1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Karpit kazanları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve kadirerçakır tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. kadirerçakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar iyi çalışmalar. c sınıfı uzman adayıyım. bir kaportacıda gördüğüm oksijen kaynağının yanında bulunan karpit kazanları ile ilgili bilgi verebilir misiniz. bununla ilgili neler yapılabilir. kullanımıyla ilgili yasal bir düzenleme var mı? risk analizinde neler yazılabilir?
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kalsiyum karpit ile su birleşince asetilen gazı oluşur
  kaynak yaparken karpit kazanı patladı haberi http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=24561
  kazanın basınç patlaması tehlikesi var.karpit kazanı üzerinde kaynak yapılmamalı
  İçinde üçlü karbon bağ olduğu için asetilen-hava karışımları diğer yakıtlardan daha kolay patlar ve hızlı yanar. Hatta yüksek basınç ya da sıcak hava olmayan bir ortamda bile patlayabilir. Oksijen kaynağı yapmakta kullanılır. Çok yanıcı ya da patlayıcı olduğu için depolama ve taşınması önemli
  karpit kazanı çeşitleri nelerdir?
  Kaynak işleminde kullanilan asetilen karpitin su Ile teması sonucunda oluşur.Ayşe işlemin gerçekleşmesinde kullanilan araçlara asetilen kazanı Adı Verilir.
  Asetilen development Kazanları, ya da yalın adiyla asetilen Kazanları, Çeşitli biçimlerde sınıflandırılır. Ayşe sınıflandırma aşağıda verilmiştir.
  Karpitin su Ile Temas şekline Göre
  Daldırma Sistemli: bunlara sepetli kazanlar dendiği de Olur. Metal Bir sepet içerisine konulan karpit, iri tanelidir. Sepetle Birlikte suya daldırılır ve asetilen üretilir.
  Akıtma Sistemli: Çekmeceleri icine konulan karpit Üzerine su akıtılmasıyla asetilen Üreten kazanlardır.
  Düşürme Sistemli: Karpitin suya düşmesiyle asetilen üretilen cihazlardır.
  Püskürtme Sistemli: Suyun karpit Üzerine püskürtülmesiyle asetilen Gazı üretilen kazanlardır. Çamursuz asetilen kazanı denildiği de Olur. Çunku gaz üretiminden SONRA arta Kalan artıklar toz halindedir.
  Karpit kapasitesine Göre
  Montaj tipi development Kazanları: En ÇOK 2,5 kg karpit alabilen kazanlardır.Atölye Dışında yapılacak Küçük kaynak işlerinde kullanılabilmeleri, kolayca taşınmalarından kaynaklanır.
  Atölye tipi development Kazanları: 2-20 kg arasinda karpit alabilen kazanlardır.Atölye İçerisinde Uygun Bir Alanda bulundurulur.
  Sabit uç development Kazanları: 20 kg'dan fazla karpit alabilen kapasiteye Sahip kazanlar, met grup içersindedir. Kazanlar İçin Özel alanların ayrılması gereği vardir. Asetilen, kullanılma yerlerine Özel boru tesisatıyla gonderilir.
  Üretilen asetilen gazinin basıncına Göre
  Alçak Basınçlı kazanlar: Elde Edilen asetilen gazinin basıncı en fazla 0,03 atmosferdedir.
  Orta basınçlı kazanlar: Ürettikleri Gazin basıncı 0,2 atmosferi geçmez.
  Yüksek'in Basınçlı kazanlar: 1,5 ISA basınçtaki gaz üretimine Uygun kazanlar met grup içerisindedir.
  KULLANILAN karpitin ve büyüklüğüne Göre cins
  Toz karpit Kullanan kazanlar: YALNIZ Sabit ucu kazan tesislerinin bulundugu Yerlerde KULLANILAN kazan türüdür.
  İnce taneli karpit Kullanan Kazanları: 2-7 mm arasinda boyutlara Sahip karpitlerin kullanıldığı kazanlardır.
  Külçe karpit Kullanan Kazanları: 25-80 mm arasinda boyutlara Sahip karpitin kullanıldığı kazanlardır.
  Briket karpit Kullanan kazanlar: Toz karpitin Bir yapıştırıcı Ile preslenmesi sonucunda Elde Edilen briketlerin kullanıldığı kazanlardır.


  parpat tüzüğü DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

  KARPİT (KALSİYUM KARBÜR) VE ASETİLEN İLE İLGİLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ

  MADDE 149 - Karpit deposu olarak kullanılacak yerler, kuru, iyice havalandırılacak şekilde ve ateşe dayanıklı malzemeden yapılmış olacak ve bunların su geçirmez özellikle tabanı, basınca dayanıklı duvarları ve hafif malzemeden yapılmış çatıları bulunacaktır.

