1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanları "ödeme alamazlar" neden mi?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 2 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Değerli arkadaşlar;
  Konu başlığından da anlaşılabileceği gibi kamuda görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarının en büyük serzenişi kanunda kendileri hakkında verilen hüküm sebebiyle almaları gereken ek ödeme...
  Peki şuan itibariyle İş güvenliği Uzmanının hangi şartlar altında görev alabileceği, görev alanların hangi evrakları ve işlemleri yerine getirmesi gerektiği, ve son olarak parayı almalarının hukuki anlamdaki sıkıntıları nelerdir kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum .
  Değerli meslektaşlarım, iş güvenliği uzmanı olabilecek bölüm ve fakültelerden mezun olarak çeşitli sınavlara girip A,B ve c sınıfı iş güvenliği uzmanı oldu(k)nuz. Ve kamu personeli olarak çalışmaktayız. Kanun peyderpey ülkemizdeki tüm çalışma alanlarını kapsam içerisine aldı bazı sektörler ve alanlar hariç tamamını kapsam içerisine aldı diyebiliriz. Ve son olarak kamu, kanunun 6, 7 ve 8'inci maddeleri hariç diğer tüm maddelerinden 01.01.2013 tarihi son olmak üzere kapsam içerisine girmiş ve kısmen çalışmalarına başlanmıştır.
  Peki kamu bu süreçte ne yapmalı?
  1-Personelleri içerisinde tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı varsa görevlendirme yapabilir.Yapılan görevlendirme iş güvenliği uzmanının hukuki anlamda hiç bir şekilde tehlikeye atmaz çünkü, görevlendirilen kişi o kurumun iş sağlığı ve güvenliği anlamındaki danışmanı veya koordinatörü anlamında görülmesi gerekir. Asıl sorumlu kurumdaki işveren makamıdır.
  2-Şuan ki mevzuatlar veya altyapı eksikliği sebebiyle hiç bir kamu kurumunda bir iş güvenliği uzmanı 80 saat atama ile isg katipten görevlendirilmesini yapamaz ! nedeni, sistemin kamu memurlarını tanımaması sadece kurumda varsa görevi işçi statüsünde çalışan onları görmesi sebebidir.Şayet kurumunuzda 80 saat atama yapabilecek kadar işçi çalışıyorsa atamanızı yapabilirsiniz.
  3-Kamu personeli de olsanız İSG katip üzerinden ataması yapılmayan hiç bir uzman gerçek anlamda görevlendirilmesi yapılmış sayılmaz.(kendi görüşüm) nedeni, yönetmelik gereği kamuda görevlendirilen iş güvenliği uzmanının doldurarak İSGGM göndermesi istenilen iki form bulunmakta ve bu formları doldurulması istenmekte fakat kamu binalarının çoğunun SGK sicil numaraları sonucunda ortaya çıkan nace kodları doğru olamadığından dolayı sizlere gelen cevap hizmet kolunuzla sgk sicil numaranızın birbirini tutmadığı veya yanlış işlendiği bilgisi olacak.
  Örnek;
  Tebliğe göre çok tehlikeli sınıfta yer alan kurumunuz Nace kodu sorgulamasında Uluslar arası nakliyat şirketi diye çıkabiliyor halbuki siz çok tehlikeli sınıfta çalışacak bir iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme maddelerinizi ve saatinizi ona göre hesaplayıp yapmışsınız ama hepsi boşa gidebilir.Bundan dolayı evrak değil İSG-katip, şuan işiçin memur değil işçi baz alınmalı....
