1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kariyerinizi iş güvenliği uzmanı olarak planladıysanız...

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sürekli değişen fikirler, istikrarsız ve kararsız bir yönetim kendi kendini bitirmeye başladı.
    Kanser oldu bu hücre…
    Bir gün bir dahi çıkıyor bir uygulama getirelim diyor.
    Hepsinin de aklına yatıyor.
    Evet evet getirelim diyorlar.
    Uygulamaya bir geliyor şahlar, piyonlar durun, biz de buradayız diyorlar.
    Hımmmm ozaman uygulamada böyle olmasın sizi kırmayalım piyonlar alışıktır zaten onlar sıkıntı çeksin deyip geçiyorlar.
    Ben suçluyu buldum:
    İş Güvenliği Uzmanı suçlu…
    Suçlu Çünkü
    İnsanları iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korumaya çalıştığı için suçlu,
    Verimliliği artmaya çalıştığı için suçlu,
    Motivasyon ve başarıyı artırmaya çalıştığı için suçlu,
    İşletmesini kalite yönetim sistemleri ile uluslar arası arenada faaliyet gösteren rakipleri ile rekabet edebilir seviyeye taşıdığı için suçlu,
    Peki Bu Suçlu İnsanların Çalışma Hayatları Nasıldır Bilen Var Mı?
    Çalışma şekilleri %100 bağımsız ve %100 işverene bağımlıdır,
    Gündeme yapılması elzem ancak maliyeti yüksek bir konu taşırlarsa,işveren sert ve keskin bir
    bakışla uyarı gönderir. Kendini kötü hissetmesi için çaba sarf eder.
    Binbir zorlukla tespit ve öneri defteri aldırır, binbir zorlukla onaylattırır. İşveren defteri uzmana teslim ederken ekler; yazacağım maddeleri önce bana sözlü söyle sonra deftere yaz.
    İşveren ben kaliteli hizmet almak istiyorum diye feryat eder, ancak her çalışma gününde
    uzmanın önüne dünyanın en büyük baraj gövdesinden daha büyük set çeker,
    Nasıl olsa ayda iki gün geliyorsun sen şurada idare ediver derler. Gösterdikleri yerde ters çevrilmiş portakal kasasına benzer bir masa ve kırık sandalye vardır.
    Eğitim yapmak için uygun ortam talep edersiniz, hemen sorarlar süresi ne kadar olacak. Eğitimlerinizi öğle arasında veya çay molalarında yapın şeklinde dahiyane bir öneri gelir,
    Bu yaptığın risk analizinden dolayı benim başım ağrırsa bunu sana kötü ödetirim diyen külhanbeyleri de maalesef azımsanmayacak kadar çok sayıda.
    İşte bu suçlu insanlar aslında çok zor şartlarda çalışıyor. Birçoğu yeni mezun, idealist, geleceğe umutla bakan gençler. Belki de bu yüzden işveren elinde bulunan sözleşmeyi feshetme, işten çıkarma kozlarını çok bonkör kullanıyor.
    Aman Dikkat Arkadaşlar…
    Sizler kariyerinizi iş güvenliği uzmanı olarak planladıysanız eğer; geleceğinizi, hayallerinizi, mesleğinizi riske ettiniz. Dolayısıyla kendiniz içinde bir risk analizi yapmanız gerekir.
    Hak mahrumiyeti, hapis cezaları gibi yaptırımlar çok ağır…
    Bunlardan daha kötüsü ne biliyor musunuz?
    Vicdan azabı…
    Burada Yapılması Gereken Çalışma İse:
    İş güvenliği uzmanının yapacağı çalışmaların ilkeli, sistematik ve faydalı olabilmesi için ücret konusunda işveren bağımlılığının kesinlikle ortadan kaldırılmasıdır. Maddi konularda hizmet verdiği işyerine değil direk devletle bağlanmalıdır.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yazının büyük bölümüne katılıyorum ancak çözüm önerisi olarak "hepimizi devlet memuru yapsınlar"a varmak vahim.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet yazıya bende katılıyorum. devlet memurluğu değilde devlet kontrolünde Maaş ve yan haklar vb. olabilir
  4. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Orkun Bey'in belirttiği üzere; iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri devlet memuru olsun düşüncesinde tabi ki değilim. İşverenlerden alınacak ödeneklerle bir havuz oluşturulmalı ve bizler hak ettiğimiz tutarları bu havuzdan almalıyız.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bunu bir süre önce bende önermiştim ama bununda kendine ait handikapları mevcut..

Bir havuz oluşunca işveren ve işçi arasında ücret pazarlığı nasıl olacak?

Ücretler nasıl belirlenecek?

Uzman maaşını bu havuzdan alsa bile, patron bir isg uzmanıyla çalışmak istemezse işten yine çıkarmayacak mı?
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de burada Onur beyin dediklerine katılıyorum.
    Daha önce de bu konu defalarca tartışıldı. Devlet kontrolünde İSG faaliyetlerini yapmak, daha doğrusu uzmanların devlet garantisi altında bu işi yapması için illa devlet memuru olmak gerekmez. Evet. Koray beyin de belirttiği gibi bir havuz oluşturulur. Fiyat belirlemesi kolay iş. Bunu odalar da pek ala yapıyorlar halihazırda değil mi?
    Örneğin;
    Bir işyerine C sınıfı uzmanın bakması gerekli. Bu işyerleri tanımı zaten 6331de mevcut. Bu işveren istese de istemese de İSG hizmeti almak durumunda değil mi? ( Kastettiğim şey RD, ADP vb. ) Bunun bir bedeli vardır. Minimum taban ücret belirlenir. İşyerinde çalışan sayısı da kayıt altındadır. Kaç saat, kaç işçi için orada çalışacaksa İSG uzmanı katibe girince bunu görebilecek, vereceği hizmetin karşılığı zaten otomatik olarak sisteme düşecektir. Bu işverenimiz dürüstse, sigortasını ödediği gibi bu tutarı da ÇSGB hesabına aktararak parayı o meşhur havuza yatırır.
    Hizmeti veren İSG uzmanımız da zaten sistemde tanımlı ise para aktarımı yine katip üzerinden uzmana aktarılır. Biliyorum. Teknik altyapı gerektirecek bir iş ama olmaz birşey değil. En azından siz ne kadar patron adına iş yaparsanız yapın, onun tehditleri, paranızı bloke etme vb. gibi dertleriniz olmayacak. Aslanlar gibi karar defterini de yazarsınız. ( Hatta onun da online olarak gönderilmesi taraftarıyım)
    Bu patron uzmanla çalışmak istemezse, şimdiki gibi uzmanın işine elbette son verecektir. Versin sorun değil. Şimdi de çok farklı değil zaten. En azından hemen başka bir uzman bulmak zorunda kalacak, ve çalıştırdığı sürecin parasını ödemek zorunda kalacak, komik ücretlere ırgat olarak her dediğini yaptıramayacak.
    Hoş patronların işine gelmeyen bu sistem bir yolu bulunup engellenir ama sonuçta işini hakkı ile işverene rağmen yapmak isteyen uzmana da yardımcı olur. Hatta sistem biraz daha geliştirilip,
    İSG uzmanının aynı şehirde veya tercih ettiği şehirde iş bulmasını , atamasını da kendi yapabilir. Bu şekilde de patronun " sen gelme, şunu yapacaksan senle çalışmam vb. " artisliklerinden de kurtulmuş olunur.
    Bir fikirdir.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Taban ücret belirlemek sorun değil zaten var. Asgari ücretten düşük verilemez.

Dünyanın hiç bir yerinde patrona sen ödeyeceğin maaşı bir havuza öde, oradan biz işçiye ödeyelim diyen bir sistem yok. Olsa olsa devlet bütün işverenlerden bir isg vergisi keser. Bu biriken meblağ üzerinden isg uzmanın maaşını fonlar. Ama bu kezde bambaşka bir sorun çıkar...

Mesela kötü niyetli bir uzman patrona derseki; "Nasılsa maaşımı sen vermiyorsun, fondan alıyorum. Anlaşmayı 20.000 gösterelim, bende bunun karşılığı sana bir takım avantajlar sağlayayım". Bu yöntemle maaşların sanal olarak bildirildiği ve havuzun soyulduğu bir piyasa yaratmış oluruz.

