun maddesine istinaden verileceği yer alıyor.

Ekli Dosyalar:

11. Aktay EŞSİZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57733
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba Savaş Bey, ben de kamuda görev almayı bekleyen bir kamu çalışanıyım. Çalıştığım iş yerinde 50'den fazla 'işçi' çalışan olduğu ve 1 ocaktan itibaren 50 ve üstü işçi çalıştıranlarda kurul mecburi olduğu için görevlendirilmem gerekiyor. Kurumunuzda 50 ve üstü işçi varsa görevlendirilmeniz mecburi..
  12. merhaba genel olarak çalıştığım kurumda 500 ye yakın personel var ,başvuru yaptığım halde hala görevlendirilmeyi bekliyorum ,bilmiyorum ne olacak merakla bekliyorum görevlendirme olursa sizlerle paylaşacağım:)
  13. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Savaş bey, ben de merakla görevlendirilmenizi bekliyorum. İnşallah hayırlısı olur.
  14. çoğu kurum ihale yapıyor söyliyim
    birde harika uzmanları var güzel ülkemin daha zorunlulukları bilmeyen
  15. teşekür ediyorum kahraman bey umarım herkes hakkında hayırlısı olur, valla ne olup bitiyor bilemiyor ve bilmek de istemiyoruz ,biz sadece kirli şeylere bulaşmadan alnımızın akıyla bir şeyler yapmak istiyoruz , ha yapmak istediklerimiz için bize fırsat verilir verilmez bilemem ama sanırım önemli olan iyi niyet ve de biraz da tamamen duygusal galiba :D