  4-Tarafıma iletilen en çok soru şu; peki kanun 6,7 ve 8'inci maddeleri hariç kamuyu da kapsam içerisine almakta denilmekte kamuda yapılması istenilen işleri kim yapacak! maalesef kamu ile ilgili bu durumda eğer çalışsak personel bulamazlarsa dışarıdan hizmet alım yöntemine gidilmesi gerekliliği çözüm olarak sunulmuş.İkinci en çok sorulan soru; ama bu işlemlerin hepsini ben tek başıma yapıyorum... Bilinmesi gereken şu, yapılması zorunlu hiç bir işlemin tek başına iş güvenliği uzmanınca yapılması gerekli diye bir şart veya hüküm yazılmamış ve belirtilmemiş... Bu sebepten kamu kurum ve kuruluşlarında resmi görevlendirilen uzmanların risk değerlendirilmesini veya diğer tüm işlemleri tek başlarına yapması gereksiz sorumluluk almalarından başka bir şey değil.
  5-Ve son olarak para mevzu... Değerli arkadaşlar sanal da veya elden bir evrak dolaşmakta Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığının Maliye Bakanlığımıza sorduğu soruya göre kamuda ki iş güvenliği uzmanlarının parayı alabileceklerine dair bir yazı...
  Başta şunu ifade etmek isterim yazının çıkış sebebi Maliye bakanlığına sürekli bu durumda ilgili görüş sorulmasıdır. katıldığımızı tüm Konferanslarda veya panellerde maliye bakanlığından gelen kişilerin maruz kaldığı soru paraların nasıl ödeneceği sorusuydu. Ve bu sebepten dolayı Maliye Bakanlığı iç görevlendirme veya dışarıdan hizmet alımı sebepli iki farklı kalem açarak iş güvenliği uzmanlarına ödenecek paraların bu kalemden ödenebileceğini tüm kamuya bildirdi. Fakat yazı ya yapılan yorumlar çoğu yanlış nedeni; Maliye bakanlığı paraların görevlendirilen uzmanlara ödenmesi hakkında bir emir vermemiş zaten konu onluk da değil , kendisinin yapması gereken paranın kaynağını sağlamaktı onuda sağladı ve aradan çekildi, gerisi başta Çalışma Bakanlığında,mevcut hükümle ilgili yayınlayacağı bir genelge ile kamuyu aydınlata bilmeli ikincisi ise diğer bakanlıkların tüm sorumluluğu göze alarak bu parayı 2016 temmuz ayına kadar ödemeleri... peki öderlerse sorun ne olabilir ki ? Değerli arkadaşlar, kamu kurum ve kuruluşları her yıl sayıştay tarafından harcamaları denetlenmekte yapılacak her bir ödemenin bir sebebi olmalı benim görüştüğüm bir sayışta denetçisinin olaya bakış açısıda böyleydi..
  Kendimde kamuda çalışan bir mühendis ve A sınıfı isg uzmanı olmama rağmen parayı alan uzman arkadaşların yapılacak bir denetlemede veya üst kurumca kendi makamlarına gönderilecek bir yazı ile paranın verilmesinin uygun olmadığı ile ilgili bir yazı gelmesi halinde direk yapılması gereken işlem ödenen paranın kendilerine rucu edilerek tahsil edilme yöntemi olacağı unutulmamalıdır.
  Y.Müh.Engin KONYALIGİL
  A sınıfı İSG uzmanı
  Not:Yukarıda belirtiğim unsurlar tamamen kendi düşüncelerim olup hiçbir kamu kurum ve kuruluşunun görüş veya önerisi değildir.
 2. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "....parayı alan uzman arkadaşların yapılacak bir denetlemede veya üst kurumca kendi makamlarına gönderilecek bir yazı ile paranın verilmesinin uygun olmadığı ile ilgili bir yazı gelmesi halinde direk yapılması gereken işlem ödenen paranın kendilerine rucu edilerek tahsil edilme yöntemi olacağı unutulmamalıdır."

  Üstadım; nasıl bir gerekçeyle uygunsuzluk kararı verebilecekleri hakkında da yorumlarınızı öğrenmek istiyorum.
