1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamuda çalışan doktorlar da artık işyeri hekimliği yapabilecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı ve 38 inci maddesi uyarınca; özel sektör işyerlerinden az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri ile çalıştırdığı işçi sayısına bakılmaksızın tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin tamamı işyeri hekimi çalıştırmak veya görevlendirmek zorundadırlar.

  İşveren; çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personeli varsa onu görevlendirerek, kendisi belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip ise tehlike sınıfı ve çalışan sayısı da dikkate alınarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenerek bu yükümlülüğü yerine getirebileceği gibi bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak da yerine getirebilecektir.

  Hal böyle olmakla birlikte daha önce belirttiğimiz üzere (İşyeri Hekimliğiyle İlgili Madde Değiştirilerek Kabul Edildi başlıklı haber) Kamuoyunda tam gün yasası olarak bilinen ve 18 Ocak 2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile işverenlere bu konuda bir imkan daha getirildi (Sağlıkta Tam Gün Yasası Olarak Bilinen Torba Yasa Yayımlandı, Torba Yasa İle Sağlık Alanında Yapılan Değişiklik ve Düzenlemelerin Ayrıntıları başlıklı haberler).

  Söz konusu Torba Yasa ile 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 12 nci maddesinde yapılan değişiklik ve düzenlemeler uyarınca;

  - Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık 30 saati geçmemek üzere iş yeri hekimliği yapabilecek.

  - Döner sermayeli sağlık kuruluşları ise kurumsal olarak işyeri hekimliği hizmeti verebilecek.

  - Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilecekler.

  - Bu maddenin uygulamasına ve işyeri hekimliğine ilişkin esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenecek.


  İşyeri hekimi çalıştırılması/görevlendirilmesi ve yapılacak işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar,Uzman ve Hekim Çalıştırması / Görevlendirmesi Gereken İşyerleri ve Yapılacak İşlemler başlıklı yazıda yer almaktadır.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   37,1 KB
   Görüntüleme:
   4.582
 2. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34621
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aile hekimleri sadece 10dan az çalıştıran az tehlikeli işyerlerinin işyeri hekimliğini yapabilecekler diye anlıyorum.
 3. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  İşyeri Hekimliği belgesi sahibi olan aile hekimleri yöneticilik görevleri yoksa ve izin almak kaydıyla mesai saatleri dışında 30 saat iş yeri hekimliği yapabilirler.
 4. Serhat Güngör İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42709
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  odtü
  Kamuda işçi kadrosunda makine mühendisi olarak çalışmaktayım.A sınıf İGUzmanıyım.Ankarada bir osgb firmasından teklif geldi .Anlaşacaktık ama muhasebe kısmında problem çıktı zira halen tam zamanlı çalıştığım için sisteme giriş yapılamadı .Bu konuda bilgisi olan var mı?İş yeri hekimleri çalışabiliyor da biz neden çalışamıyoruz.Bu konuda örgütlenmemiz gerekiyor zira anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum var diye düşünüyorum.Şu anda belgem hiçbir işe yaramıyor .Herhalde benim gibi birçok arkadaş, yaptığımız masrafın ve zamanın boşa gittiğini düşünüyordur.Zira kendi kurumumada başvurdum 300 işçi olmasına rağmen OSGB'den hizmet alacaklarını söylüyorlar. Piyasada İGU ihtiyacı var firmalarda çalıştırmak istiyor .Anadolu tabiriyle un var şeker var ama helva yapamıyoruz.Zira OSGB firması ancak emekli olursam sözleşme yapılabileceğini söyledi .Emekli olmamamada yıllar var .Saygılarımla
 5. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hocam, işyeriniz tehlikeli veya çok tehlikeli ise 300 çalışan için süreniz yetmediği için atama yapılamamış olabilir. Zira tam zamanlı çalıştığınız için 37 saat uzmanlık yapabilirsiniz sadece. Tehlikeli ise 40, çok tehlikeli ise 60 saat gerekiyor sizin kurum için