Bu önerdiğimiz havuz sisteminin niye dünyada hiç bir örneği yok? Bunu hiç düşündük mü?

Parayı patronun ödenmesiyle bir havuzun ödemesi arasında temel hiç bir fark olmuyor. Patron kendini rahatsız eden uzmanı her iki durumda da işten çıkartıp, kapıda işe girmek için bekleyen yüzlerce uzmandan birini işe alıyor. Fon mantığı bunu bir nebze bile olsa çözmez.

Dünyada bu iş nasıl yürüyor?

Bilinen örneklerin tümünde patron isg uzmanını işe alır ve ücretini öder.

Çünkü bir güvenlik kültürü vardır. Patron güvenlik ihlalinin maliyetinden korktuğu için, güvenlik işini hatasız yapacak uzmanla çalışmak istiyor.

Burada eğer amaç uzmana özgür bir çalışma ortamı yaratmaksa, yapılması gereken İSG ihlali durumunda patrona düşen cezayı artırmak ve bunu daha sıkı denetlemektir.

Bu olmadıkça istediğimiz kadar fon kuralım yada uzmanları devlet memuru yapalım bir adım ileri atamayız. Haksız mıyım?
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Koray bey siz aynı zamanda işverendiniz değil mi?
    Anlaşıldı. Zaten bu öneriyi sunarken işverenlerin hoşlanmayacağını da belirtmiştim.
    Demekki uygulanabilirliği faydalı bir çalışma. :D :D :D

Benim önerimde eğer yazımı okursanız Parasal konuda fiyat anlaşmasını uzman ile işveren yapsın demedim. Temsilcileri otursunlar bir sabit fiyat belirlensin dedim. Fiyat bireysel belirlenmeyecek yani. Sizin işyerinizin tehlike sınıfı belli. Çalışanlarınız belli. Alacağınız hizmet de belli. Berberlerde bile esnaf sanatkarlar odasının yayınladığı bir standart ücret tabelası var. Bahsettiğim şey ona benzer bir çalışma.

Bir de şunu aşalım lütfen. " Bunun benzeri dünyada var mı?" Neden hep birilerini takip etmeye özendiriliriz? Neden birilerinin peşinden gitmek bize empoze edilmiştir? Neden bir uygulamayı biz başlatıp da markalaştırmayalım? Örneğin bill gates, steve jobs, rudolf diesel , edison çalışmalarını yaparken önlerindeki örneklere mi bakmışlar? Biraz da elimizi taşın altına sokmak gerekli sanırım. Tabi eğer bu alanda piyon olmak istemiyorsanız...

saygılar.
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş ilanlarına baktınız mı? en az 8 yıl tecrübe, iyi derecede İngilizceye hakim ve dil sınavından X puanı almış, Makine/Elektrik/Endüstri Mühendisi, raporlama konusunda yetkin, takım çalışmasında süper, yurtiçi/yurtdışı seyahat engeli olmayan, esnek çalışma saatleri . . .

Aynı sınıfta da olsa uzmanlar arasında nitelik farkı var. Olmasaydı ilanlar "X sınıfı uzman alınacaktır" şeklinde ve tek cümle veya sırf başlıktan ibaret olmaz mıydı? Devleti araya sokup sabit fiyat uygulatmak isteyenler uzmanların birbiriyle tamamen denk olduğu fikrini savunuyor olmalı. Bence değil.

