1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kasaplara zırhlı eldiven şartı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kasaplara zırhlı eldiven şartı
  [​IMG]
  Risk değerlendirmesine göre tehlikeli meslekler sınıfında yer alan kasaplara çelik zırhlı eldiven ve önlük şartı geliyor.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmasına göre tüm kasapların temmuz ayına kadar tüm şartları yerine getirmesi gerekecek. Bakanlığın kasaplar için hazırladığı risk kontrolü listesi belirli aralıklarla güncellenecek. Değerlendirme sonunda alınması gereken tedbirlerin temmuza kadar yerine getirilmesi gerekecek. Riskler kasaplarda tehlikelerin belirlenmesi, söz konusu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsayacak.
  ömer Mazi tarafından yayınlandı
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2014 ---
  Acemi kasaplar kurbanlık yerine ellerini kesmekten, çelik eldivenle korunacak.

  Geçen yıl yürürlüğe giren kanunla riskli meslekler sınıfına dahil edilen kasaplara çelik eldiven kullanma mecburiyeti getirildi. Çelik eldivenler 200 ila 350 liradan satılıyor. Kurban Bayramı’nda sık görülen yaralanmaların kurban kesimi sırasında genellikle acemilikten kaynaklandığını belirten uzmanlar, bıçağın el ya da vücudun başka yerlerine kazayla temas etmesini yüzde 100 önlemek mümkün olmadığı için en azından eli koruyacak çelik eldiven kullanılması gerektiğini söylüyor.
  images.jpg
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kasaplar için hazırladığı risk kontrolü listesi belirli aralıklarla güncellenmeye devam edilirken, alınması gereken tedbirlerden biri de çelik eldiven oldu. Temmuz ayından itibaren kullanılması mecburi tedbirlerin başında çelik zırhlı eldiven ve önlük şartı getiriliyor. Risk değerlendirmesine göre tehlikeli meslekler sınıfında yer alan kasaplara çelik zırhlı eldiven ve önlük giydirilerek, her yıl Kurban Bayramı’nda yaşanan kazaların bu sayede önüne geçilmesi planlanıyor.

  Bursalı bıçakçı Erdi Güler, "Örgü halinde yapılan çelik eldiven kasaplar için mecburi hale geldi. Kullanılan eldiven sayesinde hem kazaların önüne geçilecek, hem de insanın elindeki bakterilerin ete bulaşması önlenecek. Çelik eldiven satışları iyi durumda, fiyatları ise 200 ila 350 lira arasında değişiyor" diye konuştu

  [​IMG]

  kaynak

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   150,3 KB
   Görüntüleme:
   4.704
 2. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  119912
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORDU OSGB
  Mutfaklarda kullanılabilecek "eldiven kullanımı" ile ilgili uyarı yazısı ektedir.

  Ekli Dosyalar:

 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Çok yerinde, isabetli bir karar olmuş.
  İnşallah bu alandaki iş kazalarını bu gibi önlemlerle aşabiliriz.
 4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  kullanmıyorum dıyen ıscıyı ısten mı cıkaralım?
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Kasıtlı olarak tedbir alınmadığında nasıl ki tazminat rücu ettiriliyorsa, buna da bir çözüm bulunabilir. Çözüm zaten gelince kullanmıyorum diyemiyecek. Elini kaybetmesinden iyidir. :D