1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kamyon,tır vb. yüklü araçlar üzerinde yüksekte çalışmalarda emniyet ve yaşam hatları

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve tugbaisg tarafından 16 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. tugbaisg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25864
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar merhaba, alt taşeronun yükleme işini yaptığı bir firmanın uzmanıyım, kolaylık açısından alt taşeron da tarafıma verildi. Sormak istediğim soru kamyona kepek yükleme işini bu çalışanlar terlik giyerek şekilde görüldüğü gibi yapıyorlar. KKD kullanımında neleri önerebilirim ve Nasıl bir yol izlemeliyim, çünkü çalışma kolaylığı açısından sohbet ettiğim zaman kullanacakları ayakkabı, gözlük, maske ile işlerini yapamayacaklarını her durumda hareket halinde bulunduklarından bu KKD ler işlerine engel olacağı için verilse de kullanamayacaklarını bildirdiler. Bu konuda görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum teşekkür ederim.

  Ekli Dosyalar:

 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  orada yüksekte düşme riski de var
 3. Ayça Güzel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  39538
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Emniyet kemeri dahil eldiven iş ayakkabısı tozlu ortam var ise maske gözlük kullanmalılar ..hep itiraz edeceklerdir ..20-30 yıldır bu şekilde çalışıyorlardır ..klkd leri dağtmanızı zimmetlemenizi takmayanları tutanakla kayıt altına aldırmanızı tavsiye ederim


  Sent from my iPhone using Tapatalk
 4. Ongun Okay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Bechtel
  Tum riskleri degerlendirdikten sonra sorumlu amir kim ise bir durum degerlendirme toplantisi yaparak konuyu anlatmalisiniz.... bunu ile bereber uyulmadigi takdirde alinacak onlemleri ve/veya bunu uygulamayanlara yapilacak cezayi net bir sekilde kisilere bildirmelisiniz... yoksa yasanacak herhangi bir durumda siz zan altinda kalirsiniz... Yukleme ile ilgilenen sorumlu amir de eger uygulamayi yaptiramiyorsa ona da tutanak tutulmalidir.
 5. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  acil önlem alınması gereken durum yüksekten düşme... kamyonun üst kısmından çalışan düşerse sakat kalabilir ya da ölebilir... başınız ağrır sonra... bel tipi emniyet kemerini yukarıya sabitleyebilirsin gibi görünüyor fotodan... masrafsız hallolur, 2 adet kemer ve halat... halatların uçlarını sundurmaya tak... olay tamam...
 6. Ongun Okay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Bechtel
  bel tipi emniyet kemeri kullanimi hala uygun mu? sevket bey...
 7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kemer TAM VUCUT tipİ olacak
  upload_2015-9-17_9-19-26.png
 8. Ongun Okay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Bechtel
  tesekkurler ....Ersin Bey... bende boyle oldugunu biliyordum zaten
 9. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  doğru olan paraşütçü tiptir... ama bel tipi emniyet kemerinin kullanımı kolaydır... çalışanlar tercih eder... ama arkadaşlarımızın söylediği paraşütçü tipi emniyet kemerini seve seve kullanacaklardır eminim.. çünkü çok kolay bi kullanımı vardır, arkadaşlarımız da bilir, değil mi... çok kereler takmışlardır herhalde... bel tipinin yönetmeliğe uygun olup olmadığını bilip bilmediğimden değil... İSG kağıt üzerinde yapılmaz , biraz sahaya inmek lazım...
 10. Ayça Güzel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  39538
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  EN361 - EN358

  Emniyet Kemerinin Tasarımında Dikkat Edilen Özellikler:- Emniyet kemerinin giyinip çıkarılması kolaydır.
  - Vücudun hareketlerini engellemeyecek şekilde ve ergonomik biçimde tasarlanmıştır.
  - Uzun süreli kullanım ve maksimum güvenlik için en kaliteli materyaller kullanılarak üretilmiştir.- Eğer kişi emniyet kemeriyle askıda kalırsa kan dolaşımını engellemeyecek şekilde tasarlanmıştır.- EN Normlarına uygundur.

  Koruma ve Bakım Önlemleri:
  Bu donanımların tüm kullanıcılarına ve görevlilerine,donanımla birlikte verilen teknik bilgileri uygulaması gerekmektedir.
  - Bu donanımla çalışan kullacının, uygulama sistemi olarak kullamına ilişkin EN361 ve EN362 nolu yönergeleri dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir. - Çalışma alanı dikey bir düzlemdeyse ilgilinin vücudu, çalışma alanına paralel olarak uzanan sağlam bir halat ve düşüş tutucu mekanizmalar ile irtibatlandırılmalıdır ki kendisinin düşmesi durumunda EN ÇOK 0,50 m'lik bir mesafede durabilsin. Bu donanımlar kendi özel poşetlerinde kullanılma klavuzları ile birlikte üzerinde model numarası ve standartı yazılı korunaklı bir kutu veya çanta içinde satışa arz edilmiştir. Bu biçinde muhafaza edilmelidir. Ortam ile ilgili şu etkenler göz önünde tutulmalıdır:- Kuru bir yerde, güneş ışınına doğrudan maruz kalmadan, oda sıcaklığında korunmalıdır. Ortamda (asitler, solventler gibi) şeritlerin ve dikişlerin direncini olumsuz olarak değiştirebilecek türden nesneler kesinlikle bulunmamalıdır. Kullanılan donanım titiz bir şekilde silinmelidir, ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Kullanım sırasında donanım rutubetlenmiş ise kurutulmalıdır.