Piyasa başlangıçta dengesiz olur, zamanla dengeye varır.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın Kilim.
    Derdinizi anlıyorum ama bu genel bir iş ilanı değil.
    ÇSGB o dediğiniz ayrımları yapıp uzmanları A B ve C diye sınıflandırdı zaten.
    Farklı bir pozisyon olursa ona kariyer sitelerinden ulaşıyor işveren.
    Yine o kariyer sitelerinde daha dikkatli arama yaparsanız, ( örneğin makine mühendisi diye yapacağınız aramadaki aranan niteliklerin içerisinde x sınıfı uzman, autocad, ingilizce vb. görmeniz mümkün ama İSG alanına has arama yaparsanız sizden isteyecekleri bilgiler sınırlı olacaktır. Bir maden işletmesine pek tabi maden tecrübeli olanlar alınacaktır. Zaten bizim istediğimiz de budur.) zaten sizin dediğiniz gibi olmadığını görme şansınız olacak.
    Sistemin otomasyona geçmesini istememdeki bir sebep de bu zaten. Adamın faaliyet kodu ne ise o konuda geçmişi olan, yeterliliğe sahip kişiler o işletmeye atanabilir.
    Devleti araya sokup.... sözü biraz ayıp olmuş. Kimseden böyle bir fikrimiz yok. Bu tarz bir sözü bana en son geçtiğimiz yıl 12 yıl mak. mühendisliği tecrübesi olan bir abimiz söylemişti. kendisi bilmemneler yapmış, falanlar filanlar, fakat benim 5 yılda edindiğim operasyonel tecrübenin t sine bile sahip olamayınca, dikkatleri farklı tarafa çekmeye çalışmıştı. Amacım herkes aynıdır demek değil ama bu sistem sorumluluğun bir kısmını da aslında işverenin üzerinden de almış olacak. Sonuçta İSG uzmanının sistem atamasını kendisi yapacak.
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn. Aktaş, araştırmadan mı karar veriyorsunuz bilemedim. Bana hitaben konuya girişiniz de tuhaf. Ne demek derdimi anlamak? Yukarıdaki yazıda dert mi anlatıyorum? Yoksa getirilmesi istenen, teklif edilen bir sistemin getireceği ilave bir sorunu mu açıklıyorum?

İş güvenliği uzmanı ilanlarında aranan özellikleri yazdım. İlanlarda işveren istiyor da istiyor. Irak da çalışacak iyi derecede İngilizce bilen IGU.

Bir önceki gönderiyi yeterince anlaşılır yazmadığımı düşünerek ilave yaptım.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunu yapmazsanız her seferinde amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalırsınız. Bu çok zahmetli ve maliyetli bir iş. Bence bunu denemeyin.

İsg bizde yeni, dünya bunu 100 yıldır yapıyor. Aynı sorunlarla karşılaştılar. Çözümler buldular, tecrübe biriktirdiler. Mesela ateşin el yaktığını, demirin önce esneyip sonra kırıldığını öğrendiler. "Ateş el yakıyo rmu kendim tecrübe edeyim" demenin hiç bir mantığı yok. Sizden önce elini ateşe sokanlara bakmanız yeter.

Kapitalizmin temeli işçi ve işverenin özgürce masaya oturup fiyat anlaşması yapmasına dayanır. Ortaya bir aracı sokmaya başladığınız zaman kapitalizmden başka bir şeyi savunuyorsunuz demektir. Heleki bu aracı devletse, tanrı hepimizi korusun.

Sayın Kilim'de belirtmiş uzmanların tecrübeleri, yetenekleri ve zekaları birbirinden farklı. Patronlarında isterleri, maddi durumları ve piyasa beklentileri farklı. Tüm bu ayrımları yok sayıp, devlete tek fiyat belirme yetkisi verirseniz. Sistemi ta başından çökertirsiniz.

Örneğin konusunda 10 yıl çalışmış, iki yabancı dil bilen, boğaziçi mezunu, insan ilişkileri kuvetli ..vs bir uzmanı, tecrübesiz, yabancı dili olmayan, gecekondu üniversitesinden mezun, insan ilişkileri berbat biriyle eşitlerseniz rekabeti ortadan kaldırırsınız. Kimsenin kendini geliştirmesine gerek kalmaz.

Bu sistem üstelik dünyada denendi. 70 yıllık reel sosyalizm denen ucube, bu sistemin bütün ülke çapında uygulandığı bir tarihsel dilimdi. Yeni bir buluş gibi sunduğumuz bu şey zaten denenmiş ve iflas etmiş bir sistemdir.

Ayrıca patron için bir şey değişmez, çalışmak istemediği uzmanı yine işten çıkartır bunu da engellemez. Uzmanın işini özgürce yapabilmesinin hiç bir koşulunu yerine getirmez bu sistem.

Tek yol var; İSG zamanla bir kültüre dönüşecek. İSG ihlallinin cezası patron için dayanılmaz duruma gelecek. Bu durumda patron en iyi uzmanı en iyi fiyatla işe alıp başının ağrımamasını hedefleyecek.

