1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanları "ödeme alamazlar" neden mi?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 2 Şubat 2015 başlatılmıştır.

  1. ergulkaynak İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    96616
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Engin Bey;
    80 saat süreye takılmış durumdasınız ama bu sürenin altında da görevlendirme yapılabilir.
    Tehlike sınıfına göre baktığınızda 80 saatlik süre epeyce bir çalışan demek.
    80 saatlik vurgu sadece ücretlendirmenin tavan kısmını ifade ediyor. görevlendirme süresi daha az ya da fazla olabilir.
  2. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sayın Ergül KAYNAK;
    Söylediğinize kesinlikle katılıyorum da benim böyle bir düşünce içerisinde olduğumu nereden çıkardınız onu anlamadım.Ben 80 saatin altında sözleşme yapılamaz veya parasını alamaz diye bir ifade kullanmadım.
    Teşekkürler.
  3. Ali GÜL İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Engin Konyalı konuya açıklık getirmişsiniz katkıda bulunan arkadaşlarda yanlış anlaşılmaya müsait yönlerini düzeltmişler.İsterseniz konuyu tüm açıklığı ile yeniden yazarsanız bu konuyu sonradan okuyacak arkadaşlarada bir kaynak olacak kanaatindeyim.saygılarımla
  4. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamu personeline ödeme ile ilgili olan 6331 8. madde, 30.06.2012 tarihinde ilk yayımlandığında 2 yıl sonra yani 30.06.2014'ten itibaren geçerli olacak şekildeydi.

    6495 sayılı torba kanun ile 8. maddenin yürürlük tarihi yayımı tarihinde yürürlüğe girer şeklinde değiştirildi.

    dolayısıyla kamu personeline ödeme yapılması ile ilgili herhangi bir engel olmadığını, kamu kurumlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok çalışmayı yapma konusunda zorunlu olduğunu, bu çalışmaları yalnızca iş güvenliği uzmanlarının yapabileceğini, iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 2016 yılına kadar olmayan kurumların da iş güvenliği uzmanı görevlendirerek ödeme yapabileceğini değerlendirmekteyim. bir kamu kurumu için temmuz 2016'ya kadar iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu yok diyorsak buradan şubat 2015'te iş güvenliği uzmanı görevlendiremeyiz ve ödeme yapamayız anlamı çıkmamaktadır.

    maliye bakanlığının kamu hastaneleri birliğine yazdığı görüş yazısından önce de ödeme kalemlerinin açıldığını ve ödeme yapılabileceğini duymuştum. iş güvenliği uzmanlığının ücret almadan alınacak bir sorumluluk olmadığını düşünüyorum.
  5. gökçe güntepe İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende hastanede çalışıyorum yarı zamanlı olarak sözleşme imzalandı a sınıfının yanında c sınıfı olarak çok tehlikeli 1200 den fazla personel var isg katipten bir şey bulamadım. Ücretlendirme için nasıl yapılacak nasıl başvuracağz bilmiyorum. Kanunda asıl işini aksatmadan diyor 8-4 mesai aksatmadan nasıl yapılacak neye göre ücret verilecek arkadaşlar memur olup bu işin yapan bir arkadaş yardımcı olabilir mi ?
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    2013 den beri isg katipten atamali mühendis kadrosunda iş güvenliği uzmaniyim ek ödeme alamadığım icin isg katip den sözleşmeyi kendim fesh edebilir miyiz sıkıntı çıkar mi yoksa dilekçe falan mı vermeliyim