1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kanser hastası mimarı işten attılar: gerekçe 1 günlük izin!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ankara Çayyolu’nda NEON Mimarlık isimli bir şirkette çalışan genç mimar Y.U. yakalandığı tiroit kanserinin tedavisi için bir günlük izin aldı. Y.U.’nun aldığı izni bahane eden şirket patronu Necdet Beker, genç kadına hakaretler yağdırarak işine son verdi. Genç kadını “Yediği kaba pislemek”le suçlayan patron, “Seni bulup geberteceğim” diyerek tehdit etti.

Sigorta primlerini yatırmadı
    Kanser tedavisi gördüğü için bir günlük izin aldığını bunun üzerine patronun hesabını keserek kendisini işten atmaya çalıştığını söyleyen Y.U., yaşadıklarını şöyle anlattı:

Yasal olarak ihbar süresi olduğunu hatırlattım. Bana işten çıkarılacağımın en az 15 gün önceden bildirilmesi gerektiğini söyledim, ancak dikkate almadı. Bu sırada işe 2 Ocak’ta başlamama rağmen sigorta primlerimin 25 Nisan’dan itibaren başlatıldığını öğrendim. Bunun yasal olmadığını söylemem üzerine ise bana para teklif etti. Ben de kendisinin bana değil SGK’ya borcu olduğunu, geçmişe dönük primleri SGK’ya ödemesi gerektiğini söyledim.

“Seni bulup geberteceğim”
    Ertesi sabah işe gittiğinde patronun toplantı yapmak için herkesi çağırdığını anlatan Y.U. şöyle devam etti:

Toplantıda beni itham eden laflar söyledi. ‘Karaktersizsin, kalleşsin, yediğin kaba pisliyorsun’ gibi şeyler söyledi. 7-8 kişinin çalıştığı bir yerde sigortamın yatmamasının sorumluluğunu yine başka bir çalışana yüklemeye çalıştı. Ben de kendisini şikayet edeceğimi söyledim. Bunun üzerine herkesin içerisinde küfür ederek üzerime yürüdü ve yumruk atmaya çalıştı. Diğer arkadaşlar araya girerek beni dışarı çıkardı. Ancak arkamdan bahçeye gelip kolumu tutarak ‘Seni bulup geberteceğim’ dedi.

“Beni işten attı mazeret yok diyor”
    Bunun üzerine savcılığa ve İşkur’a giderek şikayette bulunduğunu söyleyen Y.U., “Fakat benim işten çıkarıldığım gün yani 3 Haziran’da yaptığım başvuruya rağmen, 10 Haziran’da işe üç gün mazeretsiz olarak gitmediğime ve bu yüzden haklarımı alamayacağıma dair ihbarname geldi. Beni tehdit ederek işten attıktan sonra mazeretsiz olarak işe gelmediğimi iddia ediyor. Hakkımı alana kadar mücadele edeceğim, gerekli hukuki adımları da attığımı düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Sendika.Org
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşte karaktersiz bir işverenin tipik hareketleri bunlar.
    Hükümetler yıllarca asgari ücret ile prim yatırılmasına göz yumdu. Aman işveren kırılmasın , istihdam olsun , gücenmesinler diye.
    Haftalık çalışma saatinin 45 saat olduğu ülkemizde 60 saat çalıştırılmasına göz yumuldu sanki bilmiyorlarmış gibi.
    Bu sistem tamamen işvereni kayıran koruyan yücelten şekilde düzenlenmiş.
    İşverende insaf yoksa vay halimize.
    Dava açarsınız 2 yıl sürer. Şikayet edersiniz ilgilenen olmaz
    Sevgili ülkemdeki işverenler Kapitalistten daha kapitalist yaşıyor.
  3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu tip olayların önüne geçmek için SGK ile TMMOB arasında yapılan Mühendis asgari ücreti protokolü bir an önce işlevsel hale gelmelidir. SGK'nın da imza attığı bu protokolü takip etmesi ve uygulatması gerekmektedir. güvencesizlik işçisinden mühendisine herkesi aynı şekilde kesiyor. o yüzden müdale bir şekilde ortaklaştırılmalıdır. son 10 yıldır söylediğimiz birşey var TMMOB Mühendislerin sendikası şeklinde hareket etmeye başlamalıdır bir an önce. SGK protokolünün uygulanması için SGK'ya yazdığımız yazılar hiç kaale alınmıyor ne yazık ki. Maden İst. Şube olarak Maden Mühendisi (İSG Uzmanı olanlar dahil) çalıştıran iş yerlerine TMMOB ile SGK arasında imzalanan metni, TMMOB asgari ücreti metni ve Odamızın belirlediği asgari ücretler listesini göndererek işverenin bu konuda en azından dikkatini çekmeye çalıştık. bu yazıları Maden Mühendisi çalıştıran OSGB'lere de yolladık. Ne kadar etkili oldu derseniz bence çok az etkili olmuştur. Önümüzdeki dönemde TMMOB'nin İş güvenliği konusunda daha aktif davranmasını sağlamaya çalışacağız. bütün odaların üzerinde ortak görüşe vardığı bir asgari ücret tarifesi belirleyerek SGK protokolüne bunu da ekleyebilirsek en azından elimizde özellikle OSGB'lere karşı bir koz geçmiş olur diye düşünüyorum.

tek istediğimiz İş güvenliği uzmanlarının kurduğumuz işçi sağlığı ve iş güvenliği komisyonlarına gelerek bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşması iş bölümü yaparak daha verimli hareket etmemiz.