 3. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın Ali GÜL;
  Uygunsuzluk olarak değerlendirilebileceğinin iki başlı sebebi, yapılacak bir sayıştay denetlemesinde bulundurma zorunluluğu olmayan bir personelin görevlendirilerek kendisine para ödenmesi , ikincisi ise Çalışma Bakanlığının kendi binasında çalışan İş Güvenliği Uzmanlarının dahi ek ödemeyi almamalarından ötürü hiç bir bakanlığın net olarak taşraya para ödenebilir dememesinden dolayı yazılacak bir resmi yazıda para ödemenin yapılmaması adına bir görüş taşrada bulunan kamu kurum ve kuruluşlarını zor durumda bırakabilir.
 4. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  50 ve üzeri işçisi olan kamu kurumları için benzeri bir yorum yapılamaz öyle değilmi
 5. Rafet Çelik İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91698
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  KAMUDA ÇALIŞAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI İŞ KATİP ÜZERİNDEN NEYE GÖRE SÖZLEŞME İMZALAYACAKLAR. İMZALASALAR KAÇ SAAT ÜZERİNDEN SÖZLEŞME YAPACAKLAR, BUNUN KARŞILIĞINDA ÜCRETLENDİRME NASIL YAPILACAK.
 6. vey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  ben karayollarında b sınıfı iş güvenliği mühendisiyim
  50 ve üzeri tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu bulunuyor
  İSG Katipten sözleşmede yaptım
  Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün Türkiye Kamu Hastaneleri Birliğine gönderdiği 24/10/2014 tarih ve 8947 sayı nolu yazıda 01.1.5.02 İş Sağlığı ve güvenliği hizmetleri ücretleri bütçe kodu oluşturulduğunu belirtmektedir.
  kuruma üstyazıyla yazdım.
  ödemek istemiyorlar herkes topu birbirine atıyor
 7. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  İşçiden kasıt taşeron mu ? yoksa Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan işçi personel mi?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Şubat 2015 ---
  Sayın Rafet ÇELİK;
  Kamuda çalışan İş Güvenliği Uzmanları İSG -katipten sözleşme yapmaları en garantilisi ama kurumunda işçi çalışan varsa yapabilir diğer türlü İşyeri hekimi çalıştırma saati İş güvenliği uzmanı çalıştırma saati hepsinde "0" gözükür.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Şubat 2015 ---
  "Sayın vey;
  ......50 ve üzeri tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu bulunuyor" Kamu kurum ve kuruluşları için bulundurma zorunluluğu temmuz 2016 dır
 8. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  4857 ye göre çalışan daimi işçilerin sayısı 50 üzeri ise....
 9. Rafet Çelik İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91698
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  ENGİN BEY TEŞEKÜR EDERİM
 10. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  4857 sayılı İş Kanunu kapsamında devamlı olarak elli ve daha fazla çalışanı olan kamu kurumları için tehlike sınıfına bakılmaksızın, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 02.08.2013 tarihinden itibaren başlamıştır.

  Sayı sınırı olmaksızın kamu kurumlarındaki 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında olmayan diğer çalışanlar için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü 01.07.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır.
  Bilginize...
 11. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın NeoCrown;
  Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı "İş Kanununa" tabi çalışan personel bulunmamaktadır. İşçi statüsünde çalışan personellerimiz 657 sayılı "Devlet Memurları Kanunu" kapsamında çalışan 4c-4d ( kadrolu) personellerdir.İş kanununa tabi çalışan personelleri kamu taşeron firmalardan hizmet alım yöntemine giderek karşılamaktadır. Yani üst işveren konumundadır.Firmanın hangi tarihlerde İSG profesyoneli ile çalışmaya başlayacağı 6331 sayılı Kanunda çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre belirlenmiştir.
  Saygılarımla.
 12. buğra dege İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bende kamuda muhendisim ve 80 saat üzerinden isg katipten sözleşmemi yaptım. ayın başında bordromu yaparım 80 saat çalıştığımı kurum amirime onaylatırım muhasebeden paramı alırım.hangi kalem olacağı beni ilgilendirmez.bordromun bir örneğini saklarım.ileride böle bi sıkıntı olursa paranın iadesi gibi davamı açarım kanun gereği her turlude kazanırım.
