1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kati atiklarin değerlendirilmesi talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  KATI ATIKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez ofis ve şantiyelerde katı atıkların toplanması veya geri dönüşümü olan katı atıkları geri dönüştürülmesi için gereken önlemler konusundaki esasları açıklar. Bu talimat tüm merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR : Bu talimatın uygulanmasından merkez çalışanları ve YT, şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  YT: Yönetim Temsilcisi
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Atıklar içinde geri dönüşümü olanlar (cam, naylon, kâğıt, alüminyum ve metaller vb.) ayrı çöp kutularında depolanacak.
  4.2. Lab’ lı deterjanlar kullanılacak.
  4.3. Çöp atıklar sızdırmaz, kapaklı torbalarda biriktirilip belediyenin çöp topladığı gün ve saatlerde uygun olarak çöp torbalarına konulacak.
  4.4. Mutfakta yağ tutucular olacak ve gerekli temizlik periyodik olarak yapılacak.
  4.5. Bayan WC’ ler de hijyenik atıklar için küçük torbalar bulundurulacak.
  4.6. Yazıcı kartuşları, tonerleri, fotokopi tonerleri, eski bilgisayar ve buzdolabı, pil, akü, floresan ampul, v.b çöpe atılmayacak satıcılara iade edilecek.
  4.7. Bir yüzü kullanılmış kâğıtların atılmayıp arka sayfaları değerlendirilecektir.
  4.8. Merkez ve şantiyelerde atıkların geri kazanım ve geri dönüşüm olanakları değerlendirilir ve kayıtları tutulur.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR

  Ekli Dosyalar:

 2. Gülbahar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba, geri dönüşüm firmalarında uzmanlık yapıyorum. araç arkasında ayakta giden çalışanlar için elinde talimat olan var mı ?