1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamuya ait projelerde iş güvenliği zorunlu mudur ?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Mustafa Çağlayan tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Taca İnşaat ve Ticaret A.Ş.
    Üniter Devlet tanımı hiç bir ekleme yapmadan olduğu gibi "Siyasi otoritenin tek merkezde toplandığı, merkezî otoritenin tek bir anayasa ile sağlandığı devletlerdir. Yasama organının yaptığı kanunlar bütün ülkede uygulanır." şeklindedir. Kanunlar bütün ülkede uygulanır der ki buna kamu kurum ve kuruluşları da dahildir diye düşünüyorum. Biliyorum ki çok riskli konudur "Çamur at izi kalsın" misali değil, kamu iştiraki ile gerçekleştirilen projeler, kamuya anahtar teslimi iş yapan Müteahhitler v.s. ile ilgilidir anlatacaklarım.. Şimdilik isim vermemekle birlikte çok fazla uzaklara gitmeden Şişhane - Taksim arasındaki projelere bir Uzman gözüyle değil herhangi bir vatandaş gibi bakan bir çok kimse bu ülkede kuralların nasıl işlediğini az çok görmüş olacak.. Neredeyse hiçbir tedbir unsuruna rastlanmayan, işçilerin gündelik kıyafetlerle çalıştığı böyle şantiyeler nasıl olur da Türkiye'nin göbeği sayılabilecek bir yerde ÇSGB Bölge Müdürlüğü'ne bu kadar yakınken faaliyet gösterebiliyor aklım almıyor doğrusu.. Konu ile ilgili aksi görüş halinde fotoğraflı kanıtlarla yanıtlayacağım.. Burada önemli olan algının yani esas amacın düzeltme mantığı gütmesi, önemli olan istatistiklerle yapılan ayarlamalarla kaza oranının aşağı çekilmesi değil, herkesin sorumluluk alarak yalnızca işinin gereğini yapması.. Önemli olan yükselen beton yığınlarının hiçbirinin insan hayatı kadar önemli olmadığının anlaşılması.. Başlık sorusunu okuyup "bu nasıl soru ?" yada "elbette zorunludur" diyenleri duyar gibiyim ben de onlara "Kimse görmek istemeyenler kadar kör değildir." (J. Swift) diyorum.. Sağlıcakla Kalın.
  2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bunu beğendim ama ;beğendiğim sadece sizin gözlemleriniz ve tespitleriniz.Yoksa olayın kendisi gerçekten Ülkede iş güvenliğinin bulunduğu noktanın olması gerekenden ne kadar uzak olduğunu gösteren çok tehlikeli durum.
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamu taşeronlarının durumu malesef içler acısıdır. Bu adamlara ihaleyi devlet verir, kendi hiçbirşekilde yapamayacağı işleri yaptırır hem de yaptırırken bu adamları horgörür... Bunlar yine büyük ölçekli projeler, kamudan 15-20 gün süreyle iş yapmak için ihale alanlar da var, bu adamlar nasıl uzman+hekim bulunduracak... :?: hadi onu geçtim, 15 gün çalıştıracağı adama ISG eğitimi, ilk yardımcı belgesi ıvır zıvır bir sürü belge aldırtması lazım mevzuatlara göre... :) şaka gibi bir durum var, 15 gün süreyle işi veren de bu prosedürü bu adamın önüne koyan da geniş bir açıyla olaya bakarsak devletin kendisi...

bu adamlara gerçekten üzülmüyor değilim, uzun vadeli projelerdeki adamlar için tamam taşeron vatandaş yapsın, yaptırsın da bu sınıftaki müteahitler ne yapacak bilemiyorum... 3-4 gün önce adamın biri dolmuş dolmuş bize geldi (taşeron), ben ne yapacağım şimdi diyor... ??? gel de cevap ver bakalım...