1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda çalışanlar için isg ne anlam ifade ediyor

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve smtek tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. smtek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kamuda tehlikeli işte çalışan tekniker (fiili olarak) kaza geçirdiğinde iş yeri sgk ya bildirmekle yükümlü değil ve olay iş kazası olarak geçmiyor vazife malullüğü olarak görülüyor bu durumdayken isg eğitimi verilip sertifika almasının her hangi bir geçerliliği varmıdır tuhaf bir durum görüşlerinizi bekliyorum
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Valla kamuyu anlayan varsa bana da anlatsın... :)

Şunu söyliyeyim kamunun tek farkı uzman/hekim bulundurma zorunluluğu tarihinin 1 temmuz 2016 ile başlaması, başka değişik bir durum söz konusu değil.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tuhaf bir durum,onlarda çözemedikleri için galiba 2016 yılında 6331 sayılı isg kanunu yürülük koymuşlar galiba..ama bende merak ediyorum bu sorunun cevabını..Kamuda çalışan arkadaşlar bu hususta aydınlatırlarsa sevinirim..
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben size söyleyim.
    Ek sertifika = Maaşa ek ücret
    Olacak şey bu maalesef
  5. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Ben devlet memuru uzmanim, bastan söyleyeyim ek bir ödeme almiyorum, ayrica işçi calistiran kamu kurumlarinda 2013 yilinda yükümlülük başladı. Taşeron tartismalarinin yasandigi sektördur. 2016 yilinda sadece çalışan kavramının hayata geçmesi ile memurlarda dahil olacaklar. Vazife malullugu konusuyla isg eğitiminin iliskisini anlamadim isciyle ayni işi yapan memurlar var vazife malullugunde tek fark gorevlendirme olmasi gorevlendirmesi kapsaminda bir is üzerinde iken kaza gecirir ise is kazasi mevzuatiyla paralel bir sureci var tazminat konulari zaten ceza hukukuyla alakali isci yada memur die ayirmiyorlar kusur oranlarina bakiyorlar
  6. smtek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

biraz konuyu açayım öncelikle bahse konu olan tekniker benim doğrudan işçiyle aynı işi yapıyorum fark olarak işçi sorumsuzken ben aynı zamanda sorumluyum bahse konu iş için ek sertifika alındı kurum tarafından ve görevlendirme yapılacak iş ile ilgili net bişey belirtemiyorum türkiyedeki tek örneği benim (kamuda) ikincisi mevcut değil bilgi isteyen olursa özelden yazabilirim

herhangi ek ücret söz konusu değil isg eğitimini az tehlikeli olarak aldık tabiki işe yaramadı şimdi ek eğitimden bahsediliyor. İsg eğitimi ve iş kazaları işçiler için uygulanırken kamu görevlisi bu hükümlerin dışında kalıyor gibi bir anlayış var ki sizde 2016 da durumun değişeceğinden bahsetmişsiniz

bu arada ek bilgi vereyim iş riski nedeniyle firmalar hayat sigortası yapmayı reddediyorlar :)

isg eğitimiyle şöyle bir bağlantı kurduk tehlikeli işlerde çalışanlar için işe girişte rapor şartı var ancak kamu görevlisi için gerek yok denildi işe girişte sağlık beyanı verilmesinden dolayı ancak ortamda kurşun, sülfür karbonmonoksit patlayıcı ortam oluşturacak etmenler mevcut periyodik sağlık kontrol olması gereken yer aynı zamanda şartlardan sadece biri yerine getirilirken diğerleri önemsiz oluyor
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Kamu çalışanları için iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi nasıl yapılır?

6331 sayılı Kanun'un "İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi" başlıklı 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasında; “İşveren, iş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde, sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm kapsamında, kamu çalışanları için yapılacak bildirimlere yönelik henüz elektronik bir sistem oluşturulmadığından, bildirimlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak yapılması gerekmekte olup söz konusu sistemin kurulmasına ilişkin çalışmalar da sürdürülmektedir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Haziran 2014 ---
    işyeri iş kazasını sgk'ya bildirmekle ve ayrıca isg eğitimi vermekle de yükümlüdür.
  8. İsmail Çelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97261
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    02.08.2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6495 sayılı kanunun 56.maddesinin 2. bendi 4857 sayılı kanun kapsamında 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;

1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

İşyeri hekimleri ile ilgili olarak da 18.01.2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan 6514 sayılı Kanunun 21. maddesi ile ''Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere iş yeri hekimliği yapabilir'' şeklinde yapılan düzenleme sonrasında Aile hekimlerinden de yararlanmak için İşyeri hekimi olarak sözleşme düzenlenebilecektir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 8. maddesi işyerlerinde görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin görev ve sorumluluklarını tanımlamaktadır.
  9. İsmail Çelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97261
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

50’den fazla çalışanı bulunan kamu kurumları

GEÇİCİ MADDE 2 –(1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunmak zorunda olan ve İş Kanununa tabi 50’den fazla çalışanı bulunan kamu kurumları söz konusu hizmetleri 1/7/2014 tarihine kadar sürdürür.

Kamu Çalışanları için bu durumları yorumlamak istiyorum: Kamu kurumlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi statüsünde 50'den fazla çalışan bulunan kamu kurumlarında yapılacak hizmetlerin 1/7/2014 tarihine kadar sürdürülmesi gerekmektedir (50'den az Çalışanı bulunan işyerleri hariç). Bu tarihten sonra 1/7/2016 tarihine kadar 50'den fazla olanlar için de yukarıda geçici madde de belirtilen zorunluluk söz konusu olmayacaktır. Yine 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi statüsünde 50'den az çalışan için 1/7/2016 tarihinde bu hizmetler (İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Sözleşme zorunluluğu) yürürlüğe girecektir. Böylece tüm kamu çalışanları için 1/7/2016 tarihinde İSG işleri zorunlu olacaktır. Ancak 657 sayılı Devlet memurları Kanununa tabi memur statüsündeki çalışanlar için 1/7/2016 tarihinde başlanacaktır.
    NOT: Risk Analizi ve değerlendirmesi, acil durum planları, Eğitim ve diğerleri Kamu işyerlerinde yapılması yürürlüktedir.