1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kamuoyuna duyurulur!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

Arkadaşlar merhaba,meclise sunuldu demişsiniz onaylandı mı peki ? Kesin mi yani? Bende OSGB kurmaya çalışıyorum şu anda iyice mantıksız bir hale mi geldi sizce?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kurun kuracaksanız sadece 1 sene tehir edilecek yasalaşırsa.
  3. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Didem.hanim.nerde kuruyorsunz osgb yi
  4. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Kanun teklifine İmza atan milletvekillerinin acaba kaç tanesi neye imza atığını biliyor merak ediyorum. Bu memlekette 5 yıl millet vekilliği yapıp emekli olmak olmasaydı o zaman içlerinden bazıları "yaw biz bu işe evet diyoruz ama vekillik bitince bizde halkın içine karışıcaz:) bizde bir yerlerde çalışabiliriz, bizimde sağlığımız önemli" deyip daha sağduyulu davranırlardı.. Ama nerdeeee... Çok yazık.. Memlekete Çakma Akil insan değil, Harbi "AKILLI VE BİLİNÇLİ" insanlar lazım..
  5. ekaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gizem Hanım işinizden ayrılmayın.Bu işlerin geleceği yok.Şu an emeklilik dilekçesi verip geri çekenler var.Bu işlerin ne olacağı belli değil OSGB ler bu işte zarar edecekler o zaman bu kadar uzman ya işsiz kalacak yada düşük fiyatlara çalışacak.1 sene sonra yine uzatma yaparlarsa ne olacak.Gördüğümüz gibi devletimiz kendi çıkardığı yasanın ardında durmuyor ve durmayacak.Pembe tablo çizen arkadaşlar zaten işletmeler yasada oynama yapılacak beklentisiyle hiç bir şey yapmıyordu.Şimdi 50 nin üstü olan yerlerde ben niye yapayım demez mi?Denetim yok ceza yok , hangi patron duyarlı da işçi sağlığının önemsiyor.Önemsese zaten bu kadar iş kazası olmaz.Bizler için bir maceraydı bu.Cezası olmasa kim İSG çalışması yapar merak ediyorum.
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Uff cok.karamsar olmus.valla ne yapacagimi sasirdim suandaa
  7. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşlar bu kadar karamsar olmayın... Süreci baltalayıcı bir girişim ancak süreç devam ediyor...Bu arada işlerini bırakma aşamasında olan arkadaşlar işi garantiye almadan işlerini bırakmasınlar derim.
  8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Garantiye almak derken mesela
  9. ekaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taksimdeki olaylara yorum yapan arkadaşlarımızın bu konuya nasıl yorum yapacaklarını merak ediyorum.
  10. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Yani, Osgb yle veya yeni işyerleriyle sözleşmelerini yapmadan işlerinden ayrılmasın demek istedim. Gerçi çalıştığınız iş şartlarını da bilmiyorum. Bunun analizi yapmak size kalıyor..
  11. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Calistigim.yerde daha once bnm meslegimde komse calismamis ve bende yeni mezun oldugum.icin biraz kullanilmaya calisiliorum tabi kullandirmayinca skintilar cikmiyor degil tamamen is guvenligine yonelmistim simdi sunun olmasi cok bulandirdi isi
  12. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş
    Aynen katılıyorum. Bu erteleme herşeyi sil baştan yapar yazık. 1 sene sonra -2 sene sonra gene erteleme talepleri gelecek bu işin sonu yok.Arkadaşlarımız işten ayrıldı firmalar kurdular firmalarla sözleşmeler yapıldı kurslara gidildi.Ve firmalarda bu işi kabullenmeya başlarken erteleme cok yazık.
  13. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