  MADDE 150 - Karpit deposu olarak kullanılan yerlere giden bütün yolların iyice görülecek yerlerine "karpit deposu yetkisiz kimselerin girmesi yasaktır", "yangın halinde su kullanılmayacaktır." şeklinde yazılmış levhalar bulundurulacaktır.

  MADDE 151 - Karpit, kırılma tehlikesi olmadan kaldırılıp indirilebilmeleri için yeteri kadar sağlam, hava ve su geçirmeyen bir kapakla (hermatik olarak) kapatılmış, üzerlerinde, iyice okunacak şekilde (karpit kuru tutulacak) yazısı veya diğer uygun bir ibare bulunan, madeni kaplarda saklanacaktır.

  MADDE 152 - Depolardaki karpit kaplarından yalnız bir tanesi açılarak karpit alınacak, sonra tekrar sıkıca kapatılacaktır.

  Karpit kaplarını açmak için, ısıtılan veya kıvılcım hasıl edebilecek aletler kullanılmayacaktır.

  MADDE 153 - Aseton veya diğer bir çözücü ile beraber yahut yalnız başına homojen, gözenekli diğer bir maddeye emdirilmiş olmadıkça, 1,5 kg/cm2 den daha

  yüksek basınçlı asetilen gazının veya sıvı asetilen üretimi, depo edilmesi ve taşınması yasaktır.

  MADDE 154 - Boşaltılmış kaplardan kullanılmaz halde kalan bütün karpit tozları temizlenecek ve ağırlıklarının en az 10 katına eşit miktarlarda su içine dökülerek tamamiyle yok edilecektir. Bu işlem açık havada ve her çeşit ateş ve alevden yeter uzaklıkta yapılacak ve karpitli su kanalizasyona dökülmeyecektir.

  MADDE 155 - Asetilen üretiminde kullanılan karpitin saflığı, kabul edilmiş normlara uygun bulunacak, sanayide kullanılan gaz halindeki asetilen hacmen % 0,05 den fazla fosforlu hidrojen ve % 0,115 ten fazla kükürtlü hidroje ihtiva etmeyecektir.

  MADDE 156 - Asetilen jeneratörleri iç basınçlara karşı güvenle dayanabilecek özellikte malzemeden yapılacak ve asetilenle temasa gelmesi muhtemel olan kısımlar bakır veya % 70 den fazla bakırlı alaşımlardan yapılmış olmayacaktır.

  Otomatik olmayan jeneratörlerdeki güvenlik boruları gözle görünür durumda olacaktır.

  MADDE 157 - Sürekli çalışan jeneratörlerde, karpiti etkileyen veya soğutan suyun yeter miktarda olup olmadığının çalışma süresince kontrol edilebilmesi ve gerektiğinde asetilen gazı çıkışına mahal bırakılmaksızın, su ilavesi sağlanacaktır.

  MADDE 158 - Asetilen jeneratörleri üzerinde, okunaklı ve silinip bozulmayacak tarzda aşağıdaki bilgiler yazılı bulunacaktır.

  a) Kullanılacak karpitin parça büyüklüğü ve her şarj için kabul edilen miktarı,

  b) Saatte üretebileceği en çok asetilen miktarı,

  c) Jeneratör için kabul edilen en çok basınç,

  d) Jeneratörün tip numarası veya işareti ve servise girdiği tarih,

  e) İmal eden veya satan müessesenin isim ve adresi,

  MADDE 159 - İç basıncı su yüksekliği ile ölçülemeyen asetilen jeneratörlerinde kabul edilen en yüksek çalışma basıncının 0,1 kg/cm2 den daha fazlaya yükselmesini önleyecek veya kabul edilen en çok basınçtan 0,1 kg/cm2 daha küçük olduğu vakit otomatik olarak kapanacak, doğru ve muntazam çalışan, aşınmaya, kir ve neme dayanıklı, ayarı kolayca bozulmayan en az bir güvenlik subapı bulunacaktır.

