1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Kapatılan madenlerin bazı bakanlar ve milletvekillerinin devreye girmesiyle yeniden açtırılıyor!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BURAK ŞAHİN
  buraksahin@diken.com.tr

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 18 işçinin su altında kaldığı Karaman’ın Ermenek ilçesindeki madenle ilgili,“Kapatılmalıydı” dediği ortaya çıktı.

  [​IMG]
  Fotoğraflar: DHA

  Has Şekerler Madencilik’e ait kömür ocağını dün saat 12:15 sularında su basması sonucu içeride mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarını takip etmek için bölgeye giden Çelik, madeni inceledi. Çelik daha sonra CHP’li milletvekillerinin de bulunduğu bir sohbette ‘acı bir itiraf’ta bulundu.

  ‘Biz kapatıyoruz, arkamızdan yeniden açıyorlar’
  Söz konusu sohbette bulunan isimlerden CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Diken’e anlattığına göre Çelik, madenin girişini gördükten sonra bu ocağın kapatılması gerektiğini söyledi.

  Özel şöyle konuştu: “Çelik, ‘Buraları kapatmak lazım. Türkiye’nin madencilik politikalarında sıkıntı var. Buradan maden çıkarılmaya çalışılarak bir sürü riske giriliyor. Biz kapatsak bile arkamızdan yeniden açılıyor’ dedi.”

  [​IMG]

  ‘Bizim müfettişlere göre kapanması gerekiyor’
  Kapatılan madenlerin bazı bakanlar ve milletvekillerinin devreye girmesiyle yeniden açtırıldığını söyleyen Faruk Çelik, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı Işıklar maden ocağının apar topar açılmasını da örnek gösterdi.

  Özel, gece yarısı teftişi sonrası verilen olumlu rapor üzerine tekrar açılan fakat çıkan yangınla üretimin yeniden durduğu Işıklar ocağıyla ilgili Faruk Çelik’in şu ifadeleri kullandığını aktardı: “Bizim müfettişlere göre kapanması gerekiyor ama açılması için kimleri kimleri araya koyuyorlar. Bakanlar arıyor, milletvekilleri arıyor, Soma’dan arıyorlar, sadece burası çalışsın diye. E haydi açtık bir deneyelim diye, bak başına neler geldi.”

  [​IMG]

  CHP’li Özel: Erdoğan istese de Taner Yıldız’ı görevden alamaz, maden lobisi çok güçlü
  Bakan Çelik’in böyle facia durumlarında ‘olması gerekenleri’söylediğini, ancak 10 gün sonra yeniden eski haline döndüğünü ve‘düzenin bakanı’ olduğunu belirten Özel, “Soma’daki olayın ardından uzun uzun taşeron sisteminin köle tüccarlığı olduğunu anlatmış ve derhal kaldırılacağını söylemişti. Ancak 10 gün sonra bunları söyleyen bakanın yerinde yeller esiyordu” diye konuştu.

  Çelik, son dönemde patronları kollayan açıklamalarıyla da dikkat çekmişti.

  Çelik’in bakan olarak görev yaptığı dönemde en az 9 bin 500 iş cinayeti yaşandı. Sadece bu yıl ve yalnızca madenlerde 354 kişi hayatını kaybetti.

  Kimi kime şikayet ediyorsunuz?
  Adını vermek istemeyen sohbetteki bir başka CHP’li vekil de, Bakan Çelik’in bu itirafları hakkında “Yani hepimiz çok üzgünüz, o da üzgündü. Bu tür madenlerin kapatılması gerektiğini söyledi. Ancak sonuçta madenleri kapatma yetkisi onlarda. Kimi kime şikayet ediyorsunuz, diye düşündük. Umarım daha sonra bu fikirlerini değiştirmez” yorumunu yaptı.

  Ermenek’teki ocağı daha önce iki kez su basmasına rağmen hiçbir önlem alınmamış, bu yıl haziran ayında yapılan denetimde ise‘kapatılmasını gerektiren’ bir eksikliğe rastlanmamıştı.

  18 işçinin mahsur kaldığı madende üç ölümcül gerçek!
 2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Bu kadar da ar damarı çatlak, tebrik ederim...