1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda alt işverene bağlı çalışanlar...

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Merhaba arkadaşlar,

Bir kamu kurumunda görevliyim.
    Burada alt işverene bağlı temizlik görevlileri var.
    Firma Başka bir şehirde ve bu firmaya bağlı yüzlerce çalışan var.
    Bu yüzlerce çalışandan 7-8 tanesi ihale süresinde bu binada çalışmakta.
    İSG yönünden alt işverenin ayrıca İG uzmanı ve İY hekimi görevlendirmesi gerekiyor.
    Bu firmanın İG uzmanı ve hekimi, bu çalışanların çalışma alanları ile alakalı ayrıca bir risk değerlendirmesi yapmak zorunda değil mi ?
    Ve asıl işveren olarak, bulunduğum kurumun işveren vekili alt işverenden bu çalışanlarla ilgili risk analizini, AEP nı v.s. istemek zorunda değil mi ?
  2. Evren Dağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Selamlar,

Öncelikle sizinde söylediğiniz gibi bu firmanın çalışanlarını sizin adresinde çalıştığına dahik bir SGK açılışı yapmalıdır.
    Akabinde yine bahsettiğiniz gibi firmanın ilgili dökümanları oluşturup anaişverene teslim etmelidir, anaişverenin de istemesi gerekmektedir.

Saygılarımla.
  3. ozzyomer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi asıl işverene teslim edilir. Belirlenen tehlikelerde asıl işverenin yapması gereken çalışmalar tedbirler var ise bunları giderir. Acil durum eylem planları farklı olmaz. bir iş yerinde tek bir acil durum eylem planı olur, onuda asıl işveren hazırlar ve tüm herkesi bilgilendirir. Bunun yapılacak en anlamlı şey alt işverenler ile ilgili bir prosedür hazırlamak (eğer kurumun iş güvenliği uzmanlığını yapıyorsanız diye söylüyorum). Yukarıda yazdıklarınızı yazılı hale getirip sorumlu/sorumlulukları belirleyip, işleyiş veya işlem sırasını açıklayarak.
    Bunu birde yükleniciler için yapabilirsiniz. Siz prosedürü hazırlarsınız, en üst makamın onayını alırsınız, dağıtımını yaparsınız, gerisi bu alt işveren veya yükleniciyi temin eden birim veya kişilere kalır.
  4. elif yetim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Az tehlikeli bir kurumda hizmet veriyorum. Bina 8 katlı benim hizmet verdiğim bölüm sadece tek bir kat diğer katların hepsi tek bir firmaya ait. Bu firma benim hizmet verdiğim firmanın taşıma işlerini yapıyor ancak benim hizmet verdiğim bölümü ise burada kiracı. Yani firmanın satış ofisi sadece bu binanın tek katında ve çalışan sayısı 48. Genelinde de bir kaç kişi dışında herkes günün çoğunu sahada geçiriyor. Burada taşıma işini yapan yani binanın tamamında olan firmanın oluşturmuş olduğu kurulda benim hizmet verdiğim bölümden de bir kişi olmalı mı ? Yani burda asıl işveren ve alt işveren ilişkisi kurulmalı mı ?

Umarım düzgün anlatabilmişimdir :)
  5. ozzyomer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bahsettiğiniz taşıma işi yapan firma sicil numarasına bakarak alt işveren ilişkisini tespit etmek gerekir. eğer alt işveren asıl işveren ilişkisi varsa kurul yönetmeliğine göre işlem yapılır. Anladığım kadarıyla asıl işveren sizsiniz. Diğer şirket ile de asıl işveren ilişkiniz var. alt işveren çalışan sayısı 50 üzerinde ise kurulu o kurar, siz temsilci olarak katılırsınız.
  6. elif yetim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim.