1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuda zorunlu isg uzmanı görevlendirmesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve chemist23 tarafından 2 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. chemist23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamuya bağlı bir Hastanede Kimyager unvanında görev yapmaktayım. Kamu Hastanelerinde 2013 yılında yayınlanan yönetmelik ile biyokimya laboratuvarında kimyagerlerin çalışmasına yer verilmemiş olup, bir nevi kimyager çalıştırılması yasaklanmıştır. Şuan bağlı olduğum hastanede hiç bir görev tanımım bulunmadığı için ve aynı zamanda C sınıfı İSG belgem bulunduğundan dolayı hastane yönetimi tarafından zorla İş Sağlığı ve Güvenliği Birimine görevlendirildim. Görevlendirme yazısında sadece görevlendirildiniz yani hiç bir unvan kullanılmadan görevlendirilme yapıldığı tebliğ edildi. Şimdi İSG birimlerinde yönetmeliklerde tehlike sınıfına uygun uzman, hekim ve diğer sağlık personeli görev yapabilir yazıyor. aynı zamanda hastaneler çok tehlikeli sınıfa girdiği için A sınıfı uzmanın gerektiği ve C sınıfı çok tehlikeli yerde hizmet verirse ağır kusur ve ihtar cezası ile karşı karşıya kalınacağı bilinmektedir. şimdi ben yapılan görevlendirme için hastaneye itiraz dilekçesi yazıp isg ile ilgili mevzuatlar gereğince uygun olmadığı ve görevlendirme iptalinin yapılmasını istedim. Fakat yönetim bu dilekçeyi uygun görmedi. Şimdi
    1. Devlet memurunu görev tanımına uymayan bir birimde asli görevi yapılmaksızın çalıştırılması mobbinge girermi bu konuda idare mahkemesine dava açarsam sonucu ne olur?
    2. Çok tehlikeli bir işletmede zorla C sınıfı uzmanın hiç bir sıfat ve unvan belirtilmeden İSG birimine görevlendirilmesi uygunmu ve devlet memurunu zorla suça teşvik etmek ve kişiyi mağdur etmek adına dava açabilirmiyim ve sonuçları neler olabilir.
  2. yasin polattimur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123764
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam bildiğim kadarı ile yazıyorum yanlış ve eksikleri olabilir.
    1) emri yazılı olarak geldiyse kanuna aykırı işte olsa yapmak zorunluluğunuz bulunmakta ve yapılan işteki hukuki uygunsuzluk sizi bağlamamaktadır.
    2) işe başlangıcınızda iş güvenliği uzmanı olarak kadronuz açılmamış ise veyahut işe giriş şartlarınızda isg uzmanlığı koşulu sunulmuyorsa elinizdeki sertifika var diye sizi bu görevlendirmede zorunlu tutamazlar. Eğer işe giriş şartlarınızda isg uzmanlığı var olsa bile kamuda isg uzmanı görevlendirilmesi gönüllülük esasına uygun olması gerekmekte diye biliyorum 6331 de şöyle bir madde de var ama;
    İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
    MADDE 8

(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
  3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    6331 - madde 8 - Fıkra 5:
    İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır.

6331 - Madde 18 - Fıkra 2 - Bent a :
    (2) İşveren, destek elemanları ile çalışan temsilcilerinin aşağıdaki konularda önceden görüşlerinin alınmasını sağlar:
    a) İşyerinden görevlendirilecek veya işyeri dışından hizmet alınacak işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer personel ile ilk yardım, yangınla mücadele ve tahliye işleri için kişilerin görevlendirilmesi.

İSG Hizmetleri Yönetmeliği
    İşverenin katılım sağlama ve bilgilendirme yükümlülüğü

MADDE 6 – (1) İşveren;

a) İşyerinden görevlendirilecek veya hizmet alınacak OSGB’de görevli işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlendirilmesi konusunda çalışan temsilcilerinin önceden görüşlerinin alınmasını sağlar.

Kısa süreli araştırma ile 6331' e bağlı bu kadar bilgi bulabildim.
    Etraflı bir araştırma ile bağlı olduğunuz ve diğer kanunlara aykırı durumlar da tespit edilebilir.
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    1- anayasaya göre angarya suçtur. Ancak görevlendirmeniz isg katip den zaten teknik olarak çok tehlikeli bir sınıfa yapılamaz. öte yandan görevlendirmeniz iş güvenliği uzmanlığı olarak yapılmamış olabilir yani sizi isg katip üzerinden görevlendirmezlerse siz 6331 mevzuatına göre değil ancak kurumun taktiri ile görevlendirilmiş olursunuz. devlet memuru kanununa göre ise bir memur kadro sınıfının haricinde bir sınıfa veya kadro sınıfında daha alt dereceli bir pozisyona rızası olmadan görevlendirilemez. ( yani kimyageri tekniker derecesinde bir işe görevlendiremez) ama iş güvenliği uzmanlığı nitelik olarak teknik hizmetler sınıfının ve kimyager derecesinin eş değeri olarak kabul edilebilir. dolayısıyla siz her hangi bir olumsuzluk durumunda iş güvenliği uzmanı olarak yargılanmazsınız.
  5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Chemist23 arkadaşım;
    İşveren sizi kimyager olarak görevlendirmemiş, IGU olarak görevlendirmiş. Tahminim sizin labaratuarda kimyager olarak çalışmanız yasaktır İGU olarak değil. Farz etki hastanada inşaat mühendisi IGU var.
    Tehlike sınıfındaki hassasiyetinde haklısın. Bunun dışında IGU olarak görevlendirilmene neden itiraz ediyorsunuz. Sizi yazılı olarak görevlendirmiş. 657 sayılı yasaya göre yazılı emir yerine getirilir. Yazılı emri veren doğacak sorumluluktan mesuldür. Aynı kanun konusu suç teşkil eden emirler yazılı olsa bile yerine getirilmez der. Görevlendirmenin konusu sizin açınızdan suç teşkil ediyor mu? Ona bakınız. Bence suç teşkil etmiyor.
    Aşağıdaki yasa metninde çalışanları arasından görevlendirir diyor, bağlayıcı hükümdür bu. Sizin belgeniz olduğu için görevlendirmede haklı ama tehlike sınıfı sorun oluşturabilir. Diğer arkadaşların söylediği gibi İSG katipten sizi tanımlarken İSG katip kabul etmeyecektir.
    Tabii bir de çalışan personel sayısına ve IGU çalıştırmak zorunda olduğu süreye bakmak gerekir. Eğer süre gereği birden fazla IGU çalıştırmak zorunda ise işyeri, bir A sınıfı IGU ile kamu kurumundan yada OSGB den anlaşır, diger IGU ise B yada C sınıfı olur.

6331 sayılı yasa
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli g ö r e v l e n d i r i r. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
  6. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Siz bahsettiğiniz iki davayı da açar, muhtemelen ikisini de kazanırsınız.
    Ama kazanınca kazancınız ne olur, ülke şartlarında onu kestirmek zor.
  7. chemist23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi arkadaşlar öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmelere çok teşekkür ederim. size yapılan görevlendirme metnini aynen yazıyorum. "Hastanemize Kimyager olarak atanan ... ....isimli şahıs Hastanemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Birimine görevlendirilmiştir" ibaresi aynen yazılmış. şimdi
    1. beni ne olarak görevlendirdiği belli değil yani birimdeki görevim nedir? ne iş yapacağım belli değil?
    2. mevzuata göre İSG biriminde tehlike sınıfına uygun İSG uzmanı, İşyeri hekimi ve Diğer Sağlık Personeli görevlendirilir hükmü yer almakta. fakat görevlendirildiğim yer çok tehlikeli ben ise C sınıfı uzmanım. aynı zamanda beni bu birime hiç bir sıfatla görevlendirmiyor. bu suç değilmi?
    3. Bir iş kazası olduğu zaman sizlerde iyi bilirsinizki hiç bir idareci arkanızda durmaz.hatta şuçu memura atıp kenara çekilir. Bakanlık bu durumda beni sorguladığı zaman C sınıfı belge ile İSG biriminde hizmet verdiğimi, isg katipe giriş yapılmadığını ve birime hiçbir sıfatla görevlendirilmediğimi aynı zamanda çok tehlikeli yerde c sınıfı ile hizmet verdiğimi görürse ceza ve ihtar puanı verme olasılığı ne olur?
    4. 3000 tl ye yakın para harcarayak emek sarfedip aldığımız belge ile bedava hizmet verip, hiç bir ücret almamak işin hamallığı değil mi? aynı zamanda işin hamalllığını yapıp birde tehlike sınıfına uygun olmayan yerde çalışma yapıldığı zaman belgemin iptali söz konusu değilmi?
    5. kimyager ths kadrosunda. beni görevlendirdiği yerde hiçbir unvanla çalıştıramıyor bu mobbinge girmez mi?

yani anlayacağınız kamuda bu iş yapılmaz. kamuda mühendis yada teknik eleman kadrosunda iseniz hiç gerek yok. unvanınız GİH sınıfında ise işin maddi yönü düşünülüp belki bu iş yapılabilir dersiniz ama maaşı iyi olan memurlar için pekte gerek yok. çünkü vasıfsız AÖF mezunu idarecilere, imamlıktan müezzinlikten gelip müdür olan idarecilere laf anlatmak atomu parçalamaktan daha zordur.

