1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kanun isminin düzeltilmesi.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Cumhur Gültekin tarafından 25 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" adlı ismin "6331 Sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu" olarak düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  2. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "deveye sormuşlar boynun neden eğri diye. Deve: Nerem doğru ki demiş"
    Bunun misali Cumhur Bey, düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki neresinden tutsak elimizde kalıyor :(
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Ali Bey,

En azından bir yerden başlayalım. Olduğu gibi durursa habire boşuna çırpınmış olacağız. İşin kötüsü zararı hep bize dokunacak. Adında mutabık kalırsak, sonrasında madde madde ilerleyelim.
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kanun adının değiştirilmesi; Kanun'un ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin iyileşmesi adına yeterli olmadığı, Kanun'un gerektiği gibi yürütülmediği ve uygulamalarının denetlenmediği gerçeğini değiştirmeyecektir.

Kanun adının tek başına değiştirilmesi hiçbir anlam ifade etmeyeceği gibi, Kanun metninde 73 kez geçen "iş sağlığı" ifadesi ve bunlara bağlı ünvan ve tanımlar da değiştirilmek zorunda kalacaktır. Kanun'a bağlı yönetmelik, tebliğ vb. mevzuat içeriğinde geçen "iş sağlığı" ifadelerinin sayısından hiç söz etmeye gerek duymadım.
  5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Maalesef dediğiniz gibi sırf bu isim değişikliğinden dolayı bu kanun ve bu kanuna bağlı sayısız yönetmelik, genelge, tebliğ vs dokümanda sayısız değişiklik yapılmak zorunda. Ülkemizdeki işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun iyileşmesi adına iyi gelişmeler olmasını bekliyorum. En azından biz elimizden geleni yapmaya çalışalım ki, bizi görenlere örnek olalım. Bu şekilde herkes birbirini örnek alıp, bir katkı sağlamaya çalışırsa, önümüze geleni ezer geçer, en ideal işleyişe ulaşabiliriz. Tüm bunlar için bir yerden başlamak gerekiyor. Seyretmeye devam edersek, hep seyirci kalmaya, hep şikayet etmeye devam ederiz. Ve ne kadar şikayet edersek edelim, hiç bir iyileşme olmaz. Tam tersine olumsuzluklar her geçen gün büyür ve bizi yok eder. Kendi kendimizi yok etmiş oluruz.
  6. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neden bu şekilde düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?
  7. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    İşin güvenliği olur, işleyişi olur, organizasyonu olur ama işin sağlığı olmaz. İşçinin ise hem sağlığı hem de güvenliği olur. Bu durumda işçinin sağlığı ve güvenliği demek daha doğru olur gibi geliyor. Bu durumda da yapılan işin bir önemi olmaz. Oysa pratikte dikkate alınan yapılan işin sonucudur. Bu sonuçtan dolayı zaten bu kanun çıkarılmıştır.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    İşçi Sağlığı ve İş güvenliği bence anlamı dar bir kapsam. İş sağlığı ve güvenliği daha gelen bir kapsam olarak görüyorum.
    İş sağlığı ve güvenliği adı altında hem iş sağlığı ve güvenliği hemde işçi sağlığı ve güvenliği olduğu kanunda da yönetmeliklerle de belirtilmiştir diye düşünüyorum.
    Benim sıkıntı yaptığım konu ise yönetmeliklerde açıklanan durumların daha anlaşılır cümleler kurularak yazılmasıdır.
    Saygılarımlar...
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eski tüzükte de işçi sağlığı ve iş güvenliği deniyordu fakat
    kapsamlı bir tanım olduğu için iş sağlığı ve güvenliği denilmiştir.
    katıldığım isg eğitimlerinde de bundan bahsetmişlerdi (müfettişler, uzmanlar)
    iş sağlığı ve güvenliği derken
    ---yapılan işin, prosedürün, uygulamanın
    ---kullanılan malzeme ekipmanın
    ---iş yerinde çalışan personelin
    sağlığı demek istemektedir ki zaten çıkan yönetmelikler bu kriterleri içermektedir
  10. Musa ZENGİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 6331 ile gelen en temel değişikliği atlıyorsunuz. 6331 sayılı kanunla işçi, memur, esnaf ayırımı yapılmaksızın tüm çalışanlar kapsama alınmıştır. Bu nedenle isim değişikliği olacaksa Çalışan Sağlığı ve iŞ güvenliği olabilir diye düşünüyorum.