Ancak bu koşulda; gerçekten iyi uzmanlar iyi fiyatlarla ve özgürce işini yapabilir. Dünya bunu 100 yılda deneyip öğrendi. Sosyalizan tedbirlerin işe yaramayacağını tecrübe etti. Biraz zaman tanırsak sistem kendi yolunu zaten bulur.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Önce Koray beyden başlayalım.
    Ben yeniden suyun içerdiği moleküller ne hadi bunun için ar-ge labları kuralım demedim.
    Daha önce denenmemiş bir uygulamadan bahsettim. Siz uygulanmışı varken Amerikayı neden keşfedelim deyip kendinizle çelişiyorsunuz. Hem bana benim önerimde dünyada bunun örneğinin olmadığını söylüyorsunuz, hemde geliyorsunuz, Amerikayı tekrar keşfetmeyelim diyorsunuz. Ben uygulaanmamış bir sistem üzerinden konuşuyorum. Dikkatinizi çekerim.
    Nedense tutturulmuş herkes aynı değil diye. Ya ben işin detayına inmedim bile. İsterseniz müsait bir anda onu da anlatırım. Devlet o zaman İSG uzmanlarına ingilizce sınav şartı da getirir, veya isteyen bu belgelerini, kalite belgelerini, vb. belgelerini de bakanlığa sunar ve ataması da onun istediklerini isteyen işverene göre olur. Bunun örneği var mı demeyin. Hani bana araştırmadan mı yazıyorsun diyorsunuz ya. Denizcilik sektöründe piyasa öyledir. Siz okuldan mezun olunca bir adet uzakyol vardiya mühendisi diploması ile temel 5 adet sertifika alırsınız.bunlar gemilerde çalışmak için yeterlidir. Ama bizim işverenimiz için değil elbet. Hatta tanker tipi gemilerde çalışmak isterseniz buna ek 5 sertifika daha almak zorundasınız. Bakın dikkat edin. Bir zorlama yok. İster al ister alma. Alan mühendis hemen denizzcilik bakanlığına bu belgelerini sisteme işletir. Sonra bu mühendise yetmez. Gider eğitimlerini alır ileri yangın, ileri tıbbi eğitim, yolcu gemileri vb. sertifikalarını da alır işletir sisteme. Sonra mı? Sonra istediği gibi çalışır. Ama tanker sertifikası olmayan bir mühendis tanker tipi gemilerde çalışamaz. Online pasaport, liman cüzdanı sistemi buna izin vermez.
    Benim anlatmaya çalıştığım şey de bunun gibi birşey. Aslında başka bakanlığın bir çeşit uyguladığı bir yöntem yani. Öyle Amerika keşfi falan değil.
    Patron her zaman aynı patron. İşine gelmediği adamı bir şekilde zaten kovacak. Bu sistemle kovsa bile, uzmanın parası patronda kalmayacak. Kendisine uygun bir iş, işveren illa ki çıkacak. ( Bir de öyle bir bahsetmişisiniz ki, sanki organize sanayideki her işyeri uzay gemisi üretiyor. Zaten üretimi, iş kolu vb. lerine bakılarak gerekli olan uzman ihtiyacı belirlenecek ve gerektiği ve hak ettiği ücreti ona göre alacak diyorum.)
    İSG kültürü konusunda ise Koray bey sonuna kadar haklısınız. Zaten yerleşmiş bir İSG kültürümüz olsaydı şimdi bunları tartışmamız da gerekmezdi.