ben bu konu ile ilgili gerekirse dava açmayı düşünüyorum. hem mobbing hemde devlet memurunu zorla usulsüz görevlendirerek şuça teşvik etmek ve mağdur etmek suçundan dolayı. hem benim için hemde benim gibi mağdur olan arkadaşlarımıza emsal teşkil etsin hemde işi bilmeyen idareciler ne yaptığının farkına varsınlar. bu konuda sizlerin düşünceleri benim için önemli. düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.
  8. chemist23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    saygıdeğer uzman hocalarım görev yaptığım yer Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi yani problemli sıkıntılı bir yer. Bu hastanede Kimyagerin ne işi var bunu ben bile anlamış değilim. aynı teşkilata bağlı görev tanımımın olduğu kurumlara geçmek için geçici görev istedim kabul etmediler. 2013 yılından beridir hastanelerin biyokimya laboratuvarların da kimyager çalıştırılamıyor. hastane içinde hiçbir görev tanımım yok. adamlar zaten ücret vermiyor. verse dahi belgem c hastane ise A sınıfı uzman gerekiyor yine ücret alamıyorum. açıkcası lanet olsun parasınada işinde diyecek duruma geldim. ben yönetime bu konu ile ilgili üzerime düşen tüm görevleri yaparım dedim. hastanenin risk analizini destek elemanı olarak yaptım eğitimler için planlama yaptım ama beni resmi olarak bu birime görevlendirmeyin dedim. ama görevlendirdiler iyilikten maraz doğar derlerya onu yaşadım. ne gereği vardı gidip devleti zarara uğratıp gidip 10000 tl verip risk analizi için hizmet alımı yapsalardı. bunu diyecem ama gönlüm razı değil devleti zarar uğratacak her işe karşıyım. bu konuda her türlü sorumluluğuda alırım ama gelin görün ki amaç yine memuru mağdur etmek.
    ben İSG uzmanlığı yapmak istemiyorum. bu konuda dilekçe verdiim yasaları mevzuatları tek tek yazdım. bu görevlendirmenin usule uygun olmadığını söyledim ama anlamıyorlar. dilekçenin cevabını olumsz yazmışlar ama tebliğ edilmedi. tebliğ ettikleri tarihte mahkeme işlemlerini başlatmayı düşünüyorum
  9. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bilmediğim için soruyorum, kamuda görev yapınca, İSG KATİP üzerinden sözleşme yapma gereği yok mu?

Çalışma Bakanlığı neye bakarak, buranın İş Güvenliği Uzmanı şu kişidir diye karar veriyor?
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    İsg katipten yapılıyor hocam
  11. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    İSG KATİP üzerinden sözleşme yapıldıysa, artık İSG Uzmanı olarak görev yapılması gerekir. İSG uzmanı olarak görev yapmak istemeyen kişi İSG KATİP üzerinden sözleşme yapmaz, eski işine devam eder.

Durum böyleyse yukarıda bir türlü anlaşılamayan konu nedir çözemedim. Neyse, en azından bilmediğim bir konunun işleyişi hakkında bilgi sahibi oldum. Teşekkürler, Alper Bey.
  12. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Cumhur bey , şimdi kamu biraz sıkıntı ben genel olarak dedim yani kamuda 6331 yükümlülüklerini yerine getirmek için İsg-katipden yapılmak zorunda fakat arkadaşın durumdaki gibi isg birimine görevlendirebilir. 6331 yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılmaz kurum sadece memuru oraya görevlendirir mesela ona diyebilir ki bu birimdeki işlerin organizasyonundan sorumlusun ya ne bileyim atıyorum tamamen diyebilir ki kuruma alınan kimyasalların msds leri ile ilgilenebilirsin falan
  13. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Sayın Chemist23,

Siz C sınıfı uzman olduğunuz için zaten İSG KATİP sistemi resmen görev yaptığınız yerin İSG Uzmanı olarak atayamaz. Bu nedenle resmen sorumlu olmasanızda İSG uzmanı olarak görev yapın, tecrübe sahibi olmuş olursunuz. Tabii başka seçenek yoksa. Tecrübeli olunca kaybeden değil, kazanan taraf olacağınızı unutmayın. (Hayat okulu yaşam boyu devam eden bir okuldur.)
  14. chemist23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben daha önce 7 ayrı devlet kurumuna İSG hizmeti verdim. görev yaptığım kurumlar hem az tehlikeli hemde ücreti ödeyebilen kurumlardı. şimdi ise görev yaptığım kendi kurumum çok tehlikeli sınıfa girmekte, ödeme yapmamakta ve belge sınıfının yetki vermediği yerde zorla çalıştırılmaktayım. ücret alamadığım gibi İSG katip sistemine zaten giriş de yapılamıyor ve belge sınıfının yetki vermediği yerde hizmet verilmeye zorlanıyor. Bakanlık sorgulama yaptığı zaman İSG katipe giriş yapılsın yapılmasın buna bakmaz belge sınıfına bakar. ister hizmet ver ister verme bu birimde görevliysen ve c sınıfı belgen de varsa kurum çok tehlikeli olduğu ceza yeme olasılığım yüksek. bu belgeyi almak için 3000 tl para harca emek ver ders çalış, daha sonra bedava hizmet verdiğin yetmezmiş gibi birde belgeni sıkıntıya sok. sizce bu mantıklımı?
  15. Odatesi İSGforum Üyesi

kaynak :http://www.recepguner.com/memur-isg/
    Soru:

Kamu da çalışıyorum fakat sertifikami hiç kullanmadim kamuda da. Kamu haricinde sertifikami kullanma durumum var midir ya da nasil degerlendirebilirim bilgisi olan paylaşılırsa sevinirim.

Cevap:
    İyi günler
    Bilindiği gibi kamu görevlileri 657 sayılı Kanun’un 28’inci maddesine göre “mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.” Bu durumla ilgili istisnai düzenlemeler tabi ki söz konusudur. özel ders verilmesi, köşe yazarlığı yapılması, kimya mühendisi veya kimyager olması durumunda mesai saatleri dışında mesleğini icra etmesi vb. örnekler sıralanabilir. Saymış olduğumuz istisnalar gibi iş güvenliği uzmanlığı sertifikası olan memurlar kendi kurumlarında uzman olarak çalışabilmektedir. Bununla beraber ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler. Bunun haricinde kamu görevlileri uzman olarak özel sektörde çalışamazlar veya risk değerlendirmesi, patlamadan korunma dökümanı, isg eğitimi gibi hizmetlerde bulunamazlar. Bulunmaları halinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 125 maddesinin, D fıkrasına göre memurun “Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunması” kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirmektedir.”

kaynak:http://www.recepguner.com/memur-isg/
    diğer yazılar:

Kamu İşçisi İş güvenliği uzmanı olabilir mi :http://www.recepguner.com/uzman-olmak/

16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu konu ile ilgili bir sorum olacak,

Bir memurun başka bir işte sigortalı çalıştığını, kendi çalıştığı kurum, hizmet dökümü v.b. gibi SGK kanallarından tespit edebilir mi ? (Şikayet ya da ihbar olmadığını var sayalım.)
  17. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Dün de biyoloji öğretmeni bir okul arkadaşım okul müdürünce çalışan temsilcisi olacaksın diye zorlanmış. Halbuki devlet memurları görev değişiklikleri için kendileri başvuruda bulunmalılar diye biliyorum. Siz zamanında kimyager olarak atanmışsınız sonra yasa değişmiş ancak verilen hak geriş alınamaz.

Şimdi gelelim isg'deki sorumluluklarınıza... Siz herhangi bir görev tanımına imza atmadığınız sürece bu görevi kabul etmiş sayılmazsınız. İsg birimine atandınız değil, isg birimine........(çalışan temsilcisi, yönetici temsilcisi, iş güvenliği uzmanı) olarak atandınız denmesi gerekmektedir. Bunun da sizin talebiniz üzerine yapılması gerekmektedir. Ve evet tehlikeli sınıfta çalışabilmeniz için B ya da A sınıfı uzman olabilmeniz de gerek. Ya da bu uzmanların yanına ek olarak atanmış olmanız gerek (yine kendi rızanızla)

İş sağlığı ve güvenliği istemsiz yapılacak bir iş değil. Evet sorumlulukları çok yüksek. Eğer bu görevi istemiyorsanız barodan avukat ister durumu anlatırsınız. Sizin verdiğiniz dilekçeyi kabul etmedi mi ? Noter tasdikli olarak yazıyı gönderirsiniz.

Bu sistem Türkiye'de iş güvenliği kültürünü oluşturmak, geliştirmek, devamlılığını sağlamak ve çalışma ortamlarını iyileştirmek için var. Eğer, sadece formaliteyi yerine getirmek için ya da kişilerin istemediği sorumluluğu yüklemek için düzeni dayatırlarsa daha çok kazalar yaşanır, olduğumuz yerde saymaya devam ederiz.
  18. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    devlet memuru isteği dışında görevlendirilemez. bu 657 kanununa aykırı , ayrıca zaten kamuda da olsa isg katipten sözleşme yapmadığın sürece sorumluluğun olmaz,sözleşmeyi onaylamakta senin elinde
  19. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizin kadronuz neyse o işi yaparsınız , kadronuz dışında bir görevlendirme isteğe bağlıdır,
    mahkemeye falan gerek yok , istediğim dışında olan bu görevlendirmeyi kabul etmediğinizi iptal edilmesini talep eden bir dilekçe yazın idareye iptal etmek zorundalar.Şayet etmezlerse o zaman mahkemeyle uğraşın.