  MADDE 160 - Asetilen jeneratörlerine karpitin doldurulması ve boşaltılması sırasında, su hücresi içinde tehlikeli hava ve gaz karışımının teşekkül etmesini ve içine yetersiz miktarda taze kirpit düşmesini, önlemek üzere, su hücreleri daima dolu bulundurulacak, kısmen kullanılmış karpitler tekrar jeneratörlere konmayacaktır.

  MADDE 161 - Hareketli gaz deposunun üstüne ağırlık konmayacak ve asetilen üretme tesisatı, herhangi bir alevle doğrudan doğruya temasa getirilmeyecektir.

  MADDE 162 - Asetilen jeneratörü çalıştırılmayacağı zaman gaz, karpit ve sudan tamamen temizlenerek kurutulacaktır.

  Soğuk havalarda asetilen jeneratöründeki su donduğu hallerde sıcak su veya buhar kullanılarak buz eritilecektir.

  MADDE 163 - Taşınabilir asetilen jeneratörelerinin temizlenmesi ve doldurulması gaz ve hava karışımının boşaltılması, işyeri binaları dışında yapılacaktır.

  MADDE 164 - Asetilen jeneratörleri vinç, caraskal veya palanga gibi makina ve aletlerle özel bağlama tertibatı yapılarak taşınacaktır.

  MADDE 165 - Asetilen üretme tesisatının herhangi bir kısmı üzerinde onarıma başlanmadan önce, tesisat karpit ve artıklardan temizlenecek, su ile iyice yıkanacak ve su, buhar veya asal gazlarla tamamen doldurulacaktır.
 3. kadirerçakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ilginiz için çok teşekkür ederim. ekteki resim için nasıl bir risk analizi yapılabilir. bu çömeze yardımcı olurmusunuz :) Eki Görüntüle 8185
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2013 ---
  resim ekleyemedim :)

  Ekli Dosyalar:

 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bu karpit kazanında basınç manometresi yok,üretici etiketi ve ce etiketi yok , kontrolü yapıldığına dair belge-etiket yok etrafında karton gibi yanıcı maddeler,kablolar var
  kazan üzerinde alabileceği karpit miktarı yazılı olmalı,kazan üzerinde veya yakınında güvenli çalışma talimatı,uyarı etiketleri olmalı
  gaz hortumlarında eklemeler,telle birleştirmeler olmamalı ,kelepçeler(ÇİFT KELEPÇE KULLANILMALI) sızdırmaz olmalı,alev geri tepme ventili olmalı sonuçta kaynak işlemi yapıldığından kaynak ile ilgili alınan önlemler uygulanmalı
  çalışma basıncı bilinmeli otomatik karpit kazanlarında çalışma basıncı 1.5 ise gaz üretimi bu basınçta durmakta basınç 0.5 bar da tekrar gaz üretimi başlamakta kazandaki karpit bitene kadar devam etmektedir.

  Emniyet ventili ve manometresi: Yüksek basınç istihsal cihazlarında, basıncın 1,5
  atmosferi geçmesi halinde, otomatik olarak açılan ve basıncı düşüren tertibattır. Bunun yanında kazan
  içerisindeki basıncı gösteren bir manometre vardır. Bu manometre üzerinde 1,5 atmosferin yeri kırmızı
  olarak işaretlenmiştir.
  C-) Basınç regülatörü: Alevin sağladığı üflece gelen asetilen gazı basıncının mümkün olduğu
  kadar sabit olması istenir. Tüplerden sağlanan asetilenin kullanılmasında bu şart, basınç düşürme
  manometreleriyle sağlanır. Asetilenin cihazdan elde edilerek kullanıldığı hallerde basıncın sabit tutulması,
  cihaz ile sulu geri tepme emniyet tertibatı arasına konan bir basınç düşürme regülatörüyle temin edilir.
 5. safety İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48565
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  fabrikamızda daha önce alınmışancak artık kullanılmayan 20-30 kg civarında karpit var. bunları elimizden çıkarmak istiyoruz. ne yapabileceğimiz konusunda yardımlarınızı alabilir miyim? teşekkürler