1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda isg uzmanı olarak çalışma

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kılıç Holding
  Merhaba meslektaşlarım,

  Size bir kaç sorum olacak,

  1. Kamuda İSG uzmanı olarak nasıl çalışabiliriz? Koşulları neler, kaç para alırız?
  2. İSG eğitimleri ne zamana kadar sürecek?
  3. İSG uzmanı olarak yanlızca bir ilde mi çalışabilriz? yoksa bir kaç ilde çalışabilir miyiz?

  Teşekkürler.
 2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi

  her yerde yazıyor 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren yönetmelik eklerindeki görevlendirme formu ile en fazla 1200 tl ilave ücret alabilirsin

  çalışma saatlerine göre her yerde çalışabilirsin
 3. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kılıç Holding
  Kamuda çalışıyor olmak kaydı var sanırım demi?
 4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi

  tabiki
 5. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Devlet memurlarının hangi işleri yapamayacağı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı değişik 28 inci maddesi ile düzenlenmiştir.


  İlgili madde :

  "Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

  (Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

  Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler."

  Memurun ticaret ve gelir getirici faaliyetleri yasaklanmış olup, istisnaları da belirtilmiştir. Özel kanunlarla belirtilen görevler istisnadır.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU'nun 8 .nci maddesinde

  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz. denilmektedir.

  Kanunun ilgili maddesinden anlaşılacağı üzere devlet memurlarından kanunda tanımlanan niteliklere haiz devlet memurları iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilirler.

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesinde İş güvenliği uzmanı tanımı:

  "İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,”

  27.11.2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinde
  İş güvenliği uzmanı,

  "İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı," şeklinde,

  "Teknik eleman" tanımıda

  "Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını," şeklinde tanımlanmıştı

  Ekli Dosyalar:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Dosya Boyutu:
   4,9 KB
   Görüntüleme:
   14
 6. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kılıç Holding
  Teşekkür ederim Çiğdem Hanım,
 7. drymstf İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  iyi günler ben kamuda çalışıyorum çevre mühendisiyim kursa gideceğim, ancak şube müdürüm ilgili kanun,tebliğ neyse onla alakalı bi dilekçe,eğitimin kaç gün olacağı,parasının kurum tarafından ödenmesi talebini anlatan bi yazı istedi,başvuru yapan arkadaş varsa örneğini gönderebilir mi çevre şeh. müdürlüğündeyim ben
 8. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Endüstri müh. alımı çok az olduğundan ben kpss ye hiç girmedim. Acaba İGU olarak belediye vs. gibi yerler için eleman alımı olur mu? Eleman alımı ihtimali olursa 2013 kpss ye girmeyi düşünüyorum. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
 9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Hıc bu işe girişsmeyin derim muhendislik yapın derim
 10. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  riskler