1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda iş güvenliği uzmanı olarak çalışma hakkında /soru cevap/ arşiv -3

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 16 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. ismail oğuz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    okullarda RİSK ANALİZİ , ACİL DURUM EYLEM PLANI , ÇALIŞANŞARA İSG EĞİTİMİ VERİLMESİ 01/01/2014 tarihinde başlamadı mı ?
  4. BERKER SAMET MUSLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu kurumundayım ve yapılan görevlendirmeyle birlikte çalıştığım kurumda personele 8 saatlik temel isg eğitimini verdim.C sınıfı iş güv. uzmanıyım.
  5. selda genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97253
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    8 saatin tamamını siz mi verdiniz işyeri hekimi ile birlikte mi verdiniz
  6. Cihan Özgören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar;
    Ben belediyede kadrolu memurum (C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgem de var) ve yaptığım işe ek olarak iş güvenliği uzmanlığı da yapmamı istiyorlar. Ben istemiyorum ve görevlendirme yazmamaları için de belgemi iptal ettirmek istiyorum. Böyle bir şansım var mı?
  7. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Zorla görevlendirme yapamazlar
    MADDE 8(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  8. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Anayasa`nın 18. Maddesi : II. Zorla Çalıştırma Yasağı. Hiç kimse zorla çalıştırılamaz.Angarya yasaktır.
  9. Cihan Özgören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevaplarınız için teşekkürler ama ben bu konu tekrar önüme çıksın istemiyorum. Bir de zorla değil de mecburiyetten diyelim : ) Bu yüzden belgemi iptal ettirmek istiyorum. Bunun için biraz önce Alo 170'i aradım. "Böyle bir prosedür yok. Sadece Genel Müdürlüğe dilekçe yazabilirsiniz, incelerler." dedi.
  10. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Herkes sizin ki gibi bir iş için ne kadar çok çaba harcıyor farkında mısınız. Kamuda olup ek gelir sağlamak için sırf okulunu okuyanlar var.
    Madem emek verip belgenizi almışsınız tecrübe olur , kendinizi yetiştirirsiniz, iş güvenliğine tümden yönelir diğer ana işinizi farklı kişilere kaydırabilirsiniz
    yöneticilerinizle konuşarak.
    Yazık belgenizi iptal ettirmeyin.
    :) bu benim düşüncem tabi ki
  11. ramazan güney şimşek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52010
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar, ETİ MADEN İŞLETMELERİ ne kimyager olarak atandım. fakat iş güvenliği biriminde görevlendirildim. c sınıfı isg uzmanıyım fakat işletme cok tehlikeli sınıfta yer almakta, isg katipte atamamım yapılmasını istiyorum fakat bilgileri yok.. bu konuda bende sertıfıkamı işletmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim..
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kamuda görevlendirilen İGU lar ücret alamıyor diye biliyorum, 2016 temmuza kadar ücret yok. Forumda ki yazışmalardan da bu souuç çıkıyor.
    Tecrübe ve kendini yetiştirme mevzuunda sizin ya da diğer arkadaşlarımızın tecrübe ve görüşlerinden faydalanmak isterim ki.. şöyle;
    Kamudayım kamuda görevlendirilmiyorum (görev alsam bile para alamıyorum), 657 ye ve iş sözleşmeme göre gelir getirici 2. bir işte çalışmam yasak.
    Soru: Şimdi, "sizce" herhangi bir OSGB ya da serbest uzmanla (hafta sonları ve akşam 17:00 dan sonra) gayrı resmi çalışmak istesem onlar benle çalışmak istermi ?
  13. ramazan mutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91704
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İBB
    Kamuda görev
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ekim 2015 ---
    Kamuda görevlendirilen isg uzmanı eğer isg katip sisteminde tanıtılırsa; sistemde şua anda gözüken çalışan işçi sayısı ve tehlike sınıfındaki çalışma saatı üzerinden otomatik hesaplanan saatın yaklaşık 15 tl ile çarpılması sonucu hesaplanan ücreti alır.(memurlar henüz sisteme dahil olmadığından o işyerinde sadece memur varsa ücret alamaz)
  14. Foreverist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39071
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba ;
    ben de aynı sizin gibi kamuda isg uzmanlığı yapıyorum ek olarak. neden böyle bişey istemiyosunuz anlamadım ?
  15. vey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    isg katipte sözleşme onaylama kişinin insiyatifinde olduğu için siz isg katipte onaylamadıktan sonra istedikleri kadar görevlendirme çıkarsınlar boştur hiçbir sorumluluğunuz yok onun için belge iptal ettirmenize gerek yok kanımca
  16. Gizem Soykan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87108
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEM OSGB SORUMLU MÜDÜRÜ
    Ramazan Bey Merhaba;

Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmeye isg katip C sınıfı ataması yaptırmaz maalesef. Sistem tehlike sınıfına göre uzman atamasını otomatik olarak çıkarıyor. Güncel durumda sadece A ve B sınıfı uzmanlar tanımlanabilir.
  17. Cihan Özgören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şu an mevcuttaki işimi bile mesai saatlerinde yetiştiremiyorum ve mevcuttaki işimin yükümlülüğü de çok fazla. İş güvenliği uzmanlığı gereken zamanı ayırarak hakkıyla yapılması gereken bir meslek. Yoksa hem sorumluluğunuz altındaki kişilerin sağlıkları/güvenlikleri hem de kendi özgürlüğünüz sıkıntıya giriyor. Bu işi tek işi uzmanlık olacak kişilerin yapması taraftarıyım.
  18. yıldız yıldız İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    belediye
    Merhaba ben c sınıfı ısg uzmaniyim çalıştığım kurum çok tehlikeli sınıfta ve 420 çalışan işçi var.Kurum beni B yada A sınıfı uzmana ek olarak görevlendirebilir mi? Isg katip te sorun olur mu?
  19. Foreverist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39071
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg katip te sorun olur, C sınıfı isg uzmanı çok tehlikeli grupta yer alan bir iş yerinde çalıştırılamaz .
  20. chemist23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Kamuda bir çok İSG uzmanı bulunmaktadır. Fakat bir çok kurumu ödeme yapmadığı için İSG uzmanları bu sorumluluğun altına girmek istemiyor ve 2500 tl vererek aldığı sertifikaya bedava iş yapmak istemiyor. Sağlık Bakanlığı ödeme yapmıyor fakat MEB ve Aile Ve Sos. Polt. Bakanlığı ödeme yapabiliyor. ödeme yapan Meb ve ASP ler az tehlikeli sınıfa girdiği için C sınıfı uzman görev yapabiliyor ve bu işin riskini göze alabiliyor. Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa girmekte ve bir çok kişide c sınıfı uzman. sağlık bakanlığı ödeme yapmadığı gibi zorla C sınıfı uzmanları birimlere görevlendirmekte. şimdi benim gibi bir çok kişi c sınıfı belge ile çok tehlikeli hastanelerde görevlendirme yapılmış durumda. hem ücret alma hemde işin riskini alıp hamallık yap. kamudaki bazı yöneticiler basiretsiz ve korkak oldukları için herhangi bir iş kazasında suçu direk uzmana atıp köşeye çekileceğini memurlar biliyor. büyük sıkıntılar belki insan hayatında bir defa başına gelir ve buda başını ağrıtır. şimdi yapılan bu usulsüz görevlendirmelerle ilgi davalar emsal kararlar varmı yada idare mahkemelerine memuru görev tanımı dışında çalıştırıp zorla şuça teşvik etmek ve memuru mağdur etmek adına dava açarsak sonuçları neler olabilir.