  Yıkama:
  Donanımların tekstil aksamları için nötr (ne asit, ne de aklakli) olan deterjanlar kullanılmalıdır. Solventler ve diğer kimyasal nesneler kullanılmamalıdır. Donanımlar yıkamadan sonra ısı kaynaklarından uzak oda sıcaklığında kurutulmalıdır.

  Düzenli Denetim:
  Bu donanımlar her şartta yılda EN AZ BİR KEZ denetlenmelidir. Bu denetimler yetkin bireylerce gerçekleştirilmelidir.

  Genel Uyarılar ve Kullanıma İlişkin Bilgiler:- Yüksekten düşmeyi öneleyen bir sistemin birleşeni olup, amacı birey düştüğü takdirde onu yere çakılmasını önlemektir. Bu donanım tek başına yere düşmeyi önlemek için yeterli değildir, ayrıca gerekli halatlar, kancalar, lanyardlar, şok emiciler, düşüş tutucular da kullanılmalıdır. O zaman güvenlik koşulları tam olarak sağlanmış olur. Bu donanım, bir düşüşü önlemek için kullanılmışsa, her ne kadar bu zorlamanın sonucu olarak olumsuz hususlar gözlenmese de mutlaka ISKARTAYA ayrılmalıdır.- Bu donanım tek bir bedenine özgü olarak üretilmemiş olup, bu tür işleri yapan çeşitli bireylerce kullanabilir.- EN361' in güncel revizyon normuna uygun olan bu donanım yüksek yerde çalışmak zorunda olanların ellerine serbest bırakabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde kullanım amacı ile donanım vücudun yan tarafından geçecek olan bağlantılar ile birlikte uygulanmalıdır. Böyle bir durumda düşme EN ÇOK 0,50 m' ye kadar olmalıdır.
  - Bu donanımlar üzerinde kesinlikle değişiklik yapılamaz. Eminyet kemeri işlevi dışında kullanılamaz.

  Kulanılmadan Önce Uyulması Gerekenler:
  Işıklandırmanın yeterli olduğu bir ortamda bu donanımları düz bir zemine yayınız ve onların iyi durumda olup olmadıklarını, aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurarak kontrol ediniz:
  1- Şeritlerin doğal renklerinin değişip değişmediğini2- Şeritlerin yıpranıp yıpranmadığını3- Şeritlerin dikiş yerlerinin sökülüp sökülmediğini4- Tokaların gerektiği gibi işleyip işlemediğini5- Metal aksamının şekil değiştirip değiştirmediğini6- Metal aksamının paslanıp, paslanmadığınıKontrol ettikten sonra, yukarıda belirtilen bu maddelerden biri bile olumsuzsa, KESİNLİKLE bu donanım kullanılmamalıdır.

  Materyal: Ana grubu oluşturan tekstil malzemeler %100 polyesterden, metal aksamlar ise galvenizden üretilmiştir. Diğer aksesurlar ise, plastik, polyester ve tekstil özellikli parçalardan oluşmaktadır.

  Dikkat: - Olası bir düşme durumunda yer ile temastan kaçınmak için, kullanıcıyla yer arasındaki minimum mesafe dikkate alınmalıdır.- Ürün; kesici aletler yüksek sıcaklık ve u.v etkilerden uzak tutulmalıdır, bu şartlarda kalmış ürünleri kullanmayınız. - Emniyet kemerinin kullanım özelliklerini bilmeyen kimseler, kurtarma metodları hakkında teorik ve uygulamalı eğtimler almalıdır. - Emniyet kemerleri sadece uzman olan ve bu konuda eğitim almış personelt tarafından kullanılmalıdır.- Günlük kullanımlarda 1 yıl, arasıra kullanımlarda ise 3 yıldır.- Pozisyon alma durumlarında bel yastığının yanındaki D halkalarına bağlanmalıdır.- EN358 standartına giren bağlantı noktaları düşme durdurma sistemine uygun değilir.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
 11. tugbaisg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25864
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu forumun en beğendiğim ve takdir ettiğim tarafı belkide birçok fikrin tartışılarak doğru ve farklı çözümler üretilmesine olanak sağlanması konusudur.. Ne kadar düşünmeye adapte olsak ta ne yazık ki nasıl yapayım dediğimiz zamanlar oluyor, her birinizin fikirleri benim için altın değerinde bu yüzden çok teşekkür ederim. Sundurmaya bağlı emniyet kemeri için aslında sundurma sağlamlığını da kontrol ettirmem gerekiyor fakat yatay yaşam hatlı çalışma örneği çok yerinde olmuş, ayrıca diğer önerilerinizi de dikkatle uygulayacağım.
 12. Ali ERDOĞAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  15303
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yem fabrikası işletmem vardı. ben korkuluk yaptırdım. emnıyet kemerini korkuluğa takarak güvenliği sağladım. suan fotografı pc de yüklü değil.sonra yükleyebilirim