1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamudaki uzmanların rızası olmadan görevlendirilmesi

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Onur Umur tarafından 6 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar,

Bendeniz kamuda öühendis kadrosunda çalışan, fiili oalrak iş güvenliği işlerine bakan bir mühendisim. Sene başında yaptığımız görevlendirme ÇSGB'nin sadece memur çalıştırdığımızı sanmasıyla reddedilmişti. O zamanlar C sınıfı uzmanlarına mesleklerine göre çok tehlikeli sınıflara bakma yetkisi verilmişti. Ben de sırf belgem çalışsın sınıf yükseltebileyim diye o zaman kabul etmiştim.. AllahtanÇSGB reddetti, beni büyük bir beladan kurtardı. Zira TEİAŞ olarak Türkiye Elektrik Kumunun devamıyız. Ve bir uzmanın kontrol edemeyeceği kadar büyük alanlarda çok sayıda ekibimiz ve taşeronumuz çalışıyor. (Fikir vermesi açısından söyliyim: 4 ilin yüz ölçümünde farklı noktalarda günlük 50-100 ayrı faaliyetin yapıldığını düşünün, 380 kV luk şalt sahlarının içinde yapılan inşaat çalışmaları dahil!!)

İSG-KATİP çıktıktan sonra bildiğim kadarıyla işverenin önerdiği sözleşmeyi iş güv. uzmanı internet üzerinden onaylamazsa sözleşmenin ve görevlendirmenin bir geçerliliği olmuyordu. Ancak İSG Hİzmetleri Yönetmeliğine dikkatle baktığımda 14. Maddeye göre İSG-Katip olmadan bir kamu kurumunun mühendisini iş güv. uzmanı olarak görevlendirmesi mümkün. Bu ayrıntı şimdi gözüme ilişti ve şok oldum. Sırf bu yüzden Aralık ayında gireceğim B sınıfı sınavına girmeyebilirim. Büyük çoğunluktan önce uzman olup, onca çalışma yapıp C kalacağız gerçi ama resmi görevlendirme kabullenilecek gibi değil. Zira ciddi personel desteği ve yönetim desteği gerekiyor.

Özetle rızamız olmadan devletimiz bizi görevlendirebilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2013 ---
    Gerçi Ek-5b'de uzmanın imzası için bir bölüm var. Ancak bu görevlendirme lafı korkutuyor.
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Isg katip uzerinden olmasa bile yonetmelik ekindeki kamu perasoneli gorevlendirme formunda imzaniz olmadan gorevlendirme geçerli sayılmaz. Ayrica sizin kuruma geldimi bilmiyorum ama ekim ayinda isggmden yazi geldi bizm kurum a isg katip sisteminde yapilan incelemede uzman ve h3kim gorevlendirmediginiz anlaşılmıştır en kisa zamanda geregini yerine getirilmesi mealinde bir yazi gerci kamuda uzman zorunlulugu 2016 ertel3ndi ve arkasından boyle bir yazı çelişki olusturdu ama bizde hemeb katipden soLesmemizi yaptik
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Onur bey birincisi tehlike sınıfı uymadan görevlendirme yapabilir mi kurumunuz? İkincisi bu kadar geniş bir alandaki iş güvenliğinin tek bir uzmana yüklenemeyeceği aşikar değil mi?
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Iste yakinda sinavlari gecersem tehlike sinifi da uyacak ne yazikki. Ama kontrol edilebilirlik olmadigi icin imzalamayi dusunmuyorum.tabii imzalamayinca baya bir rahatsiz edici yildirici tutuma maruz kalacagim ama hapis ve tazminattan iyidir...imza kismini sonradan gordum ve rahatladim...ama bir hokus pokus ile o imza kismini da cikarirlarsa sasirmam..:)
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    benim anlamadığım nokta şu, siz iş güvenliği ile ilgili bu kadar ilgili, bilgili ve istekli iken neden birden fikir değiştirdiniz? :)

6331'de kendi kurumunuzda görevlendirme sanki tek taraflı yapılacakmış gibi duruyor, başka bir kurumda görevlendirme içinse muvafakat istiyor . EK-5b'de imza kısmı var evet ama olmasa da olur gibi sanki.

Ayrıca İSG Hizmetleri Yönetmeliğinde kamuda görevlendirme yapılması durumunda bir nüshanın beş işgünü içinde genel müdürlüğe gönderileceği ve 15 işgünü içinde Genel Müdürlükçe onaylanacağı belirtiliyor. Yani kurumunuzun tek başına görevlendirme yapması zaten mümkün değil.
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Soyle diyim: real madrid karsisina hali sahi da takim cikar..yenemezsen hapse atariz deseler, boyle bir iddiayi kabul eder misiniz :))

Simdi beni kendi kurumum benim imzam olmadan gorevlendirebilir mi diyorsunuz? Eger oyleyse bilincli olarak sinavi gecmiyim ben:))

Gerci boyle giderse yarin obur gun, a,b,c siniflari kalkar diyenler de var. O zaman ne halt etcez bilmiyorum.

Bakin aksamlari fazla mesaiye kalmama ragmen, artan dehset is yogunluguma ragmen tesekkur alacagima uyari yazisi aldim.

Halbuki sagimda solumda benle ayni maasi alan ve zerre sorumlulugu olmayan muhendisler de var...allah korusun salla basi al maasi olmayalim..ama bizim durum "esek olursan semer vuran cok olur" durumuna dondu bile :((
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Şöyle örnek vereyim, OSGB beni bir firmaya dış görevlendirme ile yollarken benim herhangi bir şeye müdahale etme hakkım olmuyor... :) Hatta OSGB seni görevlendirdiyse sözleşmeni iptal bile edemiyorsun, OSGB ile sözleşmeni tümden iptal etmen lazım yoksa firma ile arandaki görevlendirmeyi iptal etme hakkın yok...
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    görevlendirmeyi kabul etmezsin olur biter imza atmadıktan sonra sorun yok
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    imam hakan şükür imam van basten fıkrasına benzemiş. :)

A sınıfı üstadları zaman zaman eleştiriyoruz, bu duruma göre haklılar gibi sanki. yani bu kadar sorumluluk, risk alma cesaretini gösterip çok yüksek ücretler talep etmekte haklılar o zaman. açıkçası herkesin sorumluluk almaktan kaçtığı böyle yüksek riskli yerlerde orantısız düşük ücretlere bu iş yapılmaz sonucu çıkıyor. yüksek risk alınıyorsa ücrette yüksek olmalı. bu duruma göre dediğiniz gibi yükseltme sınavları sonrasında da işler eskisi gibi devam ederse a-b-c ayrımı kalkar... kalkar da bilinçsiz bir şekilde buralarda görev alanların durumu ne olur, ne tip sıkıntılar yaşarlar onu bilemiyorum.

"aynı maaşı alan ve zerre sorumluluğu olmayan, etliye sütlüye karışmayan", "eşek-semer hikayesi" bunlar bana bir yerden tanıdık geldi, kronik bir sorun sanırım neyse :)

bence sınavı geçin, geçmemezlik yapmayın. "sonunu düşünen kahraman olamaz" :)
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

rakam kişinin takdiridir ama benim gördüğüm çoğu A sınıf uzman (ki böyle bir olayın bizzat tanığı oldum) aralarında sözleşmeyi yapıp "tamam ben uzman oldum size, hayırlı olsun" diyerek resmen işyerini kandırıyor. Oysa biz biliyoruz ki uzman görevlendirmesi için İSG-KATİP üzerinden görevlendirme ve onaylamanın olması gerekli. Veya İSG-Katip de uzman girişi yapılmış ancak işyeri giriş yapıp onaylamamış, böyle çalışıyor ve kaza olduğunda A sınıfı uzman "iyi de ben resmen görevli değilim ki" diyip sıyrılıyor... İşte bu meslek ahlakının dibe vurduğu andır.
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Valla BİM Bey,

Diğer işyerlerini bilmem ama sadece çalışan başına süre hesabı yapmak akla mantığa aykırıdır. Zira 300 insanın çalıştığı 20 dönümlük bir fabraikayla, 40 bin kilometrekare arasında kontrol edilebilirlik ve gözlenebilirik olarak çok ciddi farklar var:) Ben A sınıfı üstadların bizde çalışmasını çok isterim :D

İsterse Hilal Kınlı gelsin..Bu gibi şartlarda çok ciddi bir ekibe ve yönetim desteğine ihtiyaç duyacaktır..