 13. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Engin Bey; EÜAŞ, TEİAŞ, DSİ, TCDD, TKİ... gibi kuruluşlarda 4857 sayılı yasaya tabi, çok sayıda çalışan bulunmaktadır.
 14. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Kamu kurumlarında 4857 ye tabi işçi personel çalışmaktadır arkadaşlar 657 ye tabi işçi olmaz. Benim kurumumda 73 tane 4857 ye tabi kadrolu işçi var ve ben 2013 den bu yana kurumun uzmanlığını yapmaktayım. Yanlış bilgilendirme yapmasak iyi olur zaten milletin kafası allak bullak bu forumda
 15. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın Ergül KAYNAK;
  Tabi ki kamu hizmet alanlarında İş Kanununa tabi çalışanlar vardır benim kasıt ettiğim unsur kadrolu çalışanlar veya taşeron şirketlerden alınan hizmet karşılığı hizmet veren işçi ayrımının iyi yapılması gerekir.Şayet çalışan personel oranın kadrolu elemanı ise tabi ki hangi yasa kapsamında faaliyet gösteriyorsa İSG faaliyetlerinden yararlanacak bundan sorumlu olan kurumun işvereni konumunda olan makamdır.
  Saygılarımla.
 16. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın Alper GÜLER;
  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 4:
  lİstihdam Şekilleri:
  lMadde 4- (Değişik: 31.7.1970- 1327/3 md.; 23.12.1972- KHK 2/1 md.; 30.5.1974- KHK 12/1 md.; değiştirilerek kabul: 15.5.1975- 1897/1 md.; 12.2.1982- 2595/19 md.)
  1-memurlar,
  2 sözleşmeli personel,
  3-geçici personel ve
  4-işçiler eliyle gördürülür.
  Şöyle açıklayayım, Kamuda çalışan iki türlü işçi vardır.Bunlardan birisi yukarıda belirtilen kanun hükmüne göre çalışan ikincisi de 4857 sayılı kanuna tabi çalışıp kadrosunu bu kanun kapsamında almış personeldir.
  Teşekkürler.
 17. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  ilk mesajınızda kamuda 4857 ye tabi işçi çalışamaz yazmışınız ama
 18. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Kadrosuz ise çalışamaz çalışırsa da hizmet alım yöntemiyle çalışır.Diğer türlü kadrolu çalıştıktan sonra hangi kanuna tabi çalıştığının da iş güvenliği faaliyetleri açısından çok önemi yok sonuçta işçisi, memuru hepsi bu konuda 6331 sayılı yasa kapsamında lar.
  Yeniden teşekkürler.
 19. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  açtığınız konu başlığı bakımından hangi kanun kapsamında çalıştıklarının çok önemi var. ben teşekkür ederim
 20. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın Alper GÜLER;
  Kesinlikle haklısınız bende kamuda çalışan bir mühendis olarak konu başlığında kendim gibi sadece memurların algılanacağını düşünmem eksiklik olmuş, Ama şunu söylemeden de edemeyeceğim yazının içeriğinde işçi çalışanlarınız varsa bu parayı görevlendirildiğiniz saate göre alabilirsiniz açıklamamda yer almakta.

  "Şuan ki mevzuatlar veya altyapı eksikliği sebebiyle hiç bir kamu kurumunda bir iş güvenliği uzmanı 80 saat atama ile isg katipten görevlendirilmesini yapamaz ! nedeni, sistemin kamu memurlarını tanımaması sadece kurumda varsa görevi işçi statüsünde çalışan onları görmesi sebebidir.Şayet kurumunuzda 80 saat atama yapabilecek kadar işçi çalışıyorsa atamanızı yapabilirsiniz."
  Saygılarımla.