1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kanuni bile iş güvenliğini anlatacak yağmur patrondan 'intikam' alacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği yasasının bilinilirliğini artırmak için hazırlanan kamu spotlarından sonra sıra dizilerde... Henüz protokol yok ama anlaşma sağlanırsa, dizilerde iş güvenliğiyle ilgili bölümler yayımlanacak.
  haber.jpg
  Birçok maddesi 30 Aralık 2012'de yürürlüğe giren ve kamu - özel ayrımı yapmadan tüm işyerlerini kapsamına alan iş sağlığı ve güvenliği yasası önleyici bir yaklaşım içinde ortaya çıktı. Bu yasanın en dikkat çekici özelliklerinden birisi bir işyerinde herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı meydana gelmeden önlemlerin alınmasına önem verilmesi. Bu yasadan önceki düzenlemelerde maalesef kaza meydana geldikten sonra alınması gerekli tedbirler, tazminatlar vb. yer almaktaydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği kanununun yayımlanması ile birlikte sadece hukuki yönden değil, denetim ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması için de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından www.guvenlebuyuturkiye.com internet sitesi hazırlandı ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması için ilk adım böylece atılmış oldu.
  DAHA YENİ DUYUYORLAR
  SADECE iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması açısından değil, yasadaki bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi açısından da Bakanlığın bu günlerde bilgilendirici çalışmalar yürüttüğü görülüyor. Bakanlık yetkilileri illerdeki sanayi ve ticaret odalarında bilgilendirici eğitimler veriyorlar, konferanslara katılıyorlar, seminerler düzenleniyor. Ancak bütün bu çabalara rağmen yeni yasanın işyerlerinin büyük bir çoğunluğu tarafından ne anlam taşıdığı ne gibi yükümlülükler getirdiği bilinmemekte. En son İstanbul'da konuşmacı olarak katıldığım bir toplantıda da, işveren dinleyicilerin halen birçok cezayla karşı karşıya olduklarını yeni öğrendikleri her hallerinden belli oluyordu. Toplantıya katılan yüz kişiden 90'ı yeni yasayla gelen "risk değerlendirmesi" kavramını ilk kez duymaktaydı. İşin ilginç ve aslında traji - komik yanı mart sonu itibariyle duymadıkları bu yükümlülükten dolayı yaklaşık 18 bin TL cezanın yakında kendilerini bulacağı gerçeği.

  AYDA 60 DAKİKA
  YENİ yasa henüz toplumda işçisi, işvereniyle bilinmiyor. Ancak yasayı biraz ayrıntılı incelediğimizde gözümüze önemli bir madde takılıyor. Bu madde, yasanın tanıtılmasında görsel medyaya önemli bir görev veriyor. Yasa maddesine göre; TRT ve ulusal, bölgesel veya yerel yayın yapan tüm televizyon ve radyolarda ayda en az 60 dakika iş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatında kayıt dışılığın önlenmesi, sosyal güvenlik, işçi ve işveren ilişkileri konularında uyarıcı ve eğitici mahiyette yayınlar yapılması zorunlu.

  17-22 arası
  KANUN sadece yayın zorunluluğu getirmekle kalmamış bu yayınların en az 30 dakikasının 17.00 l 22.00 saatleri arasında olması şartını da getirmiş. Yasa, kanallara 08.00 l 22.00 saatleri arasında yayın zorunluluğunu getiriyor. Buna göre 60 dakikalık yayın zorunluluğunun en az 30 dakikası 17.00 l 22.00 saatleri arasında tamamı ise 08.00 l 22.00 saatleri içerisinde olmak zorunda.

  KAYNAK-31.03.2013