1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kargo yükleme ve boşaltma hizmetleri risk değerlendirmesi doküman yardımı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlar;

bana yeni bir teklif geldi nace kodlarında "kargo yükleme boşalma hizmetleri grubu altında Su yolu taşımacılığıyla ilgili kargo ve bagaj yükleme boşaltma hizmetleri (konteyner yükleme boşaltma hizmetleri dahil)" denk geliyor. bu konu hakkında daha önce çalışan varmı ? ben genel konularda risk değerlendirmesine başladım fakat sektörel olarak dikkat edilecek maddeler varmıdır, yardımcı olursanız sevinirim
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o konuda bende daha önce çalışmadım, genel konuları sayacaktım fakat sen onları yaptım demişsin zaten. sektörsel olarak belki ergonomi kuralları ek olabilir. başka başka ???
  3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ergonomi o kapsama girmeyebilir çünkü iş yeri rıhtıma yanaşan gemilere araba falan yükleyip boşaltıyolar elle taşım yok gibi. birde otoparkları var gelen giden gemilere yüklenecek arabaların beklediği. açık alanlarda yangn söndürücü kaç metrrekareye kaç taneydi
  4. liman staffing (elleçleme) işlerinde, limanı işleten kurumun isg uzmanı olması gerekir. bu isg uzmanı ile ortak çalışma yapmak gerekir.
  5. liman yükleme sahasında ki iş güvenliği ile ilgili hususlardan liman sahibi sorumludur (ayrıca sizde sorumlusunuz) . eğer sözleşme yaptığınız firmanın çalışanları liman sahasında çalışıyorlarsa. liman isg uzmanı çalışanlarınızın kişisel dosyalarını incelemek isteyebilir. eğitim alıp almadıklarını v.b. hususları sorgular. gerektiğinde liman sahasında bu kişilerin çalışmasını engeller ve/veya içeri almaz.
  6. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yani liman işletmesinin taşeronu oluyor bu firma. peki başka bir soru sorsam. Ana firmanın tehlike sınıfı çok tehlikeli olsa, taşeronun kendi işi az tehlikeli olsa. taşeron ana firmanın işini yaptığından dolayı çok yehlikeli sınıfta mı değerlendirilir
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kargo acaba kuru yük mü, dökme yük mü, yoksa kimyasal, petrol türevleri mi?
    Bunların durumuna göre çok değişkenlik arz eder.
  8. asıl işverenin nace kodu geçerli
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---
    taşeron staffing mi yapıyor?
  9. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kargo arabalar. yani arabaların gemilere yüklenmesi ve boşaltılması
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---
    arabaları gemilere yükleyip boşaltıyorlar
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    RO-RO diyebiliriz yani.
  11. burada önemli olan işin yapıldığı yerdir. yani liman sahası. limanlar tehlikeli sınıf nace 52./../..
  12. risk değerlendirmesinde ve çalışanların eğitimi, bilgilendirilmesi vb. ağırlıklı olarak şu hususlarda bilgilendirilmeli :

1- iş makineleri konusunda (crane, stacker, forklift vb. iş makinelerinin çalışma prensipleri ve bunlara yaklaşım mesafeleri ile ilgili hususlar),
    2- kimyasal risk etmenleri,
    3- KKD,
    4- Şoförlerin psikoteknik eğitim aldıklarına dair belge,
    5- güvenlik işaretleri ve işaretçiler,
    6- periyodik muayeneler (görme bozukluğu ve özellikle işitme kaybının olup olmadığı)
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bilgilendirmeler için teşekkür ederim