Gizem Hanım Ankara'da kuracağız OSGB'yi.
    Bu süreçte 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri ile halihazırda sözleşme yapmış bulunan OSGB' lerin eğer sözleşmeleri çok sağlam değilse iş planları suya düşmüş olacak. Hatta bir çoğu bu 1 yıl sürede işletmeyi döndüremez ve batar ne yazık ki (hele ki işyeri hekimi ücretli çalışanıysa). Bence bunu 1-9 çalışanı olanlara devlet destek olacak sözünü yerine getiremeyecekleri için yapmış olabilirler,iş kuranların buna yatırım yapanların bir önemi yok kendileri için ( bir yakınları henüz kurmadı demek ki OSGB ) ,hükümetimiz yine piyasanın durumunu sorgulamadan kimseye danışmadan bir iş yapmış,hiç şaşırmadık.
  14. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Hayirli ugurlu olsun insallah hakkimzdada hayrlisi bir is yapalim dedik heveslendik saolsunlar son dakka golunu tam doksana attilar
  15. Didem Yılmaz İSGforum Üyesi

Ya aslında çok kötü bir durum yok,sektör devam edecek 1 yıl ertelemeli olarak,bu arada idare etmeye çalışacağız işletmeleri.
  16. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    konuya yaklaşımınızı çok doğru buluyorum. şimdiden karamsar olmak doğru değil. işimizi yapmaya devam etmeliyiz. Belki sıkıntılar çekeeğiz. ama malesef bu ülkede sıkıntı çekmeden bir yerlere gelen veya geldiğini zannedenler sadece Milletvekilleri :)
  17. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu yeni yasayı duyduğumda hemen aklıma güzel bir iş kapısı geldi kariyer geldi ve en önemlisi para geldi. ve eminim ki herkesin kafasındanda bu beklentiler geçti. iş kazalarını önleyeceğim işveren beni işe alacak bunu itiyaçtan yapacak diye kimse düşünmedi. hepimiz yasayı arkamıza alarak 2000-3000 ve hatta daa fazla paralar alacağımızı umuyorduk. ve birbirimize piyasayı düşürmeyelim uyarısı yapıyorduk. çünkü işveren bu parayı vermek zorunda kalacaktı. ama şimdi gitsek bir işletmeye bana ayda 250 lira ver iş güvenliğini sağlayayım desen allah aşkına kaç işveren kabul eder.... çok vahim bir durumdayız yani ortada olması gereken isg kültürü diye bişey yok olmayacakta sadece dayatma var işveren ihtiyaç için değil yasal zorunluluk diye işe alacaktı. yasallık ortadan kalkınca herşey yalan oldu. demek ki iş sağlığı ve güvenliğide yalan. bakanlık esnaf rahatlayacak açıklaması yapıyor. demekki esnafı sıkıntıya sokan bir konu var oda mecburiyet. kaldıki bu açıklamayı yapan bakanlık o sıkıntıyı kendi çıkardı. bu mantıkla kültür falan oluşmaz. DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ ÇALIŞTIĞINIZ BİR İŞLETMENİN SİZE YASAL BİR ZORUNLULUK OLARAK BAKMNASINI, ve İÇİNDEN RAMET OKUMASINI (yasa olmasa ben seni b..... çalıştırırdım diye). çok yazık. herkesin hakkında hayırlısı olsun.........
  18. Necdet Apaydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar internette imza kampanyasına katılalım.İsg Kanunu Ertelemesine hayır imza kampanyası-imza.la
  19. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Zaten maaşlı olarak çalıştığın adamı ihbar etme hakkın var gibi saçma sapan mevzular söz konusu bu yasada. Yani işveren korunuyor her türlü. Ancak bu kanunun tüm maddeleriyle yürürlükte kalması ve ertelenmemesi lazım. Böyle olması lazım ki başta bu kanunu çıkaranların gerçekten de sermayenin değil, emekçilerin haklarına önem verdiğine inanalım.
  20. Türkiye'de tahminen 1.500.000 işyeri bulunmaktadır.

çalışan sayısı 10'dan az olan 1.270.000 işyeri bulunmakta,
    çalışan sayısı 10 ile 49 arası olan 200.000 işyeri bulunmakta,
    çalışan sayısı 50'den fazla olan 30.000 işyeri bulunmaktadır.

Ertelenmesi istenen 50'den az çalışan olan %98 lik kısım. bu veriler dogru mu?