Gelelim Sn Kilim'e;
    Size hitaben konuya girişimin sebebi basit. Nasıl ki siz direk bana yönelerek soru soruyorsanız, bende o şekilde devam ettim. Alındıysanız özür dilerim. Ama sizin anlatmaya çabaladığınız şey doğacak olan sorun değil, sizin kendi endişeleriniz. Üstteki yazımdaki ayrıntılara bakarsanız da zaten endişelerinizin ne kadar gereksiz olduğunu anlarsınız. Diğer uzmanlara göre ek bilginiz, tecrübeniz hatta uzay gemisi tecrübeniz var ise ( bu kısım şaka, bazıları ciddiye alabiliyor bunları :D) benim sözünü ettiğim sistem sizi bir yedek parçacıya değil, belki de otomobil, fabrikasına atayacak ve sizin alacağınız ücret, sınıfınız aynı olmasına rağmen diğer arkadaşlardan daha fazla olacaktır.
    Sonuçta ben hiçbir zaman tecrübesi olmayan bir yeni mezun arkadaş, çok tehlikeli, veya buna benzer bir yere atansın demiyorum ve bunu istemiyorum da.
    Umarım durumu anlatabilmişimdir.
    Saygılarımla.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Olur mu canım 70 sene denendi bu sistem. Reel sosyalizm diyoruz buna..

Bakın ne demişim. Okumadan yazıyorsunuz;

15. İş Sağlığı güvenliği kanunu yada yeni mevzuatla ilgili yayınlanan yönetmeliklerin genelinde özellikle isg hizmet yönetmeliğinde Devletin görevleri hakkında bir kısım bulunmuyor sanırım.

Tüm mevzuatın genelinde analtılan ve dönüp dolaşıp yüzümüze çarpılan iş güvenliği uzmanlarının hem devlete hem de işverene karşı yükümlülükleri ve görevleri. Tabi bunun yanında işvereninde devlete karşı yükümlülükleri ve görevleri.
    Mevzuata göre biz tüm risk değerlendirmeleri ve eğitim faaliyetlerinden hariç işyererini/işvereni deneteleyeceğiz, bildireceğiz vs vs vs. Ha tabi çalışma yapılmıyorsa Devlete de bildireceğiz.
    Oysaki devletin adına ÇSGB nın denetim yetkisi var. Onlarda bu yetkiyi yerine getiremiyor olmalılar ki hem sorumluluklarının hemde iş yüklerinin çoğunu bizlere yıkıyorlar. Yeterli sayıda müfettiş alınsa yada iş güvenliği uzmanlarını koruyacak bir takım düzenlemeler yapılsa belkide istenilen noktaya daha kolay gelinebilir.
    Aksi halde iki arada bir derede gideceğimiz yer bellidir. Şu an Türk aile yapısında durumu vahim olarak bilinen iç güveysi pozisyonundayız.
    Bazen kendi kendime düşünüyorum.
    Aşağımı tükürsem yukarımı tükürsem yoksa karşımdakine doğru mu tükürsem?

4857 sayılı iş kanunu 91. madde diyor ki;
    Devletin yetkisi
    Madde 91
    Devlet, çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın uygulanmasını izler, denetler ve teftiş eder. Bu ödev Çalışma ve Sosyal Güve nlik Bakanlığına bağlı ihtiyaca yetecek sayı ve özellikte teftiş ve denetlemeye yetkili iş müfettişlerince yapılır.
  16. perdeler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67429
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Sentez Denetim Osgb
    yazınızın tamamına içtenlikle katılıyorum. bu konuyu eğitim aldığım ilk günlerde arkadaşlarla paylaşmıştım olurda bi kamuoyu yaparız diye ancak olmuyor. eğer bu sistem bu haliyle devam ederse herzamanki gibi sermaye yine şah iş güvenliği uzmanları ise piyon olacaktır. çözüm isg uzmanlarının maaşlarının işveren tarafından kesilecek olan isg fonları altında oluşturulacak bir havuzdan karşılanmasıdır.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bunun nasıl bir faydası olacak??

Uzmanlar sıınıfına göre aynı maaşımı alacak

Yoksa maaşlar patronla pazarlıkla mı belirlenecek?

Maaşı fon ödeyince işveren uzmanı işten mi çıkaramayacak
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Maaşın sabit olması değil alt limitinin olması gerekli
  19. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kariyerinizi İSG uzmanı olarak planladıysanız iyi bir avukata ihtiyacınız olabilir.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tam Süreli C sınıfı Uzman 2.000 TL
    Tam Süreli B sınıfı Uzman 5.000 TL
    Tam Süreli A sınıfı Uzman 8.000 TL

Kısmi Süreli Çalışmalarda C sınıfı uzman saat başı 10 TL
    Kısmi Süreli Çalışmalarda B sınıfı uzman saat başı 25 TL