1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kariyerinizi iş güvenliği uzmanı olarak planladıysanız...

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::

Bakın ne demişim. Okumadan yazıyorsunuz;

Bakın ne demişim. Okumadan yazıyorsunuz;

2. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    B ve A sınıfı uzmanın parasını az yazmışsınız. :)
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    dediğim gibi serbest piyasa sonuçta, bunlar alt limit diye düşünüyorum. böylelikle asgari ücrete çalıştırılan uzmanlar olmamış olur...
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Ee bu zaten var. Örneğin işçiler için asgari ücret.. bu olunca patron çalışmak istemediği işçiyi işten çıkaramıyor mu?

hadi diyelim C ler için alt limit 1500 tl oldu (piyasada da zaten bu rakamın altını veren hiç yok) İSG sisteminde neyi değiştirmiş oluyoruz?
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    onuda sen düşün koray bey
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Eee ben düşündüm zaten.. maaşı fona ödetmenin tamamen ayrı sorunlara gebe olduğunu, asgari ücretin hiç bir sorunu çözmeyeceğini belirtiyorum.

Üstelik iddiam oki, fona ücret ödetme ve devleti aracı yapmanın kapitalizmde olamayacağını yönünde. Başka bir sistem savunuyorsak onu tartışalım
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bende onu diyorum varsa bir düşünceniz söyleyin onu tartışalım
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bu devlet fonu önerisini bazı arkadaşlar hatırlar getirenlerden biriyim. Fakat sonra serinkanlılıkla düşününce bunun tamamen devlet kapitalizminden bize miras kalmış eski bir ezber olduğunu farkettim. Bu sistemin götürüsü getirinsinden çok daha fazla ve kapitalizmde bunun uygulanması olanaksız.

Benim önerimi yukarıda yazmıştım tekrar edeyim;

1- Sistem yeni oturması biraz zaman alacak. Önce bunu peşinen kabul edeceğiz.

2- Devlet İSG cezalarını artıracak ve sıkı ve düzenli denetim başlatacak.

3- İşveren bu denetimler sonunda bunun gecici bir şey olmadığını, bundan sonra üretim tarzının bu politikayla belirlendiğini kavrayacak.

4- Bu süreç sonunda İSG ihlalinin götürüsünün, isg için gereken tedbirleri almaktan çok daha büyük olduğu ortaya çıkacak

5- Bunlar sağlanınca, patronlar iyi ücretlerle İSG sorununu tamamen önleyen uzmanları tercih edecektir.

6- Piyasada kötü uzmanların işbulması imkansız olurken iyi uzmanların değeri artacaktır.

7- Dünyada da bu işi bizden önce tecrübe eden ülkelerin izlediği yolda tam olarak budur.
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    katılıyorum fakat benim bahsettiğim konu uzman maddiyatı ve hakların korunması ile alakalıydı. Bu konu hakkında öneriniz var mı?
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çıkarsın igu uzmanın yerine gelen farklımı olacak olmadı onuda çıkarsın nereye kadar çıkaracak eninde sonunda pes demek zorunda ve yaptırımlara boyun eğmek zorunda bu sistem kusursuz demiyorum ama şimdikine göre yaptırımı daha yüksek
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanların yükselme sınavına girerken ne kadar ödenmiş primi olduğunu ispatlaması için kendine bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kağıda dökülmüş evrak isteyip, onun da içinden çıkamayıp, bocalayan devletimize uzmanlar olarak diyelim ki, "Biz iş kanunu üzerinde derinlemesine bilgisi olmasına rağmen haklarını savunmaktan aciz ezikleriz. Siz bunu bizden daha iyi yaparsınız. Bize fiyat biçin. Uygun göreceğiniz şekilde bizi görevlere atayın. Sorunlarımız böyle çözülür." Bu mudur?

Ben kendi adıma diyorum ki, kimse benim işime burnunu sokmasın. Kimle ve hangi şartlarda çalışacağıma kendim karar veririm. Uygun olmayan teklifleri, altından kalkamayacağım işleri kabul etmem. Verilen işi doğru yaptığımı bilmek bana yeter, sonunda ister kovsunlar, hatta isterse vursunlar. Şartlarım budur, dik duruşumu beğenmeyen ve ezik uzman isteyen, beni almasın.
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birde şöyle birşey var isg kanunun uygulanabilmesi için öncelikle toplumda isg kültürünün oturması gerekiyor bence devletin uzun vadede ivedilikle alması gereken tedbirler bu yönde olmalı.bundan bir 30 sene evvelini hatırlayın insanların fosur fosur sigara içtiği zamanı evde okulda otobüste devletin yaptırımları ile toplumda bir algı farklılaşması yaşanmadımı?önerimin havuz sistemi ile alakası yok ama ikinci bir öneri olarak şunu söyleyebilirimki özellikle okullarda isg dersleri konulmalı
  13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Maden Mühendisleri Odasının bu konu ile ilgili Enerji Bakanlığına defalarca attıığı yazıdan bir bölüm paylaşayım Bakanlık bu yazılara dönüş yapmadı.

14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sendika ... önerim sendikalaşmak
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef sonucu pek parlak değil. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok şu anki sendikaların yetki ve yeterliliklerine bakmak yeterli
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sendikaların bunalımı dünya çapında bir reailite bunu kabul ediyorum. Ancak çalışanların haklarını topluca koruyacak daha işlevsel bir araç henüz icaat edilmedi.
  17. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yağmurda yağsa, kar da yağsa biz aynı taraftayız ve birlikte ıslanacağız. Bu konuların tartışılması mutlak doğruya ulaştırmasa bile en doğru çalışma yöntemine bizi yaklaştıracaktır. İlgili birimler bizler kadar fikir fırtınası yapsaydı belki de biz bu konuları tartışmıyor olacaktık.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Haklısın fakat teorikte değil pratikte uygulanabilen bir sistem geliştirilmeli
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

İyi olur, geliştirirseniz haberim olsun.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Koray bey konunun başında zaten sizin fikrinizi sormuştum neyse sendikasal faaliyetlerinizi pratikleştirirseniz tekrar uygulayalım