1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda 2016 haziran ayına isg uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesi

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve gürkan canan tarafından 20 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. gürkan canan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İçinde bulunduğumuz günlerde Türkiyede insan hayatının değeri, iş sağlığı ve güvenlinin ne derece önemli olduğu çok acı bedel ödendikten sonra ülke gündeminde yer bulabilmiştir. Ülkemizde her gün tersanelerde, inşaatlarda ölümler olmasına rağmen gündemde hiçbir zaman gerekli ilgiyi görememiş, maalesef bu ilgi için 301 kişinin katledilmesi beklenmiştir. Bu günlerde bütün kanallar İş Güvenliği Uzmanlığını telafuz eder olmuş kanallarda her saat programlarda tartışma konusu olabilmiştir. Gönül isterdiki facia, katliam olmadan gündemde gerkli yeri edine bilseydi.
  6331 sayılı yasa ile zorunlu olan isg uzmanları kamuda ki zorunluluğu 2016 haziranına kadar ertelenmiştir. Şimdi bu soruların cevabını vermekte zorlanıyorum:
  1) 2016 Haziran ayına kadar Kamuda iş kazası olmama garantisini yasa koyucular kimden almış?
  2) Bu tarıhe kadar bir facia daha olsa açıklaması nasıl yapılacak? Facia diyorum çünkü gündem için yüzlerce ölüm gerekli...!
  3) 2016 yılına kadar isg uzmanlarına gerek yoksa o tarihten sonra ne gereği var?
  4) Yeterli isg uzmanı kamuda yoktu bahanesi olabilecek bir kazayı açıklamaya yeterli olacak mı? Bu durumda elinde olanları çalıştırırsın, gesini Osgb lerden karşılarsın.
  5) Kamuda 2016 Haziranından sonra yeterli Uzmanı nerden bulacaksın?.......
  Bu şu an aklıma gelen ve açıklama yapamadığım sorular. Sizlerinde ekleyebileceğiniz ve mantıklı açıklaması olmayan daha bir sürü soru vardır.
 2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Ben kamuda çalışıyorum ve sırf bu yüzden İG Uzmanlığı yapamıyorum. 2016 yılında OSGB'den hizmet alımı ihtimalini de düşünürsek İG Uzmanlığı yapmak kamuda çalışanlar için hayal gibi...
  Devlet istediği zaman bazı şeyler olabiliyor. Hekimlerde kamuda ama onlar için özel düzenleme yapıldığı için ayda 30 saat çalışabiliyorlar. Kamuda ki uzmanlara aynı hakkı neden tanımıyorlar ?
 3. gürkan canan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman