1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Karbon monoksit -28-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -28- GENEL GÜVENLİK - CO (KARBONMONOKSİT)

  Verimsiz yanmalar sonucu oluşan karbonmonoksit renksiz ve kokusuz bir gazdır. Endüstride en çok gazlı ya da mazotlu basınçlı yıkama makineleri, hava kompresörleri, forkliftler ve petrol yakıtlı makinelerin çalışması sonucu ortaya çıkar.

  CO in kimyasal yapısı, bir karbon molekülüne bir oksijen molekülünün bağlanması şeklindedir. CO kandaki hemoglobine bağlanmak suretiyle öldürür. CO in hemoglobine ilgisi daima bulunan oksijenden yüzlerce kez büyüktür. Oksijenin havadaki miktarı 200000 ppm dir. (20%) Küçücük bir miktar CO in çok büyük bir hemoglobine bağlanması bu yüzdendir. Bu durum dokulara giden oksijen miktarını düşürür.Sonunda oksijensiz kalmak suretiyle boğularak ölürsünüz.

  Çalışanlar için bu ne anlama gelir? CO in çalışanlar üzerindeki etkileri:

  • Hafif baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Rehavet çökmesi
  • Bilinç kaybı
  • Ölüm
  CO seviyesi OSHA tarafından, 8 saat için 50 ppm olarak belirlenmiştir (0,005%). Bu gerçekte çok küçük bir değerdir. Bu ölçüyü anlayabilmek için, 1 milyon buz küpünü alacak büyüklükte bir oda düşünün ve bu odanın içinden 50 tane küpü alın. Bu alınan miktar(bir milyonda 50!!) OSHA tarafından müsaade edilen 8saat boyunca maruz kalınabilecek azami CO değeridir.

  CO in zararlarına maruz kalmamak için ne yapılmalıdır?

  1.Çalışma sahasını kontrol edin,yanma kaynağı makineleri ortadan kaldırın, egzoz gazlarının çıkışını odaya gelmesini engelleyin.
  2.Havalandırın, havalandırın, havalandırın!!
  3.Çalışma ortamında sıkı sık CO ölçümleri yapın. Çalışanlarda CO etkisiyle olan belirtiler var mı diye gözlemleyin.
  4.Çalışanları CO etkilerine karşı eğitin.  Kaynak: : http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Carbon Monoxide (CO).htm

  Ekli Dosyalar: