1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

'katil kapı' iddianamesi - galatasaray kulübü metin oktay tesisi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Evren Dağ tarafından 13 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Evren Dağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  'Katil kapı' iddianamesi: Güvenlik görevlisi hakkında hapis istemi
  [​IMG]
  Metin Oktay Tesisleri'nde Sabah gazetesi foto muhabiri Erkan Koyuncu'nun ölümüne sebep olan olayla ilgili iddianame hazırlandı
  [​IMG]



  Sabah gazetesi foto muhabiri Erkan Koyuncu'nun Galatasaray Kulübü'nün Metin Oktay Tesisleri giriş kapısındaki kazada hayatını kaybetmesiyle ilgili güvenlik görevlisi Fatih D. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıldan 6 yıla hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tesislerde 2 Ağustos'ta basına açık idman olduğu, basın mensupları geldikçe güvenlik tarafından tesis giriş kapısının açıldığı anlatıldı.

  Saat 09.30 sıralarında Erkan Koyuncu'nun da tesis kapısına geldiği, kapıdan içeri bakarken otomatik kapının kapanmaya başladığı, kafasını sıkıştırması üzerine yaralandığı ve kaldırıldığı Bakırköy Devlet Hastanesi'nde vefat ettiği belirtilen iddianamede, Koyuncu'nun ayrıntılı otopsi raporunun daha sonra verileceği kaydedildi.

  5 tonluk katil kapı gerçeği
  Şüpheli güvenlik görevlisi Fatih D'nin de iddianamede yer alan savunmasında özetle, Galatasaray tesislerinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, basın görevlileri geldiğinde kapıyı açıp kapattığını, güvenlik kulübesinden kapının görünmediğini, kameralardan gördükten sonra kapıyı açtığını, olaydan yaklaşık 1 hafta önce kameraların arızalandığını, kapının sensörlü olduğunu ve çok yavaş hareket ettiğini, kapı kapanırken kapıya biri geldiği zaman sensörün uyarı vermesi üzerine kapının otomatik durduğunu söylediği aktarıldı.

  Fatih D'nin savunmasında, olay günü kapıya gelen basın mensuplarını içeri aldıktan sonra kapatma düğmesine bastığını, çığlık sesi duyması üzerine kapının açma düğmesine bastığını, kapı girişine gittiğinde bir kişinin otomatik kapıya sıkıştığını öğrendiğini, Koyuncu'nun kafasının sıkıştığı yerin kapı boşluğu olduğundan sensör tarafından algılanmadığını, Koyuncu'nun kapı kapanırken kafasını kapı boşluğuna sokarak tesis içine bakmaya çalıştığı esnada yaralandığını ve olayda bir kastının bulmadığını anlattığı bildirildi.

  İddianamede, şüpheli Fatih D. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
 2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kapının yanında açma kapama düğmesi yok ve sadece güvenlik kamerasından bakılarak kapı açılıp kapatılıyorsa ve güvenlik kulübesinden kapı gözükmüyorsa güvenliğe hiç birşey olmaz anca haber olur.
 3. Evren Dağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Zaten ben üzüldüğüm konu bu güvenlik görevlisinin suçu ne. Bu yerin idari işleri yok mu? İşvereni yok mu? Haber olması bile üzücü gercekten...
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Suçu işçi olması
 5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Saçmalık.
  Burada asıl suçlu Güvenlik görevlisinin amiri , ,işverenidir.
  Kanun açık ve nettir İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemleri almakla yükümlü kişi işverendir.
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Güvenlik amiri oranın çıkış kapısının sensör kullanarak güvenli hale geleceğinin teklifini yapamaz veya arızalı olduğunun farkında olmayabilir veya güvenlik kulübesinin nerede olması gerektiğine de karar veremez Gönderdiği güvenlik görevlileri zamanında işe gidip geliyor mu veya mesai saatleri içinde kaytarıyor mu onun takibini yapar burada teknik bir hata var ne güvenlik amiri ne de güvenlik görevlisi suçlu değil bence.
 7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  Kulüp başkanı ve İdari İşler Müdüründen tutun da Güvenlik kulübesini kapıyı görmeyecek biçimde tasarlayan mimara kadar herkesin ihmal ve tedbirsizlikten bu ölümde payı vardır... Allah rahmet aylesin...
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Biz buyuz açıkçası.
  Hırsız girmesin diye pencereye demir parmaklık çakıp, yangında demir parmaklıklara takılıp ölenlerin, asayiş sağlamak için yapılan yol kontrolünden alkolmetre üflememek için kaçarken kurşun yiyenlerin, Gazze’ye ağlarken bayram yollarında Gazze’den fazla can yitirenlerin coğrafyası...
  Uymadığımız kurallar yüzünden kuralları zalim (hatta ölümcül) önlemlerle takviye eden ve bazılarımızı o önlemlere kurban verip hiç akıllanmadan yolumuza devam eden bir millet...
  Suçlu çok önemli değil; çünkü biliyoruz suça hepimizin katkısı olduğunu.
  Arıza genel.

  Ercan güven
  TERS KÖŞE
 9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Elbette feci bir ölüm.
  Ama ilk etapta güvenlik görevlisinin ifadesine göre pek de onu suçlu bulamadım.
  Sonuçta bu bir araç giriş kapısı gibi geldi bana. Orada vücudu sıkışsa anlarım da sadece kafasının sıkışması durumu bana, kapanmakta olan kapıdan içeri hızla girmeye çalışırken olayın vukuu bulduğu izlenimini oluşturdu.

  Bir güvenlik klübesi bulunduğuna göre bu güvenlikçi kapıdan sorumludur, görevi kameralar ile dışarıdan içeri girişleri sürekli kontrol etmektir de diyebiliriz. ( Olay esnasında başka güvenlik görevlileri var mıydı, görev yerleri ve prosedürler? )

  Kameralar 1 hafta önce arızalıydı demiş ama, sıkıştığını klübeden değil, kameradan gördüğümde hemen açtım demesi de çelişkili geldi. Sensörün algılamaması durumu da kapının insan girişi için değil, araç girişi için dizayn edilmiş olmasından olabilir. ( Sensörler baş hizasında değil, aracı algılayacak daha aşağıda olabilir )

  Elbette olay yeri raporları ile birçok soru cevaplanabilir ama bu kadar açık da bir kişiye yüklenemez bence.

  Her ne kadar kurumsal olursa olsun, güvenliğe dikkat edilirse edilsin, herkesin başına gelebiliyormuş demekki.
  İşte oluşmamış kaza raporlamaları bu gibi acı olaylarla çok daha önemli hale geliyor.
 10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gazeteci çok küçük bir aralıktan içeriyi kontrol ediyormuş yani sadece başı içeride, vücudu ise dışarıdaymış. Kulübeden kapı gözükmüyor ve kameradan kontrol ediliyormuş. Güvenlik görevlisi çığlık sesini duyunca da kapıyı açmış. Çelişen bir durum yok bence. Bu adam suçlu bulunursa o vakit milletin yarısını peşinen asli kusurlu yapsınlar yanlarına gelince içini doldururlar Bu şekilde savcılarda vakit kaybetmemiş olur.
 11. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Maalesef otomatik kapı kazasında bir ölüm daha!! Bu haberlerden sonra suçlu! araştırmak yerine "nasıl bir daha bu kazalar meydana gelmez" i tartışmak daha faydalı olur diye düşünüyorum.
  İşyerlerinde bu kapıların çalışma sistemlerine dikkat edilmeli. Benim ilk anda aklıma gelenler:
  Kapı arıza yaptığında nasıl davranışlar sergilediği, arızalı iken kullanıma devam edilmemesi gerekliliği,
  Bekçinin açıp kapatırken kapının tamamını görüp görmediği.
  Kapının açma ve kapama hareketini sağlayan millerin(çarkların) olduğu kısımda hareketli aksamların açıkta dönüp dönmediği,
  Açıp kapatmak için kullandığı butona bir kez basıp çekmesiyle mi yoksa butona basılı tutarak mı kapının açma-kapama hareketini sağladığı vs.. durumları titizlikle irdelenmeli ve ona göre önlem aldırılmalıdır.

  Arıza nedeniyle kapandığı sanılan kapı ile duvar arasında sıkışan Muradiye Aktaş feci şekilde can verdi
  Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde 21 yaşındaki Muradiye Aktaş, çalıştığı fabrikanın önündeki demir kapı ile duvar arasında sıkışarak öldü.

  http://www.haberturk.com/gundem/haber/1175344-otomatik-kapi-ile-duvar-arasina-sikisan-kadin-oldu/9
 12. MEHMET SATAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kapı önünde geçmeye engel olacak bir makenizma olmalı. Kapı otomatik olarak tam açıldığında engel kalkmalı ve kişi geçmeli!

  D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 13. Mustafa Gözübenli İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53918
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kapı önünden geçildiğinde yahut önüne bir engel geldiğinde kapı durmalı ve açılmalı önündeki engel kalktığında tekrar otomatik kapanmalı , bu tur kapı sistemleri yenilenmeli hasaslastirilmali, güvenli emniyetli kapı sistemleri getirilmeli.

  ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 14. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Bizim fabrikamızdaki kapıda sensör uygulaması var. Görevli butona bir kez bastığında kapı açılmaya, diğer butona bir kez bastığında ise kapanmaya başlıyor. Eğer kapı kapanırken aradan kedi bile girmeye kalksa otomatik olarak kapı anında durup aksi yönde harekete geçiyor yani açılmaya başlıyor. Sensörün zeminden yüksekliği yaklaşık olarak 10 cm.
  Bu manevra kabiliyeti hem can hem de mal güvenliğini sağlıyor. Kapıda can güvenliği yönünden şimdiye kadar sıkıntı yaşamadık fakat bu sistemin birkaç defa araçların zarar görmesini engellendiğine bizzat şahit oldum.
 15. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22612
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
  5188 sayılı kanunu bilmeden sadece 6331 ile yorum yapmak bence yanlıştır.
  iş güvenliği uzmanı arkadaşlar siz sabotaj, yangın, sel, vb. olma ihtimali olan şirketlere özel güvenlik de önermelisiniz diye düşünüyorum.