1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kariyerinizi iş güvenliği uzmanı olarak planladıysanız...

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yasaya göre işveren İG uzmanından destek almak zorunda, fakat uzman istihdam etmek zorunda değil. Bunu OSGB'den hizmet alarak da yerine getirebilir. Bu durumda işveren-çalışan ilişkisi değil, ticaret ilişkisi söz konusu olur. Ben biliyorum ki, sırf tanınmak ve ilk adımı atmak için, kar almadan veya biraz zararına iş alanlar her sektörde vardır.

Kim ne yaparsa yapsın, uzman sertifikasından başka artısı olmayanlar, her şeyin en ucuzunu tercih eden işverenler için asgari ücretle çalışacaktır. Ancak bunun dışında kalarak şimdilik azınlığı oluşturan, iş sağlığı ve güvenliğine önem veren, öyle ki ilgili yasalar çıkmadan önce bile İSG konusunda ileri seviyede olan, yürüttüğü asıl işinde de üstün nitelikli personel istihdam eden işverenler bu işi hakkıyla yapacağına kanaat getireceği uzmanlarla uygun (cazip) ücretlerle çalışacaktır.
  2. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    devletten fon olup para alınması biraz zor gibi bence o sistem cok sorunlar dogurabilir. benim fikrim şöyle daha iyi olur gibime geldi devlet her firmaya aylık ...TL gibi isg departmanına ücret ayırma zorunluluğu getirse onları hesaplarken de a sınıfı b yada c sınıfı calistirma tehlike sınıflarına göre hangisini calistirilicaksa ona göre bi hesap yapılsa bunları içinde işçilerin kullanılcakları kkd dahil hepsine hesap yapıp sunulsa ve bunu belgelendirme zorunluluğu getirilse gibi bu tarz bi çalişma da sanki bizleri rahatlatır...
    çünkü ahmet gitse ayse gelse yine sonucta o paralari vermek zorunda olacak o yüzden en azından sabit bi uzmanım olsun onunla iyi geçineyim mantığı da doğurabilir sanki .. arkadaşlar.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Devlet bu tür bir şey yapmamalı. Devlet yasa çıkarır. İSG tedbirlerini al, uzman çalıştır vs. Bunları yapmazsan cezası var der. Patron buna göre kendi bütçesini ayarlar.

Burada sanıyorum arkadaşlar isg uzmanını müfettişle karıştırıp onu devlete idari ve mali olarak bağlamaya çalışıyorlar.
  4. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    devlet bunları yapmalı etmeli hep yapmalı etmelilerden bahsediyoruz evet yapsa denetimleri attirsa patornlar devletten korksa zaten bizim bole onerilerimiz de olmaz yanliz ama hala isg memur müfetiş alimi yilda 3 4 kişiyi geçmemekte ee bole olunca da umut kalmiyor devletin denetimi konusunda en azından bari bu tarz calismalar yapsınlar...

5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aslında son bir yıldır denetimler İSG alanında hiç olmadığı kadar arttı. 2014 ten sonrada hızlanarak devam etmesi bekleniyor. Ama haklısınız müffettiş kadrosunda çok eksikler var.
  6. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    koray bey bu konuda araştirma yapmadım o yüzden bilmeden bişi demek istemiyorum yanliz siz bi araştirma yapmışsınızdırki bunu solediniz ..umutlarımız bu yönde bizimde ama bakalim bu sene kac kişi alincak :((
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Araştırma denemez ama belli iş kollarında ve belli illerdeki arkadaşların aktarımları diyelim. Bir kaç müfettiş duyumuda 2014'de saha denetimlerinin ciddi oranda artılacağı yönünde. Devlet bu isg problemini çözmeye kararlı gibi.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şu anda denetleme heyetlerinde bir müfettiş ve yanlarında en az 2 tane de müfettiş yardımcısı genç arkadaş var. 2 yıl kadar önce 150 teknik, 100 kişi de sosyal bölümden iş müfettişliği kadrosuna alım yapıldı. Yardımcı arkadaşlar önümüzdeki yıl müfettiş olmaya başlarlar ve yapılan denetimler daha da artacaktır ve yeni kadroların da açılacağı belirtiliyor.
    Parantez içerisinde bunu da belirteyim konusu açılmışken. :D
  9. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    hadi bakalim inş olur oldukça bizim işlerimiz daha da rahatlıycak daha iş yerlerinde da bi değer görücez inş

10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Evet ne kadar çok denetim olursa bize olan ihtiyaç ve önem artar. Bizim mesleğin iyi tarafı herkesin karlı çıkması. Çalışan, patron ve bütün ülke karlı çıkıyor.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bunun için müfettiş arkadaşların da patron üzerinde o algıyı uyandırabilmesi önemli bence. Yani denetimlerde her ne kadar uzman müfettişe nezaret edip işin sorumluluğunu alsa da müfettişin de bir eksiklikte hemen uzmana yüklenmek yerine işverenin de orada sorumlu olduğu algısını yaratacak tepkilerle bu durumu aksettirmesi gerektiğini düşünüyorum ben. ( Müfettiş yardımcısı olan iki samimi arkadaşım da zaten denetimlerde özellikle bu konunun üzerine gittiklerini söylediler)
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

İyi şeyler oluyor. Türkiye gerçekten her konuda büyük değişimler yaşıyor.
  13. hangi şehirdesiniz Uğur bey,
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    daha belgeler gelmeden pazarlıklar başlamış
  15. Orkun bey,bunu pazarlık olarak algılamanıza üzüldüm,Uğur bey acele.... acele.... diye bir çok yerde bu gönderiyi paylaşmış ancak şehir belirtmemiş,konuya açıklık getirilmesi anlamında şehir belirtmesini istedim,kötü birşey mi yaptım bilmiyorum ,gerçi kendisi de pek dikkate almamış...
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Uzmanlık alınganlıkla yapılmamalı Ezel Hanım, yukarıdaki mesajımın sonuna gülücük koysaymışım iyiymiş :cool: